Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

SAP rozwija się w chmurze i zdobywa punkty dzięki licencjom

SAP, największy producent oprogramowania w Europie, przyspiesza sprzedaż swojego oprogramowania do użytku przez Internet. W pierwszym kwartale sprzedaż tego typu produktów z działalności kontynuowanej wzrosła o 24 proc. rok do roku, jak poinformował w piątek w Walldorf gigant wagi ciężkiej Dax. Analitycy obliczyli jednak coś więcej. Eksperci branżowi skarżyli się, że SAP zarobił zaskakująco dużo pieniędzy w pierwszym kwartale, zwłaszcza na licencjach na oprogramowanie do instalacji na miejscu, które nie są częścią przyszłej działalności. Zdarzyło się też, że SAP za cały rok zapowiadał mniejszy wzrost zysków niż spółka z Walldorfu osiągnęła na początku roku. Udział, który już w tym roku radził sobie dobrze, po początkowych stratach stał się dodatni.

Ogółem przychody grupy w pierwszym kwartale wzrosły o 10 procent do 7,44 mld euro. Firma SAP zwiększyła dochody przed odliczeniem odsetek i podatków uwzględniających efekty specjalne o 12 procent, do 1,88 miliarda euro – mniej więcej tyle, ile szacowali wcześniej eksperci. Amerykańska spółka zależna Qualtrics, której sprzedaż SAP ogłosiła w marcu, jest już wyłączona z danych biznesowych.

Papier SAP spadł o dwa procent po rozpoczęciu handlu, ale potem zebrał się w sobie i prowadził rano Dax ze wzrostem o około jeden procent. W bieżącym roku kurs wzrósł o ponad jedną piątą. Analitycy, biorąc pod uwagę kształtowanie się wyniku operacyjnego, wskazywali przede wszystkim na niespodziewaną siłę sprzedaży licencji.

Według Charlesa Brennana z amerykańskiego banku inwestycyjnego Jefferies, większość ekspertów spodziewała się spadku sprzedaży licencji o 35 procent, ale ostatecznie liczba ta wyniosła tylko 13 procent. Ogólnie rzecz biorąc, SAP był przekonujący, ale „nie z właściwych powodów”. Ogólne wyniki nie są tak złe, jak się obawiał.

Po ogłoszeniu sprzedaży Qualtrics grupa postawiła sobie dość ostrożne cele w bieżącej działalności na bieżący rok. Po uwzględnieniu różnic kursowych oczekuje się, że zysk przed odsetkami, podatkami i pozycjami specjalnymi wzrośnie o 8 do 11 procent. Łącznie z Qualtrics, 10 do 13 procent osiągnęło cel. Prawie nic się nie zmieniło w podstawowych trendach w codziennym biznesie, powiedział Asam.

Firma z siedzibą w Walldorf nadal osiąga znaczny wzrost, zwłaszcza w swojej przyszłej działalności związanej z oprogramowaniem w chmurze. Portfel zamówień w dywizji nadal silnie rósł. Prezes Klein powiedział, że SAP nigdy nie osiągnął takich wskaźników wzrostu z centralnym programem do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP – Enterprise Resource Planning), jak z chmurową wersją podstawowego programu S/4 Hana. Analityk Toby Ogg z banku JPMorgan napisał, że ogólny wzrost liczby kontraktów w chmurze stanowi podstawę oczekiwań wzrostu dla biznesu.

Ponadto 170 mln euro należało się za kwestie regulacyjne związane z tzw. compliance (lojalnością wobec zasad), jak to ujęła grupa. CFO Asam nie chciał podać żadnych szczegółów, ale problemy są już znane z przeszłości. Na przykład w ostatnich latach SAP musiał radzić sobie z naruszeniami zasad w RPA.

Wynagrodzenie pracowników w formie akcji, które wyniosło 553 mln EUR, miało również znacznie większy wpływ w pierwszym kwartale niż w poprzednim roku i wyniosło zaledwie około 119 mln EUR, ponieważ kurs akcji kształtował się lepiej w pierwszym kwartale 2023 r. niż w tym samym okresie zeszły rok. W końcu planowana sprzedaż Qualtrics da Walldorferom trochę więcej miejsca na nogi: zamiast 2,55 do 2,85 miliarda euro, w tym Qualtrics, SAP spodziewa się teraz tylko kosztów w wysokości 1,85 do 2,25 miliarda na cały rok. Wynagrodzenie oparte na akcjach zawsze było hojne w Qualtrics.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły