Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościITWiadomości

Ławka, która jest hotspotem? Dowiedz się więcej o inteligentnych ławkach solarnych!

 

Zaawansowana technologia otacza nas niemal z każdej strony. Coraz więcej tradycyjnych przedmiotów dostępnych jest w wersji smart: grzejniki, gniazdka, rolety, a nawet czajniki. Zwiększona funkcjonalność to zazwyczaj także zwiększona wygoda. A czy wiesz, że smart mogą być również meble? Doskonały przykład stanowi ławka solarna, która może być jednocześnie hotspotem. To rozwiązanie doskonałe do dużych firm oraz przestrzeni miejskiej!

Panele fotowoltaiczne nie tylko na dachach

Widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów, firm i licznych zakładów produkcyjnych, nie wprawia już nikogo w zdziwienie. Fotowoltaika od dobrych kilku lat cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Bazowanie na energii słonecznej to prosty sposób na zmniejszenie kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej, ale również wyraz troski o środowisko. Panele fotowoltaiczne pozyskują energię ze słońca, a następnie przemieniają ją na energię elektryczną, która zasilać może wiele urządzeń. Jak się okazuje panele fotowoltaiczne instaluje się również na… ławkach. Mowa oczywiście o ławkach solarnych. Ich zastosowanie przynosi firmom oraz zielonym miastom szereg korzyści. Warto zatem przyjrzeć się im nieco bliżej.

Ławka solarna – co to jest?

Wyobraź sobie, że przychodzisz na spotkanie biznesowe. Jesteś nieco za wcześnie, siadasz zatem na ławce przed budynkiem, aby się nieco odprężyć i poczekać na wyznaczoną godzinę. W międzyczasie przejrzysz na smartfonie zaplanowane działania na ten dzień. Patrzysz na ekran i widzisz, że poziom naładowania baterii jest bardzo niski. Gdybyś tak miał przy sobie ładowarkę… Chwila! Ławka, na której siedzisz wyposażona jest w ładowarkę! Problem rozwiązany.

Ławka solarna to jednak nie tylko ławka z wbudowaną baterią USB lub indukcyjną. To przede wszystkim ekologiczny mebel z wbudowanymi panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu, że uzyskuje on darmową energię, niezależną od sieci energetycznej, może swobodnie ładować smartfony, podgrzewać siedzisko czy zasilać wbudowany wyświetlacz LCD, z którego dowiesz się, która jest godzina, a także jaka jest aktualna temperatura. Jak to wszystko możliwe? Panele umożliwiają pozyskiwanie energii ze słońca. Wykorzystać można ją także do zasilania hot spotów Wi-Fi. 

Drewniane ławki z panelami słonecznymi w parku miejskim w Warszawie

Jeszcze inne udogodnienia, w które może zostać wyposażona ławka solarna, to m.in. stojak na rowery czy oświetlenie. Ponadto, istnieje możliwość jej obrandowania. Ławka solarna z logo firmy bądź zaprojektowania w kolorystyce marki, to doskonały przekaz, że biznes wspiera działania proekologiczne, a przy tym podąża za nowoczesnymi trendami.

Jak działają ławki solarne?

Wszystkie opisane wyżej zalety ławek solarnych brzmią z pewnością zachęcająco. Nie brakuje jednak także pewnych wątpliwości. Jeśli ławka solarna pozyskuje energię ze słońca, to czy działa po zmroku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać zasady działania instalacji fotowoltaicznej. Warto wiedzieć, że ogniwa fotowoltaiczne pracują niezależnie od warunków atmosferycznych, jednak do produkcji energii potrzebują obecności promieniowania słonecznego. Nie oznacza to jednak, że produkują energię wyłącznie w słoneczny i bezchmurny dzień. Panele zainstalowane w ławkach solarnych przechwytują nawet najmniejsze promienie słońca. Co więcej, gromadzą zebraną energię w akumulatorach. Jaki jest tego efekt? Panele fotowoltaiczne pracują nawet 3 doby (do 72h) bez słońca, dzięki czemu z ławki solarnej korzystać można również po zmroku.

Gdzie sprawdzą się ławki solarne?

Niemal wszędzie tam, gdzie znajdują się ławki tradycyjne, tj. na boiskach szkolnych, kampusach uniwersyteckich, na lotniskach, w szpitalach, w galeriach handlowych… Możliwości jest całe mnóstwo. Z pewnością doskonale odnajdą się także w przestrzeni miejskiej – w parkach i na przystankach autobusowych. To praktyczny mebel, którego funkcjonalność wychodzi poza schemat. Ławki solarne to jednocześnie doskonałe narzędzie reklamowe, które wykorzystać można do budowania ekologicznego wizerunku marki. Już teraz coraz częściej pojawiają się w zielonych miastach. Kto wie, być może z czasem zastąpią całkowicie tradycyjne ławki?

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Australia uchwala kontrowersyjną ustawę medialną

AktualnościPracaWiadomości

323 tys. osób nie pracowało przez pandemię w czwartym kwartale 2020 r.

AktualnościFinanseWiadomości

Szef McKinsey, Kevin Sneader, stracił pracę

AktualnościITWiadomości

Wyzwania i szanse cyfrowej transformacji w ciągu ostatnich lat

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: