Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Kurczy się rynek pracy dla pracowników zdalnych

Wielu potencjalnych pracowników, którzy zaledwie kilka miesięcy temu byli zdeterminowani, by zdobyć pracę zdalną, napotyka barierę, gdyż oferty zdalne szybko się kurczą. Po gwałtownym wzroście ofert  pracy zdalnej podczas pandemii, mniej pracodawców odczuwa teraz potrzebę przyciągania pracowników obietnicą pracy z domu. Oferty pracy zdalnej stanowiły 13,2% ogłoszeń publikowanych na LinkedIn w zeszłym miesiącu – w porównaniu z 20,6% w marcu. Inne strony internetowe z ofertami pracy, takie jak Indeed.com i ZipRecruiter, również zgłaszają spadki w ofertach zdalnych.

Praca zdalna przyciągnęła większość, czyli 52,8% wszystkich aplikacji złożonych na LinkedIn, nieco więcej niż rok wcześniej.  Spadek liczby ofert zdalnych oznacza ostatnią zmianę w dynamice władzy między pracodawcami a pracownikami. Firmy pokazują, że mogą być bardziej wybredne w rekrutacji po miesiącach poszukiwania nowych pracowników. Wzrost zatrudnienia i płac zwolnił w porównaniu z gorącym tempem przez większą część 2022 r. I chociaż wielu zwolnionych pracowników z branży technologicznej i innych miejsc ponownie znajduje zatrudnienie, uzyskanie nowej pracy zajmuje średnio więcej czasu niż ostatnio wiosna.  To sprawia, że ​​niektórzy pracownicy ponownie kalibrują swoje warunki, aby rozważyć nową pracę.

Brett Burger, lat 29, pracował w domu na pełen etat jako specjalista ds. public relations w firmie Sleep Number Corp., dopóki nie został zwolniony w tym miesiącu z fabryki łóżek z siedzibą w Minneapolis.  Teraz, jak mówi, znajduje znacznie mniej ogłoszeń o pracę wyraźnie stwierdzających, że są one zdalne niż wtedy, gdy szukał pracy w 2020 roku. Odkrył, że był bardziej produktywny i lepiej radził sobie z depresją i lękami podczas pracy w domu przez ostatnie kilka lat lata – mówi.

Chociaż podjąłby pracę wymagającą pracy w niepełnym wymiarze godzin w biurze, „Rozważałbym to tylko wtedy, gdyby trwało to maksymalnie jeden do dwóch dni” — mówi.

Brenda Arce, dyrektor oddziału w biurze firmy Robert Half w Miami, mówi, że niedopasowanie między dostępnymi stanowiskami zdalnymi a osobami poszukującymi pracy zdalnej dodatkowo utrudnia obsadzanie niektórych stanowisk biurowych.

– Kandydaci mają jeszcze wiele możliwości – mówi. Tak więc „jeśli nie jest to zdalne lub nie oferuje żadnej elastyczności, kandydaci nawet nie wezmą udziału w rozmowie kwalifikacyjnej ani nie wezmą udziału”.

Według Gallupa w sumie mniej osób pracuje zdalnie, niż by tego chciało. W ankiecie przeprowadzonej pod koniec 2022 roku wśród około 8700 pracowników w USA na stanowiskach, które można było wykonywać zdalnie, 26% stwierdziło, że pracuje wyłącznie zdalnie, w porównaniu z 39% w lutym. Oczekuje się, że mniejszy udział, 22%, będzie miał opcję w przyszłości.

Jednak jedna trzecia wszystkich pracowników powiedziała Gallupowi, że wolałaby pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin. Tymczasem firmy takie jak Walt Disney Co. i Starbucks Corp. wydłużają liczbę dni , w których pracownicy hybrydowi muszą przychodzić do biura.

„Hej, oczekiwano, że ludzie wrócą do biura, a my chcemy spójności” — mówi Kathie Patterson, dyrektor ds. zasobów ludzkich w firmie Ally. Chociaż spodziewany czas pracy w biurze może ograniczyć pulę kandydatów ubiegających się o niektóre stanowiska, nie ma to wpływu na retencję, mówi.

Badanie opublikowane w tym tygodniu przez National Bureau of Economic Research sugeruje, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy odnieśli korzyści z niektórych aspektów pracy zdalnej. W ankiecie przeprowadzonej wśród pracowników pełnoetatowych w 27 krajach pracownicy w USA stwierdzili, że zaoszczędzili średnio  55 minut na dojazdach do pracy  w dni, w których pracowali z domu podczas pandemii. Na całym świecie pracownicy odzyskiwali średnio 72 minuty dziennie. Naukowcy odkryli, że około 40% zaoszczędzonego czasu na dojazdy zostało przeznaczone na więcej czasu w pracy.

Główna ekonomistka ZipRecruiter, Julia Pollak, powiedziała, że ​​spadek udziału zdalnych ofert pracy odzwierciedla po części wolniejsze zatrudnianie w branżach, w których praca zdalna jest najbardziej rozpowszechniona, takich jak branża technologiczna. Prawie 40% ofert pracy związanych z technologią na LinkedIn w tym miesiącu dotyczyło stanowisk zdalnych, chociaż wiele dużych firm technologicznych przeprowadziło zwolnienia lub spowolniło lub zamroziło rekrutację.

Yue Xu, z kolei mówi, że szuka pracy zdalnej lub hybrydowej po tym, jak została zwolniona z pracy inżyniera oprogramowania — stanowiska hybrydowego — w Goldman Sachs Group Inc. w tym miesiącu. Ale rekruterzy i urzędnicy ds. zasobów ludzkich, z którymi rozmawiała, powiedzieli, że jej szanse na znalezienie czegoś całkowicie podobnego są niewielkie. Mówi, że pozostało tylko kilka miesięcy do wygaśnięcia jej wizy H1B, być może będzie musiała pójść na kompromis.

„Nie odmówię takiej, która wymaga ode mnie pięciu dni w tygodniu, chociaż nie jest to idealny pomysł” — mówi.

Sam Henry, założyciel Seattle Corporate Search, firmy rekrutacyjnej z siedzibą w Seattle, powiedział, że doradza kandydatom poszukującym pracy zdalnej, aby byli elastyczni, ponieważ coraz więcej firm wymaga, aby pracownicy przychodzili od dwóch do czterech dni w tygodniu. Jeśli zatrudnienie wymaga pracy w biurze przez większość lub cały czas, zaleca negocjowanie dni pracy z domu.

„Jeśli firma mówi: „Hej, chcemy cię tutaj przez pięć dni w tygodniu”, po prostu powiedz: „OK, no cóż, nie proszę o więcej pieniędzy, tylko o piątki”.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polskie firmy atakowane są 1170 razy w tygodniu. Ransomware szczególnym zagrożeniem

AktualnościWiadomości

Lufthansa traci docelowe zyski z powodu strajków

AktualnościWiadomości

Elon Musk chce, aby nowi użytkownicy X płacili za posty

AIAktualnościWiadomości

Miliardowy impuls dla niemieckiego przemysłu dzięki sztucznej inteligencji

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: