Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Kolejne szkodliwe oprogramowanie w Google Play zagrożeniem dla 50 tys. użytkowników

 

W ostatnich latach firma Google podjęła wiele działań, aby poprawić bezpieczeństwo swojego sklepu z aplikacjami Google Play. Jednak wielu spośród przeszło 2,5 miliarda użytkowników wciąż przypadkowo pobiera ze sklepu tysiące złośliwych aplikacji, które naruszają ich dane, w tym wiadomości SMS, dane uwierzytelniające czy wiadomości e-mail. Firma Check Point odkryła ostatnio kolejną kampanię, która rozpowszechniała malware Haken na urządzeniach z programem Android. 

W 2019 roku zainfekowane oprogramowanie reklamowe „SimBad” znaleziono ponad 200 aplikacjach w sklepie Google Play, a łączna liczba pobrań wyniosła wówczas 150 milionów. Jak szacują eksperci od 2017 roku pobrano z Google Play ponad 5,2 miliona instalacji szkodliwych aplikacji, zawierających różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie.

Zawarty w aplikacjach malware może mieć szereg możliwości: od kradzieży wszystkich informacji z urządzenia, do przejęcia urządzenia przez wyskakujące reklamy lub nakładanie okien będące formą ataku phishingowego. Aplikacje używają również różnych technik, aby uniknąć wykrycia przez zespoły bezpieczeństwa, m.in. przez zaciemnianie kodu.

Analitycy firmy Check Point zaobserwowali ostatnio kolejny atak na użytkowników. Hakerskie oprogramowanie Haken zainstalowane zostało na ponad 50 000 urządzeń z Androidem przez osiem różnych złośliwych aplikacji, z których wszystkie wyglądały na bezpieczne. Aplikacje to głównie narzędzia do obsługi aparatu czy gry dla dzieci.

Tego typu malware jest klasyfikowany jako „clicker” ze względu na jego zdolność do przejęcia kontroli nad urządzeniem użytkownika i klikania na wszystko, co może pojawić się na ekranie urządzenia. Niepokojącym jest fakt, iż tego rodzaju oprogramowanie może uzyskiwać dostęp do dowolnego rodzaju danych!

Jakie stwarza zagrożenie dla użytkownika?

  1. Może zapisać się do usług subskrypcji premium bez wiedzy użytkownika, nielegalnie zarabiając dla jego twórców.
  2. Może wykraść poufne dane z urządzenia użytkownika.

Dobra wiadomość jest taka, że te nieuczciwe aplikacje zostały już usunięte z Google Play.

Przykład ten pokazuje, że pomimo wysiłków Google Play i chęci zabezpieczenia przed złośliwymi aplikacjami, całkowite wyeliminowanie ryzyka jest mało realne – w sklepie dostępnych jest obecnie 3 miliony aplikacji, a setki nowych aplikacji są przesyłane codziennie, co utrudnia sprawdzenie, czy każda aplikacja jest bezpieczna.

Rozwiązania bezpieczeństwa muszą naprawdę rozumieć złośliwe zachowanie, co oznacza, że powinny wykorzystywać wiele zaawansowanych technik, które wykraczają poza zwykłe sygnatury oraz pamięć maszynową opartą o wskaźniki statyczne.

 

 

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Pierwszy raz w historii Swatch zanotował stratę w pierwszym półroczu

AktualnościWiadomości

Johnson wyrzuca Huawei z budowy brytyjskiej sieci 5G

AktualnościWiadomości

Tak będzie wyglądać nowa fabryka Tesli pod Berlinem

AktualnościWiadomości

Ile jesteśmy skłonni wydać na city break i gdzie najchętniej jedziemy?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: