Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościGospodarkaHandelWiadomości

Jak zostać dobrym agentem nieruchomości?

 

W obecnych czasach zawód agenta nieruchomości może być bardzo opłacalny, a możliwości rozwoju są nieograniczone. Jaką wiedzę oraz predyspozycje powinien posiadać przyszły agent nieruchomości?

Praca agenta nieruchomości wymaga nieustannego kontaktu z ludźmi – klientami, przedstawicielami instytucji finansowych, prawnikami, urzędnikami – dlatego tak ważne w tym zawodzie są wysokie zdolności interpersonalne. Jest to specjalność wymagająca dużego zaangażowania, nakładu czasu oraz samodyscypliny. Jednak jednocześnie jest to szansa na dobry zarobek i jeśli przyszły agent zdecyduje się na renomowaną agencję, to także możliwość nauki od najlepszych specjalistów na rynku.

Wiedza podstawowa

Początek kariery w tym zawodzie to czas nauki o rynku oraz odkrywanie specyfiki pracy. Jest to proces szczególnie istotny, ponieważ tylko dzięki wiedzy o branży oraz umiejętności używania odpowiednich narzędzi sprzedażowych agent nieruchomości może skutecznie zapracować na swoje nazwisko oraz zaufanie klientów. Na początku swojej kariery musi on zatem korzystać z różnych szkoleń, seminariów i konferencji – wszystko po to, aby szczegółowo zapoznać się z warsztatem specjalisty nieruchomości. Możliwość zgłębiania wiedzy technicznej, ale także odkrywanie zdolności interpersonalnych powinny być zapewnione przez wybrane biuro nieruchomości. Przykładowo, sieć RE/MAX Polska, poprzez swoją własną instytucję szkoleniową, zwaną Akademia RE/MAX, organizuje szereg warsztatów pod szyldem “Akademia dla Agentów”, które mają na celu teoretyczne i praktyczne wprowadzenie przyszłych agentów w świat nieruchomości.

Osoba zaczynająca swoją przygodę z tą branżą powinna rozpocząć ją od zapoznania się z kwestiami prawnymi i ekonomicznymi, które leżą u podstaw rynku nieruchomości w Polsce. Kompendium wiedzy przyszłego agenta nieruchomości powinno zostać także powiększone o konkretne wskazówki, takie jak działania w obszarze pośrednictwa na rynku, możliwości budowania udanej kariery na rynku nieruchomości, a także umiejętności: planowania, technik sprzedażowych, negocjacyjnych, analizy rynku, marketingu nieruchomości oraz podnoszenia skuteczności pracy. Początkujący agent nieruchomości powinien wybrać agencję, która takie działania zapewnia, ponieważ to zagwarantuje mu solidne podstawy do rozwoju dalszej kariery. Jednak nie można zapomnieć, że w tym zawodzie czas nauki nigdy się nie zakończy, ponieważ zarówno przepisy dotyczące nieruchomości, jak i warunki rynkowe zmieniają się bardzo szybko.

Umiejętności interpersonalne

Agent nieruchomości w głównej mierze zajmuje się pozyskiwaniem klientów i ofert nieruchomości (w przypadku RE/MAX Polska tylko tzw. ofert na wyłączność), podpisywaniem umów, promowaniem nieruchomości oraz obsługą klientów, aż do finalizacji transakcji. Agent niemal cały czas musi być w kontakcie z klientami, a często sprowadzają się one do różnego rodzaju negocjacji. Od skutecznego agenta nieruchomości oczekuje się zatem cierpliwości, komunikatywności, zdolności słuchania, a także asertywności. Te umiejętności są konieczne w codziennej pracy agenta nieruchomości, bowiem często jego zadaniem jest znalezienie złotego środka pomiędzy oczekiwaniami sprzedającego i kupującego.

Warunki rynkowe

Według danych Narodowego Banku Polskiego sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce w II kwartale 2015 r. jest zrównoważona. Jednak na rynku, podobnie jak w poprzednich latach, znajduje się większa liczba mieszkań oczekujących na sprzedaż, niż liczba osób decydujących się na ich kupno. Pomimo tego zapotrzebowanie na usługi dobrze wyszkolonych, profesjonalnie podchodzących do swoich obowiązków agentów nieruchomości nadal jest bardzo duże. Szereg możliwości stoi przed agentami nieruchomości zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach – wszystko zależy od chęci i włożonego w to wysiłku. Najważniejsza w tej pracy jest jednak świadomość, że możliwości rozwoju są ogromne, a sukces zależy od motywacji, zaangażowania i samodyscypliny.

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Profesjonalne wideokonferencje – wybierz najlepsze miejsce

AktualnościITWiadomości

Teamviewer - nowy partner SAP

AktualnościWiadomości

Ile kosztuje wycofanie produktu z rynku?

AktualnościHandelWiadomości

Firmy poszukują handlowców i ekspertów ds. sprzedaży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: