
Samodzielne urządzanie przestrzeni roboczej jest wielką przyjemnością, ale i sporym wyzwaniem – szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy. Każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje oraz dysponuje różną ilością miejsca. Podczas wyboru biurka wiele niuansów może istotnie wpłynąć na efektywność i komfort działania. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik dla osób, które przymierzają się do zakupu biurka do pracy, ale nie wiedzą, jak znaleźć model idealny.
Rzetelna analiza wymagań
Na początek przyjrzyjmy się uważnie własnym potrzebom. Zastanówmy się:
- gdzie chcemy umieścić biurko,
- jakie sprzęty i akcesoria zamierzamy trzymać na blacie i pod nim,
- jakie funkcje bardzo pomogłyby nam w pracy, np. regulowana wysokość blatu czy wbudowane oświetlenie.
Zupełnie innej przestrzeni roboczej będzie potrzebować programista, który używa dwóch monitorów, innej gamer korzystający z kierownicy, a jeszcze innej artysta, grafik komputerowy oraz osoba pracująca przy biurku tylko sporadycznie.
Jeśli nasze wymagania są niestandardowe lub zależy nam na kompleksowym – gabarytowym, funkcjonalnym i wizualnym dopasowaniu mebla do indywidualnych potrzeb, warto zainwestować w biurko na wymiar.
Określenie wymiarów biurka
Większe biurka są z reguły wygodniejsze, ponieważ pozwalają swobodnie rozlokować sprzęty i akcesoria, pozostawiając wolną przestrzeń na podparcie przedramion, otwarcie książki czy odłożenie kubka z kawą. Oczywiście preferencje wobec powierzchni roboczej trzeba skonfrontować z dostępnym miejscem i wielkością pomieszczenia. Zbyt duże biurko może przytłoczyć małe wnętrze. Standardowe biurka mają 100-160 cm szerokości, 60–80 cm głębokości oraz 72–75 cm wysokości. Te wymiary nie muszą odpowiadać każdemu.
Wybór materiału i wykończenia blatu
Blaty do biurek wykonywane są z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje unikatowe właściwości.
- Blat z litego drewna jest wyjątkowo trwały oraz prezentuje się elegancko, szlachetnie i naturalnie ciepło. Na jego ostateczny wygląd istotny wpływ mają: użyty gatunek drewna oraz sposób (klasa) wykończenia i rodzaj zabezpieczenia. Popularnością wśród użytkowników profesjonalnych cieszą się blaty dębowe, jesionowe i orzechowe.
- Blat z płyty meblowej to rozwiązanie nowoczesne, ekonomiczne i praktyczne, dające nieskończenie wiele opcji wykończenia. Wybierając biurko do komputera warto zdecydować się na blat z płyty CDF, która jest znacznie wytrzymalsza od pozostałych rodzajów płyt.
Zarówno blaty drewniane, jak i drewnopodobne mogą przyjmować różnorodne kształty, style i kolory. Szeroki zakres personalizacji pozwala stworzyć biurko idealnie harmonizujące z wystrojem wnętrza, np. klasycznego, loftowego, rustykalnego, minimalistycznego itp.
Stelaż z regulacją vs bez regulacji
Stelaż to fundament każdego biurka. Wpływa na stabilność i funkcjonalność całej konstrukcji oraz na ostateczny wygląd mebla. W biurkach dedykowanych profesjonalistom, zamiast klasycznych nóg często znajdziemy zaawansowany stelaż z regulacją wysokości, który pozwala łatwo ustawić blat na pożądanym pułapie. Regulacja może odbywać się, w zależności od wybranego modelu, ręcznie lub elektrycznie. Elektryczna funkcja regulacji to niemalże gwarancja ergonomicznego stanowiska pracy. Blat znajduje się zawsze na idealnej dla danego użytkownika wysokości. Jakby tego było mało, regulowane biurko motywuje nas do zmieniania pozycji, a co za tym idzie – do zachowania niezbędnego dla zdrowia ruchu w ciągu dnia.
Dobór i rozlokowanie modułów
Praktyczne dodatki, jak uchwyty, mediaporty, HUB-y, ładowarki, przepusty, szuflady czy nadstawki, mogą znacząco poprawić komfort i organizację pracy oraz pomóc zaoszczędzić sporo miejsca na blacie. Dzięki nim łatwiej zachowamy porządek, a wrażliwy sprzęt będzie lepiej chroniony przed uszkodzeniami, kurzem i zalaniem.
Podsumowanie
Idealne biurko do pracy to takie, które trafia w każdą naszą potrzebę, a jednocześnie pasuje do naszego wnętrza. Warto rozważyć zamówienie biurka na wymiar – zaprojektowanego od podstaw wyłącznie dla nas. Na etapie konfigurowania mebla możemy do woli korzystać z pomocy ekspertów, którzy, kierując się wiedzą i doświadczeniem, podpowiedzą nam, jakie rozwiązania są rzeczywiście funkcjonalne, a z jakich lepiej zrezygnować lub zastąpić je innymi, bardziej praktycznymi. Powodzenia!