Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Jak poprawić komunikację w firmie? Wypróbuj te sprawdzone metody

 

Jak poprawić komunikację w firmie? Wypróbuj te sprawdzone metody

Zaburzona komunikacja w przedsiębiorstwie jest najczęstszą przyczyną frustracji, stresu oraz konfliktów w zespole. Pracownicy, którzy mają poczucie, że „góra” ich nie słucha, nie zwraca uwagi na ich starania lub wydaje sprzeczne komunikaty, mogą mieć poważne problemy z utrzymaniem motywacji i w pewnym momencie zacząć się rozglądać za nowym pracodawcą. Jak zatem poprawić komunikację w firmie, gdy wiesz, że w Twojej organizacji nie jest z tym najlepiej? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Regularne spotkania
Niby banał, ale w wielu firmach nie ma kultury organizowania spotkań managementu z pracownikami. Tymczasem jest to bardzo dobry i prosty sposób na to, aby w krótkim czasie nie tylko poprawić komunikację w firmie, ale również podnieść morale w zespole.
Niejeden pracownik poczuje się doceniony, gdy w obecności innych osób bezpośredni przełożony pochwali go za realizację ostatniego projektu. Spotkania w zespole sprzyjają również omawianiu błędów (niekoniecznie wytykanych personalnie) oraz sposobów na ich unikanie w przyszłości. Podczas takich meetingów można również na bieżąco wyznaczać pracownikom konkretne cele, rozdzielając pracę i dając narzędzia do jej realizacji.
Rada
W dobie pracy zdalnej takie spotkania śmiało można odbywać online. Jest to wręcz wskazane, ponieważ dzięki temu pracownicy nie stracą kontaktu z firmą i będą mieć poczucie, że cały czas są częścią organizacji.
Precyzyjne przekazywanie informacji
Choć lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy kreatywni, to jednak zdecydowana większość osób dobrze czuje się wtedy, gdy działa zgodnie z wyznaczonym planem. Dlatego pracodawca powinien dbać o to, aby pracownicy otrzymywali jasne komunikaty od bezpośrednich przełożonych. Trzeba również unikać sytuacji, w których są to komunikaty sprzeczne – na przykład jeden manager ustala pewne zasady, a drugi po chwili je zmienia. To wprowadza chaos i w oczywisty sposób zaburza komunikację w firmie.
Istnieje wiele tradycyjnych sposobów przekazywania pracownikom informacji – zarówno dotyczących wyznaczonych im zadań, jak i spraw firmowych. Można to robić podczas codziennych odpraw, cotygodniowych narad, miesięcznych spotkań podsumowujących oraz poprzez różnego rodzaju raporty.
Narzędzia cyfrowe
Oprogramowanie jest dziś podstawą funkcjonowania niejednego biznesu. Może być ono idealną odpowiedzią na problemy komunikacyjne w firmach o rozproszonej strukturze zatrudnienia, w których trudno jest organizować osobiste spotkania w biurze (ponieważ np. pracownicy działają zdalnie czy pracują w terenie).
Dedykowanym narzędziem do poprawienia komunikacji w firmie jest aplikacja Blue Colibri App, która łączy w sobie zalety intranetu, maila, wirtualnego kalendarza oraz platformy komunikacyjnej dla pracowników i ich przełożonych. Aplikacja niedawno zadebiutowała na polskim rynku i już robi furorę wśród pracodawców. Z długą listą jej funkcjonalności możesz się zapoznać na stronie https://bluecolibriapp.pl/.
Feedback to podstawa
Nikt nie lubi poczucia, że mówi do ściany, a jego praca nie ma właściwie żadnego znaczenia. Tymczasem Twoi pracownicy mogą mieć takie wrażenie, jeśli nie otrzymują żadnego feedbacku od przełożonych – zarówno pozytywnego, jak i krytycznego.
Znacznie lepsze efekty można osiągnąć w zarządzaniu zespołem, gdy w jasny sposób wytykamy pracownikowi błędy i tłumaczymy, jak ma ich unikać, niż wtedy, gdy wszyscy udają, że jest super, po czym projekt pracownika zostaje całkowicie zmieniony przez inną osobę.
Pamiętaj!
Feedback może i powinien działać także w drugą stronę. Chodzi o to, aby regularnie pytać pracowników, czy np. wprowadzone zmiany im odpowiadają, czy mają własne pomysły na usprawnienie komunikacji, czy są zadowoleni z pracy, czy mają jakieś konkretne potrzeby itd.
Więcej o tym, jak poprawić komunikację w firmie, zwłaszcza przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych dostępnych dla każdego przedsiębiorstwa, przeczytasz w artykule na stronie https://bluecolibriapp.pl/blog/2021/10/29/jak-poprawic-komunikacje-w-firmie-od-czego-zaczac/.
 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rynek samochodowy nadal słabnie

AktualnościGiełdaWiadomości

Allianz zachwyca akcjonariuszy

AktualnościinnowacjeWiadomości

To najbardziej innowacyjne firmy średniej wielkości w Niemczech

AktualnościWiadomości

Były austriacki kanclerz Kurz wycofuje się z polityki

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: