Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

Intel wraca do rentowności – akcje rosną

Amerykański producent układów scalonych Intel odnotował spadek sprzedaży szósty kwartał z rzędu z powodu słabego popytu, ale zaskakująco wyszedł na plusie. Z 15 procent do 12,9 miliarda dolarów spadek sprzedaży nie był tak duży, jak obawiali się analitycy. Skorygowany zysk spadł o połowę do 13 centów na akcję, analitycy spodziewali się straty. W bieżącym kwartale grupa przewidywała sprzedaż na poziomie od 12,9 do 13,9 miliarda dolarów i zysk na akcję w wysokości 20 centów w czwartek po zamknięciu giełdy w USA. Oba są powyżej wcześniejszych oczekiwań obserwatorów rynku.

„Nasze wyniki za drugi kwartał przekroczyły górną granicę naszych oczekiwań” — powiedział dyrektor generalny Pat Gelsinger (62 l.) o liczbach. Dane zostały również dobrze przyjęte na giełdzie: akcje wzrosły o 6 procent w obrocie poza godzinami pracy.

Rynek komputerów PC, dla którego głównie produkuje Intel, załamał się w zeszłym roku po zakończeniu pandemii, ponieważ ludzie zgromadzili zapasy komputerów i innych urządzeń elektronicznych do domowego biura i rozrywki. Obecnie pojawiają się oznaki, że rynek osiągnął dno: w drugim kwartale światowy rynek komputerów osobistych skurczył się tylko o 11 procent w porównaniu do 30 procent w każdym z dwóch poprzednich kwartałów. W analogicznym oddziale Intela, który odpowiada za dobrą połowę sprzedaży grupy, 12-procentowy spadek sprzedaży był również znacznie mniejszy niż w poprzednich kwartałach.

Technologia centrów danych spadła o 15 procent do 4 miliardów dolarów. Tutaj również sprzedaż w pierwszym kwartale spadła o prawie 40 proc. Wciąż wysokie zapasy będą prawdopodobnie nadal spowalniać działalność w pozostałej części roku, powiedział dyrektor finansowy David Zinsner (54 l.). Niedawno Intel stracił udział w rynku na rzecz rywala AMD w centrach danych. W wciąż niewielkim oddziale odlewniczym, w którym Intel produkuje chipy na zlecenie innych producentów, sprzedaż w drugim kwartale wzrosła czterokrotnie. Z produktami dla centrów danych, w które mocno inwestują dostawcy chmury, tacy jak Microsoft czy Alphabet, oraz sztuczną inteligencją (AI), Intel zanotował z kolei obroty o ponad 15 proc. mniejsze.

„Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Intel walczy o znaczenie w sztucznej inteligencji” — skomentowała liczby Jenny Hardy, zarządzająca funduszem w GP Bullhound. Niemniej jednak Gelsinger chce zaangażować się w ten rynek, który jest zdominowany przez rywala Nvidię: „Jesteśmy dobrze przygotowani, by skorzystać ze znacznego wzrostu AI” – powiedział prezes, który niedawno zapowiedział wielomiliardowe inwestycje w nowe zakłady.

Mniej więcej miesiąc temu Intel przypieczętował budowę nowej fabryki chipów w Magdeburgu, która miałaby kosztować ponad 30 miliardów euro. Dzięki miliardowym subsydiom, które Gelsinger wyłudził od państwa, szef Intela był w stanie zarezerwować kolejny sukces w przywróceniu dawnego pioniera chipów. Gelsinger próbuje przywrócić branżowego giganta na właściwe tory po opóźnieniach w nowych generacjach procesorów i innych problemach. Jego plan obejmuje między innymi uczynienie z Intela producenta kontraktowego dla innych dostawców chipów.

Grupa zamierza zainwestować mniej więcej tyle samo co w Magdeburgu w dwa inne zakłady w Izraelu iw Polsce . Ze względu na nieprzerwany popyt i hojne dotacje z wielu krajów eksperci spodziewają się dalszego wzrostu w branży.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Gdzie przygotować event, którego klienci nigdy nie zapomną?

AktualnościWiadomości

Robert Szustkowski udziela pierwszego wywiadu od lat. UE powinna powstrzymać media od szerzenia nieprawdy

AktualnościWiadomości

Do 2030 roku Volvo nie będzie producentem samochodów wyłącznie elektrycznych

AIAktualnościWiadomości

Współzałożyciel OpenAI zabezpiecza 1 miliard dolarów na super sztuczną inteligencję

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły