Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościFinanseWiadomości

Inflacja w USA osiąga najwyższy poziom od 40 lat

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w grudniu o 7,0 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, to najwyższy poziom od czerwca 1982 r., poinformował w środę Departament Pracy w Waszyngtonie. Żywność, benzyna, samochody nowe i używane znalazły się wśród pozycji dotkniętych wzrostem cen.

To już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy inflacja w USA przekroczyła 6 proc. Ostatnio wzrost cen nieco zwolnił: w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 procent w grudniu. W listopadzie ceny wzrosły o 0,8 proc. w porównaniu z październikiem. Stany Zjednoczone nie są odosobnionym przypadkiem: wraz z ożywieniem gospodarki po skutkach kryzysu koronowego ceny w wielu krajach gwałtownie wzrosły. Za inflację częściowo odpowiada rosnący popyt w połączeniu z zakłóceniami łańcuchów dostaw na arenie międzynarodowej oraz brakiem pracowników.

W obliczu wysokiej inflacji rośnie presja na Rezerwę Federalną USA, aby jeszcze szybciej zakończyć politykę zerowych stóp procentowych. „Obecnie wysoka stopa inflacji jest wodą dla młynów tych amerykańskich bankierów centralnych, którzy chcą przyspieszonego wyjścia z trybu kryzysu polityki pieniężnej”, powiedział ekonomista Bastian Hepperle z prywatnego banku Hauck Aufhäuser Lampe.

Tom Porcelli, starszy ekonomista USA w RBC Capital Markets, powiedział Financial Times (FT): „Fed jest teraz w tyle, więc pilność, jaką słyszysz w głosie Powella w sprawie inflacji, nadrabia zaległości. do inflacji”. Prezes Fed , Jerome Powell , ostrzegł dzień wcześniej, że wysoka inflacja stanowi „poważne zagrożenie” dla ożywienia na rynku pracy i powtórzył zamiar banku centralnego, aby szybko ograniczyć wsparcie monetarne. Fed już zaczął ograniczać zakupy obligacji, aby wesprzeć gospodarkę, a program prawdopodobnie zakończy się w marcu.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Rafel RAT atakuje Androida. Na celowniku hakerów głównie nieaktualizowane systemy

AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: