Artykuł miesiąca: Nowy standard podróży w Air France

AktualnościFinanseWiadomości

Inflacja w USA osiąga najwyższy poziom od 40 lat

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w grudniu o 7,0 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, to najwyższy poziom od czerwca 1982 r., poinformował w środę Departament Pracy w Waszyngtonie. Żywność, benzyna, samochody nowe i używane znalazły się wśród pozycji dotkniętych wzrostem cen.

To już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy inflacja w USA przekroczyła 6 proc. Ostatnio wzrost cen nieco zwolnił: w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 procent w grudniu. W listopadzie ceny wzrosły o 0,8 proc. w porównaniu z październikiem. Stany Zjednoczone nie są odosobnionym przypadkiem: wraz z ożywieniem gospodarki po skutkach kryzysu koronowego ceny w wielu krajach gwałtownie wzrosły. Za inflację częściowo odpowiada rosnący popyt w połączeniu z zakłóceniami łańcuchów dostaw na arenie międzynarodowej oraz brakiem pracowników.

W obliczu wysokiej inflacji rośnie presja na Rezerwę Federalną USA, aby jeszcze szybciej zakończyć politykę zerowych stóp procentowych. „Obecnie wysoka stopa inflacji jest wodą dla młynów tych amerykańskich bankierów centralnych, którzy chcą przyspieszonego wyjścia z trybu kryzysu polityki pieniężnej”, powiedział ekonomista Bastian Hepperle z prywatnego banku Hauck Aufhäuser Lampe.

Tom Porcelli, starszy ekonomista USA w RBC Capital Markets, powiedział Financial Times (FT): „Fed jest teraz w tyle, więc pilność, jaką słyszysz w głosie Powella w sprawie inflacji, nadrabia zaległości. do inflacji”. Prezes Fed , Jerome Powell , ostrzegł dzień wcześniej, że wysoka inflacja stanowi „poważne zagrożenie” dla ożywienia na rynku pracy i powtórzył zamiar banku centralnego, aby szybko ograniczyć wsparcie monetarne. Fed już zaczął ograniczać zakupy obligacji, aby wesprzeć gospodarkę, a program prawdopodobnie zakończy się w marcu.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Wynagrodzenie to nie wszystko - jak dodatkowo zmotywować pracowników i managerów

AktualnościWiadomościZdrowie

Polacy badają stan zdrowia w poszukiwaniu długowieczności i lepszego samopoczucia

AktualnościCheck PointITWiadomości

Czy to koniec oszustw telefonicznych? Od dzisiaj nowe obowiązki operatorów

AktualnościCheck PointITWiadomości

Chcesz zostać ekspertem cyberbezpieczeństwa? Współpraca Check Point MIND i NotSoSecure zaowocowała ponad 20 tys. godzin szkoleń z obszaru IT security

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: