Szefowa IG Metall, Christiane Benner (56 l.), okazała się otwarta na przywrócenie czterodniowego tygodnia w Volkswagenie . „Nie powinniśmy pozostawiać kamienia bez kamienia, aby utrzymać zatrudnienie” – powiedziała w czwartek. W związku z tym jedną z opcji może być skrócenie czasu pracy. Jednak strona pracodawcy, która ostatnio odrzuciła krótsze godziny pracy, musiałaby się na to otworzyć, mówi Benner.
Szef rządu Dolnej Saksonii i członek rady nadzorczej VW Stephan Weil (65 l.) również opowiada się za alternatywami dla zamykania fabryk w dyskusji na temat oszczędności w Volkswagenie i nawiązuje do sposobów przezwyciężenia poprzednich kryzysów. Trzy dekady temu producent samochodów znajdował się już w poważnym kryzysie, w wyniku którego ciężar został odpowiednio rozłożony pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi stronami, powiedział w czwartek Weil (SPD) w radiu NDR. „Ostatecznie coś takiego mogłoby ponownie stać się podstawą komunikacji”. Podczas kryzysu sprzedażowego w 1994 r. VW wprowadził czterodniowy tydzień, aby zapobiec utracie 30 000 miejsc pracy. Dopiero w 2006 roku producent samochodów powrócił do pięciodniowego tygodnia pracy.
Dolna Saksonia posiada 20 proc. głosów w Volkswagenie i ma dwóch członków w radzie nadzorczej. Dla rządu pod przewodnictwem SPD utrzymanie lokalizacji VW jest priorytetem, ale musi także wspierać interesy gospodarcze firmy. „W Volkswagenie panowała dobra zasada, że sukces był odpowiednio rozdzielany pomiędzy zaangażowanych uczestników. To prawda w dobrych czasach, ale w historii firmy zawsze były inne momenty” – powiedział Weil.
VW ogłosił w poniedziałek, że rozwiąże umowę o zabezpieczeniu zatrudnienia, która obowiązuje od trzech dekad . Firma zagroziła także zamknięciem zakładów. Rada zakładowa ogłosiła zdecydowany opór i zarzuciła kierownictwu poważne błędy. Szefowa rady zakładowej, Daniela Cavallo (49 l.), powiedziała o środkach oszczędnościowych kierownictwa VW: „To nie jest tylko akt oskarżenia, to ogłoszenie bankructwa”.
Komentarz wydawcy: We wcześniejszej wersji podano, że w wywiadzie dla NDR premier Weil opowiedział się za czterodniowym tygodniem pracy. Reuters skorygował tę informację. W związku z tym Weil nie wspomniał o samym czterodniowym tygodniu, ale nawiązał do kryzysu z lat 90. XX w., podczas którego kierownictwo VW i przedstawiciele pracowników zgodzili się na czterodniowy tydzień.