Wspólne oświadczenie po spotkaniu Chin, Rosji i Iranu w Pekinie

 

AktualnościWiadomości

Grupa dóbr luksusowych Kering pod presją z powodu kryzysu Gucci

Słabość Gucci w dalszym ciągu ciąży na grupie dóbr luksusowych Kering. Ogólny spadek popytu w sektorze dóbr luksusowych nadal trwa. Według kwartalnego raportu zaprezentowanego we wtorek w Paryżu, dyrektor generalny Kering, Francois-Henri Pinault (62), mówił o „trudnym roku”. Wyraził jednocześnie przekonanie, że podjęte działania restrukturyzacyjne i usprawniające procesy przyniosą efekty. Kering osiągnął punkt stabilizacji, z którego stopniowo zamierza powrócić na ścieżkę wzrostu. Tymczasem wyniki za ubiegły rok okazały się lepsze, niż oczekiwał rynek. Inwestorzy zareagowali z ulgą.

Cena akcji wzrosła o ponad 4 procent, zwiększając zysk z początku roku do 7 procent. Jak napisał ekspert Jefferies, James Grzinic , sytuacja, jak przewidywano, poprawiła się w ostatnim kwartale . Zakłada, że ​​dyskusja z kierownictwem będzie koncentrować się przede wszystkim na obecnej sytuacji handlowej producenta dóbr luksusowych.

Analityk UBS Zuzanna Pusz również oceniła wyniki nieco lepiej niż oczekiwano. Ale ostatecznie prawdopodobnie nie będzie to miało większego znaczenia – napisała. Uwaga rynku nadal skupia się na niepewności związanej z firmą Gucci.

Sprzedaż najważniejszej marki Kering spadła w 2024 r. szczególnie gwałtownie – o 23 proc. W skali całej Grupy przychody spadły o 12 procent, do niecałych 17,2 miliardów euro. W zeszłym tygodniu Kering ogłosił rozstanie z głównym projektantem Gucci, Sabato De Sarno (42) – po niecałych dwóch latach. Zarząd Keringa nie chciał udzielić komentarza na temat tego, kiedy zostanie podjęta decyzja o wyborze jego następcy. Decyzja ta zostanie podjęta podczas telekonferencji we wtorek.

Kering próbuje również zaoszczędzić pieniądze poprzez zamrożenie zatrudnienia i optymalizację łańcuchów dostaw. Jednak mimo wszelkich wysiłków zmierzających do redukcji kosztów, skorygowany zysk operacyjny spadł w ubiegłym roku o prawie połowę, do nieco poniżej 2,6 miliarda euro. Analitycy spodziewali się jednak jeszcze słabszych wyników. Podsumowując, zysk Keringa spadł jeszcze bardziej, do nieco ponad 1,1 miliarda euro.

„Uważamy, że najgorsze mamy już za sobą” – zauważył analityk RBC. Jednak termin ewentualnego ponownego uruchomienia nadal nie jest jasny. W Chinach i Ameryce Północnej zarząd Kering poinformował we wtorek o co najmniej niewielkiej poprawie w porównaniu z trzecim kwartałem.

Sektor dóbr luksusowych zmaga się obecnie z ogólnym osłabieniem popytu na wyroby skórzane, biżuterię i modę, co jest spowodowane słabą sytuacją gospodarczą w wielu krajach. Konkurencyjny koncern LVMH planuje przedstawić swoje dane w piątek.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polityka taryfowa Trumpa denerwuje również najbogatszą kobietę świata

AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Te firmy mogłyby zastąpić Starlink Elona Muska

AktualnościWiadomości

Zachodni inwestorzy coraz częściej znów zwracają się w stronę Rosji

AktualnościWiadomości

Audi zwalnia 7500 pracowników i wypłaca premie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *