Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Gospodarka Chin ciągle w stagnacji

 

Pod presją chińskich restrykcyjnych środków zerowych Covid , nastroje chińskiego przemysłu w lipcu niespodziewanie się pogorszyły. Oficjalny Wskaźnik Menedżerów Zakupów (PMI) spadł z 50,2 w poprzednim miesiącu do zaledwie 49 punktów, jak podał w niedzielę urząd statystyczny w Pekinie. Taka wartość poniżej granicy 50 na ważnym barometrze gospodarczym wskazuje na spadek aktywności przemysłowej w Chinach. Eksperci faktycznie spodziewali się wartości nieco ponad 50 punktów, podobnie jak w poprzednim miesiącu.

Podczas gdy reszta świata próbuje żyć z koronawirusem, Chiny utrzymują politykę zerowej tolerancji, aby stłumić każdą epidemię w zarodku. Ożywienie gospodarcze cierpi z powodu surowych środków, które są mniej skuteczne w przypadku wysoce zaraźliwego wariantu omicron.

W drugim kwartale druga co do wielkości gospodarka świata wzrosła o zaledwie 0,4 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. To był najsłabszy odczyt od początku pandemii.

Rząd faktycznie chciał osiągnąć w tym roku wzrost na poziomie 5,5 proc., ale wydaje się to coraz mniej realistyczne. Ze względu na ograniczenia Covid i trwający kryzys na rynku nieruchomości w Chinach eksperci spodziewają się wzrostu o około cztery procent.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Amerykańskie organy antymonopolowe pozywają miliardową transakcję Microsoftu

AktualnościWiadomościZarządzanie

Maria Valdes zostaje dyrektorem produktu w firmie Puma

AktualnościWiadomości

Powrót świątecznych spotkań

AktualnościWiadomości

Czy Polacy potrzebują adrenaliny?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: