Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościEnergiaWiadomości

Francja kończy nacjonalizację EDF

Francja zakończyła procedurę całkowitej nacjonalizacji przedsiębiorstwa energetycznego EDF. Uproszczona publiczna oferta przejęcia została pomyślnie zakończona, poinformowało we wtorek Ministerstwo Gospodarki w Paryżu.

Była państwowa firma EDF była ostatnio w 84 procentach w rękach publicznych. Pełna renacjonalizacja powinna zapewnić pożądaną rozbudowę energetyki jądrowej. Ponad rok temu prezydent Emmanuel Macron zapowiedział renesans francuskiej energetyki jądrowej. Ma powstać sześć nowych elektrowni jądrowych. Rozważana jest również budowa ośmiu kolejnych elektrowni. W związku ze skutkami wojny na Ukrainie powinno to zapewnić niezależne dostawy energii.

Problemy z korozją i zaległości konserwacyjne w elektrowniach doprowadziły w zeszłym roku do załamania produkcji energii jądrowej. W 2022 roku produkcja spadła do 279 terawatogodzin, najniższej wartości od 30 lat. Jak powiedział minister gospodarki Le Maire w RTL, EDF musi zwiększyć produkcję energii jądrowej i jak najbardziej powrócić do 350 terawatogodzin, których potrzebuje Francja.

EDF niedawno ogłosił, że zamierza przygotować swoje elektrownie jądrowe na narastające fale upałów, aby zapobiec ograniczeniom operacyjnym wynikającym z problemów z chłodzeniem. Grupa analizuje inwestycje w możliwości magazynowania wody chłodzącej, która nie może zostać zwrócona do rzek podczas fali upałów z powodu nadmiernych temperatur, powiedziała gazecie Les Echos dyrektor ds. środowiska EDF, Cecile Laugier .

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: