Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

GospodarkaWiadomości

Firmy IT mniej wymagające niż banki – analiza wynajmu powierzchni biurowych

 

Jak wynika z analizy IT Loft Parku w Tychach, firmy sektora nowych technologii częściej odchodzą od utartych schematów wynajmu powierzchni biurowych niż przedsiębiorstwa innych branż, szczególnie bankowości i finansów. Stawiają przede wszystkich na „open space” oraz oryginalność wnętrz  – idealne są lofty. 

W kwestii warunków przy wynajmie budynków biurowych firmy IT okazują się bardziej elastyczne niż przedsiębiorstwa z sektora np. bankowości i finansów. Biurowiec nie musi być zlokalizowany w ścisłym centrum, jednak ważnym aspektem jest bardzo dobry dostęp do środków transportu publicznego, pojemny parking samochodowy, a na terenie obiektu zapewnienie udogodnień osobom przyjeżdżającym do pracy na rowerze – wynika z analizy przeprowadzonej przez JLL dla IT LOFT Parku w Tychach.

Lofty – ergonomia odpoczynku i pracy dla pokolenia Y

Na całym świecie firmy IT szukają przestrzeni w których informatycy poczują luz w pracy, złapią oddech podczas intensywnego wysiłku intelektualnego, dopasują styl do swoich potrzeb oraz znajdą przestrzeń do pracy indywidualnej jak i zespołowej. To dużo wymagań na raz. Okazuje się jednak, że nie są one aż tak trudne do spełniania jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Stare budynku przemysłowe wydają się być idealne do tego celu. Ich renowacja jest kosztowna i musi być gruntownie i profesjonalnie przeprowadzona, ale efekt końcowy może być zdumiewający.

Firmy IT w Polsce cały czas intensywnie poszukują pracowników, przyciągając ich już nie tylko wysokimi zarobkami i bonusami, ale także ergonomią pracy i zapleczem socjalnym budynków. Kreatywność działów rekrutacji, HR nie ma końca. W ogłoszeniach o pracę znajdziemy wśród wymagań formalnych takich jak doświadczenie C++, czy Java, umiejętność grania w piłkarzyki, czy bilarda. Niektóre firmy oferują również udział w zyskach od zrealizowanych projektów bezpośrednio szeregowym pracownikom, developerom. Wiąże się to z wysokim odsetkiem osób z pokolenia Y, które stawia niestandardowe wymagania wobec pracodawców i oczekuje więcej niż dobrej płacy.

Czy firmy IT szukają specyficznych budynków?

Z analiz i doświadczeń międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że firmy z obszaru IT nowych technologii szukają otwartych przestrzeni, które umożliwiają im kreatywną i nietuzinkową aranżację wnętrz. Wymagania co do technicznych standardów budynku nie różnią się jednak w sposób zasadniczy od firm z pozostałych sektorów biznesu.

– Z jednej strony wymagania firm informatycznych nie różnią się tak bardzo od innych najemców ponieważ ówczesne budynki biurowe dostarczane są w bardzo wysokim standardzie oferującym m.in. podwójne zasilanie w budynku, często z dodatkowym generatorem prądotwórczym, światłowód zapewniający stałe łącze internetowe i pozwalające na swobodę wyboru operatora telekomunikacyjnego – wyjaśnia Izabela Ciszewska, starszy konsultant w dziale reprezentacji najemcy, JLL. Okazuje się również, że nawet serwerownie firm IT nie różnią się od tych z innych sektorów biznesu – standardowo wyposażone są we wzmacnianą podłogę, osobną klimatyzację, system gaszenia gazem czy też oddzielną kontrolę dostępu.

– Co interesujące, jeśli chodzi o inne zagadnienia techniczne to firmy IT mogą się okazać mniej wymagające niż przedsiębiorstwa z sektora bankowości i finansów. Biurowiec nie musi być zlokalizowany w ścisłym centrum, jednak ważnym aspektem jest bardzo dobry dostęp do środków transportu publicznego, elastyczność powierzchni, również pod względem aranżacji, a na terenie obiektu zapewnienie udogodnień osobom przyjeżdżającym do pracy na rowerze – mówi Izabela Ciszewska z JLL.

Branża technologiczna, ze swoim sztandarowym przykładem, czyli firmą Google, tworzy kreatywne, kolorowe, niezobowiązujące i przede wszystkim elastyczne otoczenie biurowe umożliwiające zarówno pracę zespołową, jak i indywidualną, spotkania formalne i nieformalne, a także wyposażone w pomieszczenia do burzy mózgów, relaksu czy rozwiniętą przestrzeń socjalną.

Lofty IT – przykłady z Polski

O tym, że lofty dla IT są trendy świadczy fakt, że również nowobudowane siedziby firm z tego sektora stylizowane są na lofty. Już w ciągu kilku tygodni zostanie oddany do użytku największy w Polsce loft jako biurowiec firm IT. IT LOFT Park w Tychach powstający na terenie historycznego Browaru Obywatelskiego z XIX w. stworzy warunki pracy biurowej dla kilkudziesięciu podmiotów sektora IT na powierzchni przekraczającej 8000 m2. Jak przekonują pomysłodawcy projektu z Mokwa Group, taka powierzchnia w budynku historycznej Słodowni jest wprost idealna dla firm nowych technologii. To pierwszy etap adaptacji czterohektarowej powierzchni dawnego Browaru Obywatelskiego. W kolejnych latach planuje się oddanie do użytku 12 tys. m2 powierzchni typu loft na cele komercyjne.

Innym przykładem wykorzystania loftów w sektorze IT może być firma Ericpol, która otwarła siedzibę w Łodzi. Jej nazwa – Ericpol Software Pool bezpośrednio nawiązuje do dawnego basenu Olimpia, znajdującego się wcześniej w tym miejscu. Nowy, czterokondygnacyjny budynek klasy A posiada m.in. elewację stworzoną z 60 tys. cegieł, które zostały uformowane ręcznie w duńskiej manufakturze. Dzięki temu obiekt ma dobrze wpisywać się swym wyglądem w zabytkowe centrum Łodzi. Oprócz tego powierzchnia biurowa, w której pracują przede wszystkim specjaliści ICT, charakteryzuje się dużą ilością powierzchni open space, a także wykorzystaniem w wykończeniu wnętrz betonu architektonicznego.

– Ten wyraźny trend wynika ze specyfiki obiektów poprzemysłowych. Przestrzeń industrialną, którą kiedyś tworzono jako miejsca pracy projektowano mając na uwadze nie tylko jej użyteczność, ale również i estetykę. Dziś bardzo często jest odwrotnie. To jest przewaga obiektów poprzemysłowych – mówi Adam Hajduga Kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – Niewątpliwie lokalizowanie swoich usług w tego typu obiektach, które w moim przekonaniu mają swój niepowtarzalny charakter i są dosyć wyjątkowe pod względem projektów architektonicznych powoduje, że również firmy są bardziej rozpoznawalne. Tego typu rozwiązania się sprawdzają, i wynikają ze specyficznego charakteru obiektów poprzemysłowych – dodaje Adam Hajduga.

Kto pierwszy zauważył lofty?

Początkowo lofty jako przestrzeń do życia i tworzenia upodobali sobie artyści. W pierwszych latach XX wieku paryska bohema wybierała sobie zabudowania fabryczne na atelier i pracownie. Następnie stały się one bardzo modne w latach 60-tych  XX wieku, przede wszystkim w Nowym Jorku, co zobaczyć można w wielu hollywoodzkich  filmach. Najbardziej znanym loftem z tamtych czasów jest z całą pewnością „Factory” Andy’ego Warhola. Bohema wybierała obiekty poprzemysłowe z dwóch powodów. Ze względu na ich industrialną, niejednokrotnie oryginalną i specyficzną scenerię. Dodatkowo lofty w XX wielu często były pustostanami, więc zajmowanie ich i mieszkanie nie wiązało się z wysokimi kosztami związanymi z wynajmem.

Współcześnie lofty stają się centrami nowych technologii. – To, co charakterystyczne w tego typu obiektach, to znajdujące się w ich wnętrzach duże, otwarte przestrzenie, umożliwiające tworzenie komfortowych warunków do pracy. Jednocześnie dzięki odnowionym elementom pochodzącym z dawnej części industrialnej, są one oryginalne pod względem estetyki. To z tych powodów niegdyś wybierali je na swoje siedziby artyści, a współcześnie kreatywni pracownicy z branży IT. W końcu specyfika ich pracy polega na tworzeniu nowych, często niekonwencjonalnych, ale jednocześnie praktycznych i użytecznych rozwiązań – mówi członek zarządu tyskiego IT Parku, Paweł Baranowicz.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

PGS promuje swoją markę piwa BRNX i planuje szerszą dystrybucję w ogólnopolskich sieciach spożywczych

AktualnościWiadomościZegarki

Szkieletowe zegarki - TOP5 najciekawszych modeli

AktualnościWiadomości

Strach przed nową falą pandemii uderzył w giełdy

AktualnościWiadomości

Efektywność rekrutacji – wyniki badania eRecruiter

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: