Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Facebook zakłada, że home office stanie się stałym rozwiązaniem dla biznesu

 

Mark Zuckerberg, szef Facebooka, uważa, że ​​kryzys spowodował długoterminową zmianę w kierunku pracy poza biurem. Oczekuje, że około 50%  pracowników sieci będzie działał w ten sposób za dziesięć lat, powiedział Zuckerberg w wywiadzie dla bloga technologicznego „The Verge” w czwartek.

Zuckerberg podkreślił, że 50 procent to jego szacunek, a nie cel. W ankiecie jeden na pięciu pracowników opowiedział się za stałą pracą w domu, a kolejne 20 procent wykazało pewne zainteresowanie takim rozwiązaniem. Dla niektórych z tych 40 procent to nie zadziała, biorąc pod uwagę charakter ich pracy – ale spodziewa się zatrudnić więcej osób w nadchodzących latach, którzy będą pracować z domu od samego początku.

Wręcz przeciwnie, duże amerykańskie grupy technologiczne tradycyjnie polegały na gromadzeniu pracowników w centrali firmy i dużych biurach za granicą w jednym miejscu. W tym celu zapewnili także drogie projekty biurowe. Na przykład Apple zbudował okrągły budynek dla 12 000 pracowników, który został założony przez założyciela Steve’a Jobsa. Facebook powiększył swoją siedzibę o budynki wielkości hangaru autorstwa starszego architekta Franka Gehry’ego z ogrodami na dachu. Google buduje sensacyjną nową siedzibę w wielkim szklanym namiocie.

Jednocześnie koncentracja wysoko opłacanych pracowników przyczyniła się do drastycznego wzrostu cen nieruchomości w Dolinie Krzemowej, co powoduje także  problemy społeczne. Jeśli pracownicy pracujący poza biurem wyprowadzą się z Doliny Krzemowej, będą musieli poinformować firmę, aby umożliwić modyfikację ich dochodów, powiedział Zuckerberg w transmisji na żywo dla pracowników.

W rozmowie z „The Verge” szef Facebooka podkreślił, że praca w domu okazała się bardziej wydajna niż się spodziewano. „Niektórzy myśleli, że wszystko się rozpadnie – ale tak się nie stało”. Ważnym pytaniem na dłuższą metę jest jednak to, jak utrzymać kulturę korporacyjną, kreatywność i kontakty społeczne. Jednocześnie więcej osób z różnych warstw społecznych mogłoby pracować dla firmy, ponieważ mniej z nich musiałoby się przeprowadzać lub dojeżdżać do pracy.

W czasie kryzysu pandemii ponad 90 procent pracowników Facebooka przeniosło się do swojego domowego biura. Zuckerberg powiedział, że jeśli biura zostaną wkrótce otwarte, tylko około jedna czwarta z nich będzie zajęta. Chociaż sam musiał przyjść na przykład do centrali na spotkania z partnerami biznesowymi lub urzędnikami państwowymi, na przykład pracowałby dłużej poza biurem niż wcześniej. Był także bardziej produktywny w domu niż się spodziewał.

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Chaos polityczno-gospodarczy stymuluje kurs złota

AktualnościWiadomości

Większa dostępność rozwiązań SAP dla sektora MŚP

AktualnościWiadomości

Czego nauczyły nas cyberataki w dobie COVID-19?

AktualnościWiadomości

Płace realne spadają szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: