Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Chiny ogłaszają nowe prawo dla Hongkongu

 

Gdybym był zwolennikiem spiskowej teorii dziejów postawiłbym tezę, że Chiny wywołały pandemię aby spowodować światowy chaos i przejąć Hongkong a może i następnie Tajwan.  Bo dużo się dzieje dzisiaj w Chinach. Otóż w duchu kryzysu koronowego i konfliktów o przyszłość Hongkongu rozpoczęło się w Pekinie tegoroczne spotkanie Narodowego Kongresu Ludowego. Na samym początku zgromadzeniu przedstawiono w piątek nowe prawo bezpieczeństwa dla Hongkongu, które może wywołać nowe niepokoje. Przywódcy sił demokratycznych w Hongkongu potępili projekt jako atak na prawa obywatelskie w specjalnej strefie administracyjnej.

Spotkanie około 3000 delegatów w Wielkiej Sali Ludowej rozpoczęło się minutą ciszy dla ofiar śmiertelnych pandemii. Według władz około 4 600 osób zginęło w Republice Ludowej w następstwie zakażenia nowym wirusem koronowym. Wydaje się, że pandemia w Republice Ludowej była w dużej mierze pod kontrolą od tygodni, przynajmniej tak sugerują oficjalne chińskie statystyki.

Coroczny Kongres Ludowy został przełożony na dwa miesiące z powodu pandemii. Skrócono go również ze zwykłych dwóch tygodni do jednego tygodnia . Kongres Ludowy jest najwyższym organem legislacyjnym w Chinach. Na jego spotkania przybywają delegaci z całego kraju. Większość delegatów w Wielkiej Sali Ludowej nosiła maski w piątek. Jednak głowa państwa Xi Jinping i premier Li Keqiang nie zrobili tego.

„To koniec Hongkongu”

W swoim przemówieniu otwierającym Li ogłosił, że Chiny chcą wzmocnić „system prawny i mechanizmy ochrony bezpieczeństwa narodowego” w Hongkongu. Według kierownictwa w Pekinie nowe prawo ma na celu wdrożenie hongkońskiego artykułu konstytucyjnego przeciwko „wywróceniu”.

„To koniec Hongkongu”, powiedział opozycyjny poseł Dennis Kwok.  Chińskie kroku spotkały się także z ogromną krytyką w Waszyngtonie a prezydent USA Donald Trump zagroził „silną” reakcją swojego rządu.

Ustawa ma na celu wdrożenie Artykuł 23 Konstytucji Hongkongu. Oznacza to, że specjalna strefa administracyjna musi stosować własne prawa, aby zapobiec „zdradzie, podziałowi, podżeganiu (i) wywrotowi” przeciwko rządowi w Pekinie . Jednak artykuł nigdy nie był używany z powodu oporu w populacji Hongkongu.

Metropolia finansowa uzyskała specjalny status na 50 lat, kiedy została przekazana Chinom przez Wielką Brytanię w 1997 roku pod oficjalnym motto „Jeden kraj, dwa systemy”, które obejmuje prawa obywatelskie, takie jak wolność słowa i zgromadzeń.

Oczekuje się dalszych demonstracji i protestów

W ubiegłym roku przez siedem miesięcy odbywały się masowe demonstracje w Hongkongu przeciwko rosnącemu wpływowi Pekinu na Specjalny Region Administracyjny. Protesty te wielokrotnie prowadziły do ​​gwałtownych konfrontacji demonstrantów z policją.

Rząd Hongkongu bronił nowej chińskiej ustawy bezpieczeństwa dla Specjalnego Regionu Administracyjnego. Ustawa nie wpłynie na niezależność sądownictwa w Hongkongu, powiedziała w piątek premier Carrie Lam. Rząd w Pekinie próbuje zwalczać nielegalne działania, które szkodzą bezpieczeństwu narodowemu.

Obrońcy praw obywatelskich w Hongkongu zaapelowali o marsz protestacyjny przeciwko nowemu prawu, który powinien rozpocząć się w południe w pobliżu dzielnicy finansowej w centrum miasta i doprowadzić do biura łącznikowego w Pekinie w Hongkongu.

Demonstracja nie została zatwierdzona przez władze. W 2003 r. Próba uchwalenia podobnego prawa przez Pekin spotkała się z silnym protestem i ostatecznie nie została wdrożona.

Trump ostrzega Chiny – Pekin jest przeciwny krytyce ze strony Stanów Zjednoczonych

Tymczasem rząd Chin uchronił się przed zagraniczną ingerencją w politykę Hongkongu. Żaden kraj nie pozwoliłby separatystom zagrozić bezpieczeństwu narodowemu – powiedział w piątek rzecznik Departamentu Stanu Pekin Zhao Lijan za krytykę prezydenta USA Donalda Trumpa. Chiny są gotowe do dialogu z rządem w Waszyngtonie, ale będą walczyć, jeśli USA spróbują stłumić Chiny.

W czwartek Trump ostrzegł Chiny, że jeżlei wprowadzą nowe przepisy bezpieczeństwa w Hongkongu i ograniczą wolności obywateli to  Stany Zjednoczone zareagowałyby bardzo wyraźnie. Chiński rząd ogłosił, że zostaną wprowadzone nowe przepisy w celu spełnienia nowych wymagań. Grupy praw obywatelskich w specjalnej strefie ekonomicznej wezwały do ​​protestów przeciwko projektowi.

la / reuters / dpa

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Chaos polityczno-gospodarczy stymuluje kurs złota

AktualnościWiadomości

Większa dostępność rozwiązań SAP dla sektora MŚP

AktualnościWiadomości

Czego nauczyły nas cyberataki w dobie COVID-19?

AktualnościWiadomości

Płace realne spadają szybciej niż kiedykolwiek wcześniej

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: