Fala upałów, która odwiedziła Polskę daje się odczuć niemal na każdym kroku. Tropikalny klimat wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także działa negatywnie na pracę wielu przedsiębiorstw. Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły w związku z falą upałów i zagrożeniem przeciążenia systemu ograniczenia w dostawie energii elektrycznej. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść… energia słoneczna!
„Fotowoltaika to źródło w pełni stabilne, rozproszone i właśnie w takich sytuacjach, jak deficyt energetyczny – pewne i darmowe. Wystarczy, że zaledwie 4% dostępnych gospodarstw domowych zdecydowałoby się na rozwiązanie wykorzystujące energię słoneczną, a pozwoliłoby to na uniknięcie aktualnych problemów z deficytem energetycznym na terenie Polski.” – mówi Andrzej Kwiatkowski – właściciel firmy ROTERO Oszczędna Energia z Podkarpacia, która specjalizuje się we wdrażaniu systemów fotowoltaicznych dla użytkowników indywidualnych i firm.
Elektrownia słoneczna sprzężona z siecią przesyłową to idealne rozwiązanie dla małych, rozproszonych systemów fotowoltaicznych, gdzie każdą wyprodukowaną kWh zużywamy na własne potrzeby, a pojawiające się nadwyżki odsprzedajemy lokalnemu operatorowi energetycznemu. Wysokie temperatury powietrza, które negatywnie wpływają na sieć przesyłową, zostają relatywnie zniwelowane poprzez budowę źródeł rozproszonych, a więc takich gdzie każda elektrownia zapewnia własną sieć przesyłową na krótkich odcinkach. Przy większej skali pozwala to na widoczne zwiększenie wydajności sieci energetycznej na terenie Polski.
Powodem limitowania poboru energii z Polskiej sieci przesyłowej są nie tylko rekordowe upały, ale także przestarzałe elektrownie oraz cała struktura produkowania energii. O zagrożeniu tzw. blackoutami w Polsce, czyli niekontrolowanymi wyłączeniami sieci energetycznej, eksperci informują już od lat. Mimo, że ograniczenia w dostawie energii zostały już wycofane, problem może do nas powrócić. Jak sobie z nim poradzić?
Latem zużywamy więcej prądu ze względu na wyższe zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do zasilania takich urządzeń, jak klimatyzatory, pralki czy zmywarki, a skoro słońca mamy pod dostatkiem, możemy je odpowiednio wykorzystać. Przykładem godnym naśladowania są Niemcy, gdzie spory procent energii elektrycznej pochodzi właśnie z Odnawialnych Źródeł Energii.
„Natura przychodzi nam z pomocą i daje wiele możliwości, dlatego powinniśmy o nią dbać i z rozsądkiem wykorzystywać jej zasoby. Warto korzystać przede wszystkim ze słońca, które zwłaszcza teraz przesyła nam mnóstwo promieni słonecznych, a my możemy przetworzyć je na prąd. ” – dodaje A. Kwiatkowski.