Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościEnergiaGospodarkaWiadomości

Czy ropa naftowa podzieli los produktów Philip Morrisa?

Znana mediolańska rodzina Visconti w późnym średniowieczu była bardzo bogata a majątek zrobiła na produkcji broni. Imponujący Palazzo Visconti w sercu Mediolanu nadal świadczy o wielkości rodziny, bogactwie i przeogromnym wpływom i władzy. Niestety postęp technologiczny spowodował spadek popularności maczugi i włóczni , a Visconti stali się mniej konkurencyjni. Ale kto wtedy myślał o innowacjach. Rodzina Viscontich straciła na znaczeniu i dzisiaj w ich pałacu odbywają się jak przed 500 laty, wystawne gale i wspaniałe kolacje. Herb rodziny Visconti z charakterystycznym wężem wciąż zdobi wszystkie samochody Alfa Romeo.

Inna znana globalna marka Philip Morris, też spadła z piedestału i zatraciła swoja dynamikę. A to w wyniku ogólnoświatowej akcji anty nikotynowej, która spowodowała, że palenie papierosów stało się niemodnym i niezdrowym. Ta fala spowodowała, że spada sprzedaż papierosów w krajach uprzemysłowionych a rośnie w krajach rozwijających się.

Podobnie było z węglem i jego rolą, która na szczycie G7 w Elmau, gdzie ustalona proces dekarbonizacji mający nastąpić do końca XX wieku. W wyniku tej decyzji wielkie korporacje węglowe amerykańskie i australijskie straciły mocno na swojej wartości. Według fachowców kolejnym celem może być teraz przemysł naftowy. Może to być i interesujące zjawisko, jak cały ten wyśrubowany i stymulowany handel paliwami. Przemysł naftowy prowadzony przez Exxon Mobil, Chevron, BP, Shell i Total odnotowywał w ostatnich latach wzrosty na poziomie 13 procent. Zyski były i wtedy kiedy zysk spadał do 9 procent. Stopa dywidendy wynosiła od 2-4 procent.

Nie wydaje się, że ropa kiedyś stanie się nieopłacalna. W transporcie, zwłaszcza samochodowym króluje i tego nic temu surowcowi nie odbierze. Bez ropy, nie ma jedzenia w supermarkecie, nie ma wakacje w Grecji, i na pewno nie ma iPhone. To rożni ją od Viscontich i przemysłu tytoniowego. W listopadzie 2014 roku ceny ropy zaczęły szybować w dół. W ostatnich cyklach czyli w latach od 1980 do 1998 roku, czyli przez 18 lat ceny ropy spadały, a w ostatnich 10 latach rosły. Niestety ceny na dłuższą metę rosną albo spadają przez dłuższy czas. Można przypuszczać, że tendencja spadkowa dla ropy, jej cen potrwa jakiś czas ale nie należy się spodziewać, że ten surowiec podzieli los produktów rodziny Visconti.

Polecane artykuły
Aktualnoście-commerceKLMWiadomości

KLM jako pierwszy używa elektrycznych ciężarówek-chłodni

AktualnościCheck PointcyberatakiWiadomości

Hakerzy zagrożeniem dla polskich i europejskich banków

Aktualnoście-commerceWiadomości

Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt?

Aktualnoście-commerceWiadomości

Wyroby czekoladowe znacznie droższe niż rok temu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *