Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Czy można przyjaźnić się z szefem?

Szef to też człowiek. Może mieć swoje gorsze dni, nielubiane przez nas cechy charakteru. Może być też… całkiem sympatyczny. Czy relacja z szefem może przejść z zawodowej w prywatną? Czy dobrze jest przyjaźnić się z przełożonym, tak jak z każdym innym kolegą z pracy?

– Myślę, że 40 godzin tygodniowo to wystarczająco długo. Nie widzę potrzeby, by spędzać z szefem czas po pracy – jasno stawia sprawę Adam, finansista z Warszawy. I nie jest odosobniony w swoich poglądach.

Szefowie faworyzują przyjaciół

Z badań opublikowanych przez HRdrive.com wynika, że aż 41% pracowników swoją relację z szefem traktuje czysto profesjonalnie. Ankietowani przyznali, że nie darzą zbyt dużą sympatią osób, które przyjaźnią się z przełożonymi. Dlaczego? Jak pokazuje badanie, w opinii pracowników szefowie faworyzują osoby, z którymi przyjaźnią się na gruncie prywatnym: poświęcają im więcej czasu na rozmowy (56% odpowiedzi) lub proponują bardziej elastyczny czas pracy (52% odpowiedzi).

Kij ma dwa końce

Z drugiej strony – posiadanie menedżera, z którym dobrze dogadujemy się także na gruncie prywatnym, może mieć zalety.

– Z każdym z moich dotychczasowym przełożonych miałam świetne relacje. W dużej mierze mogło to wynikać ze wspólnych zainteresowań. Mieliśmy podobne poczucie humoru, wspólnie chodziliśmy na ścianki wspinaczkowe, a czasem do kina. Dlatego nie uważam, że przyjaźń z szefem to coś złego. Jednak jak we wszystkim, wskazany jest umiar, bo o plotki biurowe bardzo łatwo – przyznaje Joanna, specjalistka ds. sił sprzedaży.

Dlatego, jeśli Twój szef również da się lubić, śmiało buduj z nim relację. Nie zapominaj jednak o tych 3 zasadach:

1. Zawsze pamiętaj o autorytecie swojego szefa

Choć podczas wspólnego biegania po pracy opowiadaliście sobie niewybredne żarty, nie przywołuj ich na najbliższym spotkaniu w pracy. Nawet jeśli spędzasz swój czas wolny z przełożonym, postaraj się by Wasza relacja w pracy była tylko i wyłącznie profesjonalna. Twoja zbytnia poufałość może zaszkodzić Wam obojgu. Nie eksponuj także Waszej zażyłości w czasie pracy; nie pomoże to ani Tobie, ani Twojemu kumplowi.

2.Bądź otwarty na innych

Owszem, możesz spędzać czas wolny ze swoim szefem. Niech nie będzie on jednak jedyną osobą z pracy, z którą lubisz wyjść do teatru czy na siłownię. Co więcej, idąc z szefem do kina zaproś na seans również inne osoby z zespołu. To może być świetna okazja do nieformalnej integracji. Być może również inni odkryją ludzkie oblicze szefa?
3.Nie oczekuj specjalnego traktowania

Sam fakt, że Twój szef Cię lubi nie oznacza, że będzie Cię traktował inaczej niż innych. Twoja praca musi być wykonana – zrób ją dobrze. Inaczej Twoja relacja z przełożonym może stać się głównym tematem plotek. Pamiętaj, by mimo wszystko oddzielić życie prywatne od zawodowego, a wspólne rozmowy po pracy lepiej poświęcić na omówienie wspólnego hobby, niż obgadywanie, czy żalenie się na kolegów z pracy.

Przede wszystkim jednak postaw na otwartą komunikację. Tylko w ten sposób uda się Wam uniknąć konfliktów czy trudny sytuacji, które pojawią się prędzej czy później. A przecież właśnie w ten sposób rozmawiamy z przyjacielem, prawda?

pracuj.pl

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polskie firmy atakowane są 1170 razy w tygodniu. Ransomware szczególnym zagrożeniem

AktualnościWiadomości

Lufthansa traci docelowe zyski z powodu strajków

AktualnościWiadomości

Elon Musk chce, aby nowi użytkownicy X płacili za posty

AIAktualnościWiadomości

Miliardowy impuls dla niemieckiego przemysłu dzięki sztucznej inteligencji

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: