Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Czy molestowanie seksualne w miejscu pracy stanowi realny problem

 

Chociaż zdecydowana większość Polaków uważa molestowanie seksualne w miejscu pracy za realny problem, to tylko 37% badanych przyznaje, że pracodawcy walczą z tym zjawiskiem. Ta sytuacja powinna niepokoić, ponieważ już co czwarty pracownik padł ofiarą tego typu zdarzenia. Oto wyniki najnowszego badania.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Molestowanie seksualne w pracy w Polsce”, w którym zapytano ponad 600 respondentów o ich doświadczenia związane ze zjawiskiem molestowania seksualnego w miejscu pracy.

W badaniu 77% kobiet i 67% mężczyzn przyznało, że molestowanie seksualne stanowi w Polsce realny problem. Jednocześnie według 63% badanych pracodawcy nie walczą z tym zjawiskiem.

Czym dla Polaków jest molestowanie seksualne? Największa liczba badanych wskazała na całowanie bez zgody (57%), łapanie za rękę, obejmowanie i masowanie (55%), składanie propozycji o charakterze seksualnym (54%), obnażanie się czyjejś obecności (51%), czy też pytania o życie seksualne, fantazje i preferencje (45%).

Jak często polscy pracownicy spotykają się z tymi zachowaniami? Okazuje się, że 1 na 4 badanych był świadkiem molestowania seksualnego w miejscu pracy. Ofiarami tego zjawiska padło 26% kobiet oraz 22% mężczyzn. O molestowanie seksualne w pracy było z kolei oskarżonych (słusznie lub nie) 11% Polek i 22% Polaków.

Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, komentuje jego wyniki w ten sposób: Wyraźnie widać, że to kobiety są bardziej narażone na zjawisko molestowania seksualnego i to one częściej spotykają się z niepożądanymi zachowaniami ze strony współpracowników czy też przełożonych. Co ciekawe, potwierdzili to także respondenci. Aż 77% kobiet uważa, że to one najczęściej padają ofiarą molestowania. Takie same obserwacje ma 59% mężczyzn.

Ofiary molestowania seksualnego w miejscu pracy najczęściej spotykają się z aluzjami i nacechowanymi seksualnie komentarzami lub żartami (39%), otwartym komentowaniem wyglądu i ciała (33%) oraz pytaniami o ich życie seksualne, fantazje i preferencje (33%). Kobiety zdecydowanie bardziej od mężczyzn są narażone na molestowanie w formie fizycznej (np. blokowanie drogi, łapanie za rękę, obejmowanie).

Osoby, które zetknęły się z tym zjawiskiem często odchodzą z pracy (28%), a także są narażone na ostracyzm ze strony współpracowników (17%), wymagają pomocy psychoterapeuty (17%), wpadają w depresję (12%), mają myśli, a nawet próby samobójcze (odpowiednio 8% i 4%).

Sprawcami molestowania najczęściej są współpracownicy (45%). Niestety Polacy rzadko zgłaszają tego typu zdarzenia. Zrobiło to tylko 27% ofiar. I trudno się temu dziwić, ponieważ aż 33% sprawców nie poniosło w związku z tym żadnych konsekwencji, a 51% usłyszało jedynie reprymendę.

To, że tak niewielki procent ofiar zgłasza fakt bycia molestowanym seksualnie, powinno martwić. Niestety dla niektórych osób doświadczenie to może być na tyle traumatyczne, że nie chcą przyznać się do bycia ofiarą nawet przed samym sobą. Dlatego tak ważne jest, aby Polki i Polacy mieli w pracy wsparcie empatycznych i profesjonalnych pracowników HR, którym mogą w pełni zaufać. Istotne jest również edukowanie pracowników, aby dobrze znali swoje prawa i obowiązki — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

W badaniu „Molestowanie seksualne w pracy w Polsce” znalazły się również inne interesujące wnioski. Oto niektóre z nich:

  • Aż 57% kobiet i 46% mężczyzn uważa, że flirtowanie w miejscu pracy jest czymś niestosownym.

  • Ok. 35% kobiet i 43% mężczyzn twierdzi, że kobiety które noszą do pracy ubrania odsłaniające ciało, chcą, aby współpracownicy z nimi flirtowali

  • Ok. 8% Polek przyznaje, że przynajmniej raz słusznie oskarżono je o molestowanie seksualne (9% w przypadku mężczyzn). Z niesłusznymi (w opinii badanych) oskarżeniami o molestowanie spotkało się 3% kobiet oraz 13% mężczyzn.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Branżę modową czekają rewolucyjne zmiany

AktualnościWiadomości

W Polsce jest ponad milion legalnie pracujących cudzoziemców

AktualnościWiadomości

Daimler Truck korzysta z wyższych cen

AktualnościWiadomości

Siemens jest na minusie po raz pierwszy od 12 lat

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: