Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościcyberatakicyberbezpieczeństwoITWiadomości

Cyberataki: Jedna na dziewięć ofiar płaci okup

Liczba cyberataków na firmy szybko rośnie. Napastnicy zazwyczaj korzystają z oprogramowania służącego do szantażu. Stowarzyszenie cyfrowe Bitkom ostrzega przed płaceniem okupu przestępcom.

Lista ofiar cyberataków w Niemczech jest długa: rozciąga się od dostawcy motoryzacji Continental i sieci hoteli Motel One po firmę zbrojeniową Rheinmetall. Jedyne komunikaty, które pojawiały się na ekranach komputerów tam i w wielu innych firmach, to takie, jak „Twój komputer jest zablokowany” lub „Twoje dane są zaszyfrowane”. Firmy padły ofiarą tzw. ataku ransomware.

Eksperci określają oprogramowanie ransomware jako złośliwe oprogramowanie wykorzystywane przez cyberprzestępców do penetrowania systemów informatycznych firm i organizacji oraz szyfrowania ważnych danych. Aby zostać uwolnionym, żądają okupu , często płaconego w kryptowalucie takiej jak Bitcoin.

Według Allianz liczba ataków ransomware wzrosła o połowę tylko w pierwszej połowie 2023 roku. Na potrzeby badania „Cyber ​​Security Trends 2023” ubezpieczyciel szczegółowo przeanalizował główne szkody cybernetyczne: Według niego liczba przypadków wycieku danych rośnie od lat – z 40 proc. w 2019 r. do prawie 80 proc. 2022. W tym roku liczba ta będzie znacznie wyższa. W badaniu nie podano bezwzględnej liczby przypadków.

Analiza sojuszu koresponduje z ustaleniami Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI). „ Cyberataki przy użyciu oprogramowania ransomware w dalszym ciągu stanowią największe zagrożenie dla firm i organizacji” – ostrzegł niedawno wiceprezes BSI Gerhard Schabhüser.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez stowarzyszenie cyfrowe Bitkom, w Niemczech w ciągu roku ponad połowa wszystkich firm zatrudniających dziesięciu lub więcej pracowników (52 procent) została zaatakowana przy użyciu oprogramowania ransomware. To ponad 230 000 firm. Jedna na dziewięć firm w Niemczech (11 procent), która padła ofiarą oprogramowania ransomware, zapłaciła następnie okup. Cztery na dziesięć ofiar oprogramowania ransomware (44%) zgłasza, że ​​uszkodzone komputery i utrata danych miały wpływ na ich działalność biznesową średnio przez około trzy dni.

Na potrzeby dochodzenia Bitkom przeprowadził ankietę wśród osób odpowiedzialnych za 1002 firmy zatrudniające co najmniej dziesięciu pracowników w Niemczech. Badanie ma charakter reprezentatywny. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Republice Federalnej działa około 445 000 przedsiębiorstw tej wielkości.

Miliony dolarów trafiają w ręce cyberprzestępców na całym świecie. Według firmy analitycznej Chainalytic ofiary oprogramowania ransomware zapłaciły cyberprzestępcom prawie 450 milionów dolarów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku. Ta półroczna wartość prawie odpowiada 500 milionom dolarów za cały poprzedni rok. Chainalytic specjalizuje się przede wszystkim w analizie baz danych typu blockchain kryptowalut takich jak Bitcoin, w których transakcje mogą być publicznie śledzone.

Jednak Bitkom ostrzega zainteresowane firmy, aby nie reagowały na żądania szantażysty: „Każdy, kto padnie ofiarą oprogramowania ransomware, w żadnym wypadku nie powinien płacić” – powiedziała Susanne Dehmel, członkini zarządu Bitkom. „Z jednej strony wzmacniasz organizacje przestępcze stojące za atakami i stajesz się interesującym celem dla dalszych ataków. Z drugiej strony złośliwe oprogramowanie jest często tak słabo zaprogramowane, że danych nie można przywrócić lub nie można ich całkowicie przywrócić nawet po dokonaniu płatności. “

Dehmel radzi firmom podjęcie działań zapobiegawczych: „Oprócz zwykłych środków bezpieczeństwa IT, takich jak aktualne oprogramowanie lub szkolenie pracowników, istnieje skuteczny sposób zapobiegania atakom oprogramowania ransomware: kopie zapasowe. Każdy, kto posiada aktualne kopie zapasowe danych i wyćwiczył, może je przywrócić. Szybka integracja z systemami może znacznie zmniejszyć szkody.”

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły