Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Co hamuje produkcję szczepionek?

Gdybyś miał trochę więcej jednej z głównych substancji, tak zwanych lipidów”, powiedziała kanclerz Angela Merkel po poniedziałkowym szczycie szczepień, „to mógłbyś wyprodukować dużo więcej dawek szczepionki”. To było dla niej nowe. O co chodzi z tymi lipidami?

Te szczepionki oparte na mRNA substancji Messenger mogą być produkowane stosunkowo szybko. Dostawa zajmuje tylko około czterech tygodni, z czego dwa do trzech tygodni przeznaczone są na końcowe testy jakościowe i kontrolne. Jednak na różnych etapach procesu potrzebnych jest nie tylko kilku partnerów, ale także różne surowce oprócz mRNA, które są dostarczane producentom szczepionek. Surowce są czasami rzadkie. W tym kontekście bardzo ważne są tak zwane lipidy, czyli cząsteczki podobne do tłuszczu, które są potrzebne do pakowania bardzo niestabilnego mRNA.

Biontech wykorzystuje w szczepionce koronowej cztery różne lipidy, w tym cholesterol, a także różne sole i cukry, co można zobaczyć na prezentacji firmy. „Firmy mogą kupować swoje podstawowe substancje farmaceutyczne, w tym szczepionki, tylko od wiarygodnych firm, które zostały wcześniej przez nie przetestowane i które mogą zapewnić im wymagane cechy jakościowe” – mówi Stowarzyszenie Producentów Farmaceutycznych Opartych na Badaniach (VfA).

Na przykład ta sama substancja, ale o niższym stopniu czystości, nie mogłaby być wykorzystywana przez producentów szczepionek do ich produkcji, w przeciwnym razie nie byliby w stanie spełnić wymagań czystości produktu. „Dotyczy to również cholesterolu i innych lipidów, które są wykorzystywane do produkcji nanocząsteczek lipidowych do zamykania mRNA”. Firma biotechnologiczna z Moguncji pozyskuje lipidy od grupy Dax z Darmstadt, firmy Merck i kanadyjskiego producenta Acuitas.

Firma biotechnologiczna Curevac z Tybingi prawdopodobnie współpracuje również z Acuitas. W Darmstadt mówią, że „ciężko pracują, aby dalej zwiększać zdolności produkcyjne”. Biontech wcześnie zwrócił się do firmy Merck. Oprócz dostawy surowców badane są obecnie „opcje dalszych złożonych etapów procesu”, które obejmują również opcje w zakresie napełniania i pakowania szczepionek.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Chiny popsuły bilans Apple

AktualnościWiadomości

Rekordowy zysk Ferrari

AktualnościWiadomości

Wyniki kwartalne Amazona rozczarowały udziałowców

AktualnościWiadomości

Inflacja nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: