Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Ciesz się Polsko – niemiecka gospodarka jest stabilna – pomimo lockdownu

 

Nastroje wśród firm w Niemczech w lutym zaskakująco wyraźnie się poprawiły. Indeks klimatu biznesowego Ifo wzrósł do 92,4 punktu z 90,3 punktu w styczniu, jak ogłosił w poniedziałek monachijski instytut badań ekonomicznych przeprowadzając badanie wśród 9000 managerów. Ekonomiści spodziewali się jedynie niewielkiego wzrostu do 90,5 punktu po spadkach na początku roku z powodu drugiej fali pandemii koronowej.

„Niemiecka gospodarka jest stabilna pomimo lockdownu, zwłaszcza z powodu silnej aktywności przemysłowej” – powiedział prezes Ifo Clemens Fuest. Managerowie ocenili perspektywy dla swoich firm i ich lokalizacji jako korzystniejsze niż ostatnio.

W wyniku pandemii koronowej niemiecka gospodarka załamała się w 2020 roku o pięć procent, czyli najwięcej  od czasu kryzysu finansowego 2008 r. , a jednocześnie skurczyła się po raz pierwszy od jedenastu lat. Ekonomiści uważają, że w bieżącym roku sytuacja gospodarcza ponownie ulegnie zauważalnej poprawie, ale zależy to w dużej mierze od dalszego przebiegu pandemii i powodzenia szczepień. W obecnym pierwszym kwartale 2021 r. niektórzy eksperci spodziewają się kolejnego spowolnienia gospodarczego ze względu na obecną blokadę w gastronomii i handlu detalicznym.

Oprac. Andrzej Mroziński

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Australia uchwala kontrowersyjną ustawę medialną

AktualnościPracaWiadomości

323 tys. osób nie pracowało przez pandemię w czwartym kwartale 2020 r.

AktualnościFinanseWiadomości

Szef McKinsey, Kevin Sneader, stracił pracę

AktualnościITWiadomości

Wyzwania i szanse cyfrowej transformacji w ciągu ostatnich lat

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: