Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

Branża IT: Stawki wciąż dobre, ale zaczynają się wyrównywać

W branży IT ciągle dobrze płacą, ale przez pandemię stawki nie rosną tak szybko jak w poprzednich latach: w górę poszły zarobki tych, którzy i tak dobrze zarabiali – to najważniejsze wnioski z najnowszego raportu płacowego „IT Salary Report 2021”  przygotowanego przez Grafton Recruitment. Pracownicy helpdesków zarabiali właściwie tyle, ile rok temu – np. w Katowicach na pierwszej linii można zarobić 6500 zł, a na trzeciej nawet 10,5 tys. zł. We wszystkich obszarach IT nie odnotowano znaczących podwyżek – maksymalnie rzędu 4-6%. Tyle że podwyżki takiej wysokości dla zarabiających maksymalne stawki wysoko wykwalifikowanych inżynierów, oznaczały i tak wzrost pensji nawet o kilka tysięcy złotych.

Gdzie można zarobić najwięcej? Stanowiska menedżerskie – w zależności od dziedziny IT – to stawki od 10 tys. zł do nawet 35 tys. zł – na pozycji Chief Technology Oficer – czyli szefa pionu technicznego w całej firmie. Na początku drogi, np. w serwisie IT, trzeba się liczyć z wynagrodzeniem od 4 tys. zł w Łodzi do 7 tys. zł we Wrocławiu. Wraz z doświadczeniem lub uzyskaniem certyfikatów potwierdzających umiejętności stawki rosną, by „średnio” zatrzymać się w okolicy kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Branża IT zanotowała też spadki. Praktycznie w każdym regionie, ujętym w badaniu Grafton Recruitment, specjaliści z zakresu SOC (Security Operations Center) otrzymywali niższe wynagrodzenia maksymalne niż rok temu – w niektórych lokalizacjach nawet o 6 pkt. procentowych (np. w Warszawie). Natomiast minimalne stawki pozostały na poziomie sprzed roku. Mimo to nadal są to stawki, o których w niektórych branżach można tylko pomarzyć.

– Popyt na usługi IT nie słabnie i, mimo wcześniejszego zawahania, wciąż mówimy o rynku kandydata – przyznaje Iga Trojanowska, kierownik oddziału IT Grafton Recruitment w Warszawie.
I dodaje, że choć poziom wynagrodzeń w IT zawsze rozbudzał emocje, to podczas pandemii COVID-19 zauważono zjawisko wyrównywania zarobków.

– Już w ostatnich latach, z roku na rok, obserwowaliśmy wyrównanie wynagrodzeń kandydatów w dużych miastach. Obecnie ten trend się nasilił. Z perspektywy kandydatów dostęp do jeszcze większej liczby ofert i wzmożone zainteresowanie ich umiejętnościami powoduje, że jeszcze trudniej o ich pozyskanie. Niezwykle ważna jest konkurencyjność propozycji zawodowej, na którą nieustannie wpływ mają elastyczne formy zatrudnienia oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w projektach – komentuje Iga Trojanowska.
Rekruterka zwraca uwagę, że kandydaci IT nie podejmują nawet rozmów, gdy nie znają na wstępie oferowanej stawki. To znak, że jawność wynagrodzeń w tej branży jest czymś naturalnym.
Ciekawym wnioskiem z badania Grafton Recruitment jest też to, jak pracownicy branży IT podchodzą do pracy zdalnej. Blisko 67% specjalistów IT pracuje obecnie zdalnie, a kolejne 20%  może zadecydować, jak chce pracować. Po pandemii natomiast – 37% ankietowanych chce nadal pracować w 100% zdalnie.

W raporcie, który powstał pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku, podajemy zarobki na 140 stanowiskach z podziałem na 8 lokalizacji, w których obecni są rekruterzy Grafton Recruitment. Badanie powstało na próbie 162 firm oraz 5346 kandydatów Grafton Recruitment.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: