Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościFinanseGospodarkaWiadomości

Bolesne reformy w Chinach

Premier Chin Li Keqiang na zakończenie dorocznego posiedzenia Kongresu Ludowego w Pekinie zapowiedział dość bolesne reformy i restrukturyzację mającą nastąpić wkrótce w Państwie Środka.

W tym roku na dużo ponad siedmioprocentowy wzrost gospodarka chińska  nie może liczyć. W przypadku gwałtownego załamania, rząd w Pekinie ma odpowiednie środki aby wspomóc dalszą dobrą koniunkturę. Dlatego celem władz w Pekinie jest osiągniecie 7 procentowego wzrostu, który i tak będzie najniższy w ostatnich latach.
Będą rosły wydatki na zbrojenia, które dzisiaj już wynoszą 130 miliardów euro. Plasuje to Chiny w czołówce światowej za Stanami Zjednoczonymi ale przed Rosją. Peace Research Institute, SIPRI ze Sztokholmu w swoich analizach wskazuje, że dane te są nieprecyzyjne i uważa, że są zaniżone o co najmniej 50 procent. Dane te nie zawierają kosztów na badania, wdrażanie i rozwój programów zbrojeniowych, które stanowią koszt w innych działach gospodarki.
Podczas konferencji prasowej premier Chin zapowiedział, że będzie coraz mniej państwa w gospodarce i coraz więcej rynku. Przyznał też, że restrukturyzacja gospodarki miliardowego kraju będzie bolesna. Ostrzegł też, przed oporem grup interesu, które nie będą specjalnie zadowolone z planowanych reform. Ale najważniejsze będzie znalezienie balansu pomiędzy wzrostem gospodarczym a reformami strukturalnymi. Sprawą pryncypialną dla Chin jest utrzymanie stałego wzrostu gospodarczego, tworzenie nowych miejsc pracy i utrzymanie dzisiejszej kontroli nad zadłużeniem i szybkim reagowaniem na rodzący się kryzys finansowy.
Chiny mocniej i efektywniej włączą się do programów ekologicznych. Premier zapowiedział, że zostaną uruchomione programy, które będą niwelować zanieczyszczenie środowiska i kary dla trucicieli. Premier wykręcił się od odpowiedzi na temat nafciarzy i ich niechęci do programów ochrony środowiska, co pokazywał dokument „Pod dzwonem”, kliknięty 200 milionów razy w Internecie.
Ciekawostką z konferencji prasowej premiera Chin jest obyczaj, znany nam z Rosji, że właściwie wszystkie zadane pytania, wcześniej zostały przesłane do kancelarii premiera i przez nią zaakceptowane. Potwierdza to starą zasadę, że najlepsza improwizacja, to znakomicie przygotowana improwizacja.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje

AktualnościWiadomości

Konsumenci coraz częściej sięgają po ryby ze zrównoważonych połowów

AktualnościWiadomości

Temat: Semantyczne wyszukiwanie (Retrieval Augmented Generation)

AktualnościWiadomości

Duoport Lotniczy w Białymstoku ma być szansą na rozwój ściany wschodniej

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły