Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościFinanseFunduszeGiełdaGospodarkaHandelITWiadomości

Blisko 4 biliony dolarów wart jest rynek IT

3,83 biliona dolarów amerykańskich – według danych Gartnera tej właśnie sumy mają sięgnąć tegoroczne wydatki na IT. Taki wynik oznacza niespełna 2,5-procentowy wzrost rok do roku.

O największej dynamice – podobnie jak miało to miejsce w minionym roku – będziemy mówić w przypadku urządzeń oraz oprogramowania dla firm. Ten stosunkowo niewielki wzrost ma być efektem rozwijającej się oferty rozwiązań freeware’owych, a co za tym idzie – nasilającej się konkurencji, także cenowej.

Jak wynika z obliczeń Gartnera, światowe wydatki na IT w 2014 roku sięgnęły 3,74 bln USD, co oznaczało wzrost na poziomie 1,9 procenta. Prognozy badaczy przewidują, że w bieżącym roku rynek IT zanotuje nieco wyższą dynamikę rozwoju, około 2,4 procenta.
Ten wzrost może wydawać się stosunkowo niski. Zdaniem ekspertów, taka wartość wydatków ma być przede wszystkim pokłosiem z coraz bardziej intensywnej konkurencji między poszczególnymi dostawcami usług i produktów informatycznych.

Najszybciej rosnącym w 2015 r. segmentem rynku IT, według analityków Gartnera, będzie oprogramowanie dla firm (5,5%). Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld USD. Dalsza dynamika wzrostu rynku oprogramowania będzie jednak w najbliższych latach zależna od oferty, przedstawianej przez producentów. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na coraz bardziej spersonalizowane programy, dostosowane do potrzeb konkretnych firm.

Warto zwrócić uwagę na coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania IT ze strony podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów, np. instytucji finansowych. Zwłaszcza banki starają się sprostać oczekiwaniom właścicieli kont, rezygnujących z tradycyjnych transakcji na rzecz e-bankingu oraz bankowości mobilnej.

Kolejnym dynamicznie rozwijającym się segmentem światowego rynku nowych technologii pozostają urządzenia. W 2015 r. środki przeznaczone na ten cel mogą sięgnąć aż 732 mld USD, przy wzroście na poziomie 5,1%. Eksperci zaznaczają, że to właśnie w tej dziedzinie IT można się spodziewać w najbliższych latach najciekawszych nowych trendów. Na przykład, na świat przemysłu bardzo istotny wpływ będzie miał tzw. Internet Rzeczy.
Podobnie jak w ostatnich latach, wartość segmentu urządzeń determinowana jest przez rynek mobile. Co ważne, staje się tak mimo znacznego wyhamowania dynamiki sprzedaży tabletów.

Rozwój rynku IT dyktuje zmiany w przypadku innych urządzeń, powszechnie wykorzystywanych zwłaszcza przez użytkowników indywidualnych, jak i firmy. Na przykład, producenci urządzeń wielofunkcyjnych czy drukarek wprowadzają rozwiązania umożliwiające usprawnienie pracy przedsiębiorstw i ułatwienie korzystania z nich wszystkim pracownikom.

Przeprowadzane od ponad dekady „Gartner Worldwide IT Spending Forecast” to jedna z najbardziej wpływowych prognoz trendów rozwojowych w świecie nowych technologii. Zbliżając się do granicy 4 bln USD, rynek IT staje przed kolejnymi wyzwaniami. Zdolność sprostania oczekiwaniom klientów przez podmioty branży nowych technologii będzie decydować o tym, czy ta granica zostanie w najbliższych latach przekroczona.

www.linkleaders.pl

Polecane artykuły
AktualnościChinye-commerceWiadomości

Nowe pozycje z Chin na liście UNESCO

Aktualnoście-commerceWiadomości

Niemiecki eksport ponownie znacząco spada

Aktualnoście-commerceWiadomości

Nie martw się pokoleniem Z – czytają książki i wcześnie chodzą spać

Aktualnoście-commerceWiadomości

6 miejsc które poleca swoim klientom organizatorka luksusowych podróży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *