Langkawi - perła w koronie Malezji

Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Ataki dla okupu coraz częściej dosięgają polskich firm. Smyk ofiarą ransomware

SMYK padł ofiarą poważnego incydentu cyberbezpieczeństwa i naruszenia systemów informatycznych. W wyniku ataku dla okupu (ransomware) doszło do naruszenia wrażliwych danych. Ataki dla okupu coraz częściej paraliżują polskie firmy – ostrzega Check Point Software.

Grupa Smyk – znana sieć handlowa z artykułami dziecięcymi – padła ofiarą ataku typu ransomware, czyli złośliwego oprogramowania, które szyfruje dane i uniemożliwia dostęp do systemów. W wyniku cyberataku ucierpiały pliki zawierające dane osobowe klientów (głównie z procesów reklamacji i zwrotów), dane pracowników oraz informacje o kontrahentach i partnerach biznesowych. – Ustalenia zewnętrznych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa potwierdziły, że doszło do naruszenia bezpieczeństwa części danych, w tym klientów obsługiwanych w procesie zwrotów i reklamacji, pracowników oraz kontrahentów i partnerów biznesowych – wskazał Smyk w oświadczeniu z 8.04.2025.

Ataki dla okupu (ransomware) pozostają najpoważniejszym zagrożeniem cybernetycznym dla firm na całym świecie. W 2024 roku, skala tego zjawiska osiągnęła nowy rekord zarówno pod względem ilości ataków, jak i kosztów. Eksperci wskazują, że średnia kwota zapłaconego okupu w 2024 roku pozostała na poziomie 200 000 dolarów, ale większość ataków przebiegała cicho, nie przyciągając większej uwagi publicznej.

Z dostępnych informacji wynika, że w Polsce około 1/5 zostało zaatakowanych przez złośliwe oprogramowanie. W przypadku incydentów z udziałem ransomware blisko 40 proc. firm zapłaciło okup przestępcom za odzyskanie dostępu do danych*. Jednocześnie połowa zaatakowanych z użyciem ransomware w kraju przedsiębiorstw, przywróciła swoje dane bez przekazywania okupu, głównie dzięki kopiom zapasowym.

Eksperci firmy Check Point zwracają uwagę na fakt, iż liczba ataków ransomware w Polsce w styczniu 2025 roku przekroczyła średnią światową. Nawet 4,5 proc. firm doświadczyło w tym czasie próby ataku dla okupu

Jak wynika z raportu Check Point Security Report 2025, na świecie rekordowo wysoki okup otrzymała mało znana grupa przestępcza ransomware Dark Angels. Za odblokowanie systemów anonimowej firmy z amerykańskiej listy Fortune 50, hakerzy z tej grupy otrzymali zapłatę w wysokości 75 milionów dolarów. Inna grupa – ALPHV wyłudziła 22 miliony dolarów od firmy medycznej Change Healthcare. W przypadku ataku na Change Healthcare, atak ransomware spowodował liczne zakłócenia w świadczeniu usług i utratę ponad 100 milionów rekordów medycznych pacjentów. UnitedHealth, firma-matka Change Healthcare, musiała pogodzić się z kosztami naprawy skutków ataku cybernetycznego w wysokości 872 milionów dolarów w pierwszym kwartale 2024 roku. W tej kwocie zawarte było 593 miliony dolarów wydanych na bezpośrednie koszty reakcji oraz 279 milionów dolarów związanych z zakłóceniami w działalności. Dodatkowo firma przeznaczyła 800 milionów dolarów na rezerwy na przyszłe roszczenia.

– Krajobraz ataków ransomware w 2025 roku odzwierciedla dynamiczne i coraz bardziej złożone środowisko zagrożeń. Na świecie działa wiele grup, specjalizujących się w tego typu działalności. Wysiłki na rzecz zwalczania ataków są utrudnione przez brak międzynarodowej współpracy, ponieważ są kraje – jak Rosja, Korea Północna i Iran które albo tolerują, albo aktywnie wspierają takie działania – podkreśla Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point w Polsce.

Z analiz Check Pointa wynika, że sukcesy służb ścigania w walce z głównymi grupami ransomware na świecie, otworzyły drzwi dla nowych graczy, w tym RansomHub – dziś najważniejszym graczem na tym rynku. Pod koniec 2024 roku, RansomHub stał się dominującym graczem, odpowiadającym za 16% tego typu ataków. Eksperci oceniają, że na świecie działa ponad 40 innych grup ransomware, prowadzących profesjonalne usługi cyberkradzieży dla okupu i handlu danymi. Jako jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, uważane są ataki ransomware na organizacji opieki medycznej, gdzie ryzykiem jest nie tylko utrata danych pacjentów, lecz paraliż działalności szpitali, niosący za sobą potencjalne zagrożenie dla życia.

*Badanie „Ransomware w Polsce 2024” zostało przeprowadzone w kwietniu 2024 roku metodą CAWI przez UCE Research dla Sophos

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Ci kardynałowie są uważani za najbardziej obiecujących kandydatów na Stolicę Apostolską

AktualnościWiadomości

Pekin ostrzega inne kraje przed umowami handlowymi z USA „kosztem” Chin

AktualnościWiadomości

Korea Południowa i USA planują negocjacje taryfowe

AktualnościITWiadomości

Sąd w USA rozpatruje monopol Google

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *