Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościGospodarkaManager lotniczyWiadomości

Airbus zacieśnia współpracę z Chinami

 

 

Airbus i jego chińscy partnerzy, Tianjin Free Trade Zone Investment Company Ltd. (TJFTZ) oraz Aviation Industry Corporation of China (AVIC), podpisali umowę ramową w sprawie budowy Centrum Wykańczania i Dostarczania samolotów A330 (Completion and Delivery Centre, C&DC) w Tianjin w Chinach. Umowa jest rezultatem  listu intencyjnego podpisanego przez trzy strony w 2014 r. i stanowi kolejny etap współpracy Airbusa z chińskimi partnerami po utworzeniu linii montażu końcowego i centrum dostarczania samolotów z rodziny A320 (FAL-Asia) w 2008 r.

Umowę podpisali Fabrice Brégier, prezes i dyrektor generalny Airbusa, Yang Bing, prezes TJFTZ, oraz Pang Zhen, wiceprezes ds. samolotów komercyjnych w AVIC, w głównej siedzibie Airbusa w Tuluzie we Francji. W podpisaniu umowy uczestniczyli chiński premier Li Keqiang, który przebywa z wizytą we Francji, oraz francuski premier Manuel Valls. Przed wizytą w Airbusie premierzy Li i Valls przewodniczyli Europejsko-Chińskiemu Forum Gospodarczemu w Tuluzie.

„Pomyślna współpraca Airbusa z Chinami, której ważnym elementem jest linia montażu końcowego A320 w Tianjin, rozwija się i rozszerza. Podpisanie umowy ramowej w sprawie Centrum Wykańczania i Dostarczania A330 otwiera nowy rozdział naszej strategicznej współpracy w zakresie samolotów szerokokadłubowych. Wspólnie rozwiniemy nowe możliwości i przyciągniemy nowych dostawców oraz przedsiębiorstwa w Chinach”, powiedział Fabrice Brégier, prezes i dyrektor generalny Airbusa.

Centrum C&DC A330 w Tianjin będzie znajdować się w pobliżu linii montażu końcowego samolotów z rodziny A320. Jak przewiduje umowa, „surowe” samoloty A330 złożone w Tuluzie będą przelatywać do C&DC, gdzie będą odbywać się prace wykończeniowe, w  tym instalacja kabiny pasażerskiej, malowanie, testy silników i próby w locie, a także dostawa samolotu i odbiór przez klienta.

Równolegle Airbus podpisał list intencyjny z AVIC w sprawie wspólnych prac nad kabiną pasażerską oraz ramowy kontrakt zaopatrzeniowy z Zhejiang Xizi Aerospace Fastener Co., Ltd dotyczący projektowania, opracowywania, wytwarzania i dostarczania standardowych elementów złącznych.

Obecnie flota airbusów w służbie chińskich operatorów liczy ponad 1150 maszyn (ponad 150 z rodziny A330 i ponad 980 z rodziny A320). Airbus przewiduje, że w 20-letnim okresie od 2014 do 2033 r. w Chinach będzie potrzebnych ponad 5300 nowych komercyjnych samolotów pasażerskich i transportowych (przewożących ponad 100 pasażerów).

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Wellbeing w małych przedsiębiorstwach – od czego zacząć?

AktualnościWiadomości

Jak Covid i kwarantanna zmieniły organizację pracy?

AktualnościWiadomości

70% Polaków planuje w te wakacje city break

AktualnościWiadomości

123456 - na czele najpopularniejszych haseł

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: