Dlaczego chińska gospodarka nieustannie zmierza w kierunku innowacji

AktualnościBankiGiełdaWiadomości

Szefowie z Wall Street zarabiają 124 razy więcej, niż ich pracownicy

          Szefowie z Wall Street zarabiają 124 razy więcej, niż ich pracownicy

James Dimon

Jamie Dimon CEO JP Morgan Chase

Zarobki szefów z Wall Street mogą budzić zazdrość nawet u niemieckich bankierów. W ubiegłym roku średnia pensja zatrudnionego w jednym z pięciu na Wall Street wyniosła 148,740 dolarów. Można powiedzieć, że w bankowości po latach chudych przyszedł czas na te, z przyjemnością nazywanymi tłustymi. Podobno nie dotyczy to według “Wall Street Journal” wynagrodzeń szefów dużych banków z Wall Street, dla których wysokie zarobki są nadal przyszłością.
Suma, którą zarobiło pięciu CEO a więc Jamie Dimon (JPMorgan Chase), Lloyd Blankfein (Goldman Sachs), James Gorman (Morgan Stanley), Michael Corbat (Citigroup) i (Brian Moynihan (Bank of America) wyniosła wraz z nagrodami w 2014 roku – 90.5 miliona dolarów. Zarobki bankierów inwestycyjnych nadal idą w górę, ale w mniej dynamicznym tempie. Zdecydowanie mniej oprócz Jamie Dimona i Lloyda Blankfeina zarobili managerowie w ubiegłym roku niż w latach przed kryzysem. Także zmniejszyły się proporcje zarobków. I tak przed kryzysem wynagrodzenie szefów wynosiło 273-krotność przeciętnych zarobków, dzisiaj to już tylko 124-krotność.
W wymienionych wyżej instytucjach finansowych pensje szefów zależą zdecydowanie od wyników finansowych banków. I tak szefowie w niektórych przypadkach nie otrzymywali premii przez trzy kolejne lata.
Poziom wynagrodzenia wciąż jest zróżnicowany. Inny jest w bankach inwestycyjnych takich jak (Goldman Sachs, Morgan Stanley) i inny w bankach uniwersalnych, tradycyjnych z mocną sprzedażą detaliczną i bankowością korporacyjną.
Blankfein w dalszym ciągu jest ze swoja pensją wynoszącą 24 miliony dolarów rocznie liderem wśród najlepiej zarabiających managerów. Wszystko się może jednak zmienić, jeżeli zastosuje się zasadę proporcji , zaproponowaną już w zarobkach dla szwajcarskich bankierów, gdzie najwyższa pensja będzie mogła być 12- krotnie wyższa od średniej krajowej. Moim zdaniem zupełnie to nie dotyczy Wall Street, które rządzi się własnymi prawami.

Polecane artykuły
AktualnościChinyWiadomości

Komentarz: Dlaczego chińska gospodarka nieustannie zmierza w kierunku innowacji i wysokiej jakości?

AktualnościWiadomości

Polska walczy z fałszem w sieci. Czy DSA oraz europejski postulat Roberta Szustkowskiego zapewnią większą ochronę prywatności?

AIAktualnościWiadomości

Sztuczna inteligencja podnosi ceny konsumenckie. To się szybko nie skończy

AIAktualnościWiadomości

Czy piłka nożna jest odporna na sztuczną inteligencję?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *