Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościFinanseFunduszeGiełdaWiadomości

180 milionów za obraz Pablo Picasso

 

Przegrzany popytem światowy rynek sztuki dopadł tym razem Pieta Mondriana, którego obraz pobił kolejne rekordy cenowe. Na nowojorskiej aukcji Christie obraz „Kompozycja nr 3, z czerwienią, błękitem, żółcią i czernią” z 1929 roku uzyskała cenę trzykrotnie wyższą od oczekiwanej czyli 50.6 miliona dolarów.
Do tej pory rekordową sumą uzyskaną za obraz Mondriana było 27.6 miliona dolarów z podobny obraz. Rekordy sprzedaży odnotowały w ostatnich 2 tygodniach także inne domy aukcyjne. Jak donosi Bloomberg Sotheby, Christie i Philips osiągnęły obrót w wysokości 2.7 miliarda dolarów. Tendencja wzrostowa notowana jest już od kilku miesięcy, w których przekroczono wartość obrotu na poziomie 2 miliardów dolarów.

6-mondrian-composition-c-no-iii-with-red-yellow-and-blue-1935

Rekrdową cene sprzedazy osiągnął tez dom aukcyjny Christie za dzieło Maurice Denisa, którego obraz „La Cousiniere” z 1883 roku poszedł za 2.6 miliona dolarów – cztery razy więcej niż zakładano. W jeden wieczór Christie miało obrót w wysokości 203 milionów dolarów. Na te sumę wpływ miał zdecydowanie sprzedany za 180 milionów obraz Pablo Picasso „Les femmes d”Alger”. Jest to najdroższy obraz w tym momencie, którego cena wywoławcza wynosiła 160 mln dolarów.

 

Man Pointing 1947 by Alberto Giacometti 1901-1966

 

„Mężczyzna wskazujący palcem” szwajcarskiego rzeźbiarza Alberta Giacomettiego zbliżył się do rekordów cenowych za dzieła sztuki uzyskując na aukcji 141.3 miliony dolarów.
Nie ma się czemu dziwić, że ceny dzieł sztuki idą do góry i stanowią coraz lepszą lokatę kapitału. Ma na to wpływ mizeria oferowanych przez banki oprocentowań lokat.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polska coraz bliżej odejścia od gotówki

AktualnościWiadomości

Rozmowy telefoniczne podczas pandemii częstsze i wyraźnie dłuższe

AktualnościWiadomości

Niepewność i izolacja odbijają się na zdrowiu psychicznym społeczeństwa

AktualnościWiadomości

TOP 5 bieżących wyzwań w branży nieruchomości

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: