Artykuł miesiąca: Psychologia strategicznego przywództwa

AktualnościWiadomości

Żywność przyszłości będzie powstawać w Polsce

Reklama

Inwestycja, dzięki której nad Wisłą będzie produkowana żywność funkcjonalna powstanie w sercu Podkarpacia. Projekt o wartości ponad 200 mln złotych jest efektem rozwoju polskiej firmy farmaceutycznej Olimp Labs, która pozyskała na realizację inwestycji Future Foods 4.0, aż 60 mln złotych z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, nadzorowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Żywność funkcjonalna to najnowszy globalny trend – według analityków szacunkowa wartość światowego rynku to ponad 11,5 miliarda USD. Firma dzięki rozbudowie już istniejącego, jednego z najnowocześniejszych w Europie Ośrodków Badawczo-Rozwojowych będzie wstanie konkurować z kolejnymi produktami na globalnych rynkach. – Olimp Labs na przestrzeni najbliższych lat zainwestuje łącznie, w rozwój innowacyjnych technologii badawczych i produkcyjnych, ponad 200 mln złotych. Nasze produkty rozpoznawalne są na całym świecie, budując wizerunek polskiej marki w skali globalnej, a za razem przyczyniają się do tworzenia polskiego potencjału gospodarczego – mówi Stanisław Jedliński, prezes zarządu Olimp Labs.

Wpływ firmy na polską gospodarkę został doceniony przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy, poprzez nominacje Olimp Labs do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Międzynarodowy Sukces. Firma obecna jest na ponad 100 światowych rynkach, a rozbudowa Ośrodka Badawczo-Rozwojowego ma na celu zwiększenie udziału firmy w kolejnych kategoriach eksportowych. Firma jako jedna z nielicznych w Polsce produkuje suplementy diety w standardzie farmaceutycznym. Do rozwoju produktów wykorzystuje najnowszą aparaturę laboratoryjną, w tym jedyny w Polsce i jeden z dziewięciu na świecie sztucznych układów pokarmowych, pozwalający na niezwykle precyzyjne określenie tego jak różne produkty żywnościowe, suplementy diety czy leki wzajemnie wpływają na swoje przyswajanie oraz na skład mikrobioty w jelitach. Nowa linia produkcyjna pozwoli na tworzenie wyrobów, które zawierają żywe kultury bakterii probiotycznych.

Aby wyroby spożywcze mogły być nazwane żywnością funkcjonalną powinny spełniać ściśle określone kryteria. Przede wszystkim musi posiadać ona udowodniony korzystny wpływ na przynajmniej jedną funkcję organizmu oraz przypominać postacią żywność konwencjonalną. – Produkcja żywności funkcjonalnej, która ma prozdrowotne oddziaływanie na ludzki organizm to duże wyzwanie i jednocześnie ogromny potencjał w zakresie jej użyteczności. Nowoczesne techniki laboratoryjne pozwolą nam zbadać realny wpływ naszych innowacyjnych wyrobów na człowieka. Dzięki temu już w fazie pilotażowej będziemy mogli ocenić skuteczność działania i weryfikację nowatorskich rozwiązań zastosowanych w wytworzonym produkcie  – tłumaczy dr Barbara Wielgos, dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Olimp Labs.

Projekt Future Foods 4.0 współfinansowany jest przez program operacyjny Inteligentny Rozwój nadzorowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Ponad 60 mln zł uzyskanej dotacji stanowi istotny wkład w inwestycje wartą 200 mln złotych. Nowa część laboratoryjna oraz produkcyjna to nowe miejsca pracy dla wysokiej klasy specjalistów projektujących żywność przyszłości. Inwestycja to także transfer wiedzy i technologii na podkarpacie, który ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionu jak i całej polskiej gospodarki.  W dodatku projekt realizowany będzie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, co pozwoli na zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych wyrobów. – Rozpoczęty projekt to przykład jakościowej zmiany jaką obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat w sektorze produkcji żywności. Polska ma ogromny potencjał w rozwoju globalnego rynku żywności funkcjonalnej, a poczyniona inwestycja to ważny element tej zmiany – podsumowuje Stanisław Jedliński, prezes zarządu Olimp Labs.

 

 

Reklama
Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Jak rozwijać kompetencje menedżerów w erze cyfrowej transformacji?

AktualnościWiadomości

Mintos wzmacnia zespół w Polsce

AktualnościWiadomości

Po informacji o zniesieniu wiz do USA wzrosło zainteresowanie Polaków lotami za ocean

AktualnościWiadomości

Wyścig ku sztucznej inteligencji – prognozy na 2020 rok

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: