Artykuł miesiąca: Kielecki Park Technologiczny łączy firmy ze startupami

AktualnościWiadomości

Zasady sprzedaży wysyłkowej do UE

 

Sprzedaż towarów do UE jest już powszechna. Może dotyczyć wszystkich krajów członkowskich i tylko na pierwszy rzut oka jest skomplikowanym procesem. O czym należy pamiętać przy sprzedaży wysyłkowej? Jak wygląda rozliczenie takich transakcji? Sprawdźmy.

Na czym polega sprzedaż wysyłkowa?

W prostych słowach sprzedaż wysyłkowa to nic innego jak sprzedaż bez osobistego kontaktu kupującego ze sprzedającym. Pod tym pojęciem mieszczą się wszelkie transakcje przeprowadzone drogą telefoniczną, poprzez e-mail czy stronę internetową. W Unii Europejskiej sprzedaż wysyłkowa dotyczy towarów wysyłanych z magazynów w jednym kraju do odbiorców w innym kraju.

Sprzedaż wysyłkowa powinna odbywać się pomiędzy dwoma państwami Unii Europejskiej, natomiast proces może być dokonany poprzez swego rodzaju pośrednika, np. firmę kurierską. Istnieje także kilka przypadków, kiedy sprzedaż towarów do UE nie jest możliwa. Są to m.in.:

  • dostawa towaru połączona z usługą np. montażu;
  • sprzedaż nowych środków transportu;
  • sprzedaż towarów używanych, np. dzieł sztuki czy antyków uprzednio zakupiony w ramach działalności gospodarczej.

Warto też zaznaczyć, że od 1 lipca 2021 roku zmieniło się nazewnictwo tego typu sprzedaży. Obecnie posługujemy się pojęciem wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość – WSTO.

Progi wysyłkowej sprzedaży do UE

Sprzedaż wysyłkowa może mieć miejsce pomiędzy wszystkimi krajami Unii Europejskiej. Odbywa się to z zastosowaniem krajowych stawek VAT, chyba że przekroczony zostanie tzw. podatkowy próg sprzedażowy. Progi podatkowe ściśle związane są z obrotem ze sprzedaży wysyłkowej do UE w danym roku podatkowym.

Sposób rozliczenia sprzedaży towarów do UE zależy od wartości towarów i usług na rzecz innych odbiorców z krajów UE w ciągu roku. Limit wynosi 10 tysięcy euro (około 40 tysięcy złotych) rocznie. Do tego limitu zaliczają się zarówno same towary sprzedawane innym konsumentom z krajów członkowskich, jak i usługi elektroniczne, telekomunikacyjne i nadawcze świadczone na ich rzecz. Co ważne – limit dotyczy łącznej sprzedaży wysyłkowej do wszystkich krajów Unii Europejskiej, nie pojedynczych transakcji.

Rozliczenie w przypadku nieprzekroczenia limitu:

  • firma rozlicza sprzedaż na zasadach sprzedaży krajowej;
  • dobrowolna jest rejestracja do VAT w danym kraju członkowskim.

Rozliczenie w przypadku przekroczenia limitu:

  • firma rejestruje się do podatku VAT w każdym państwie UE, w którym sprzedaje swoje towary lub usługi – nie jest to jednak obligatoryjne;
  • obowiązuje dodatkowa rejestracja do systemu VAT OSS, która umożliwia rozliczenie całej sprzedaży do innych krajów członkowskich.

Limity sprzedażowe są różne dla każdego z krajów UE. Szczegółowo opisuje to tabela: https://taxology.co/pl/limity-sprzedazy-wysylkowej-w-ue-w-2021/.

Jakie usługi obejmuje system OSS?

1 lipca 2021 to nie tylko zmiana nazewnictwa. Od tego czasu w systemie OSS możliwe stało się rozliczenie usług na rzecz konsumentów, którzy rozliczają się poza UE. Obejmuje to m.in. usługi hotelowe (np. zakwaterowanie), transportowe (załadunek i rozładunek towarów), transakcje związane z nieruchomościami, restauracyjne i cateringowe, ale także wynajem środków transportu i usługi telekomunikacyjne.

Taxology.co/pl na swoich stronach szczegółowo opisuje zasady rozliczenia VAT i samej sprzedaży towarów do UE. Interesuje Cię sprzedaż na Amazonie? Sprawdź tutaj, jak sprzedawać na Amazonie i poznaj wszystkie podstawowe informacje.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dokąd polecimy Air France jesienią i zimą?

AktualnościITWiadomości

70% pracowników branży IT zauważa u siebie wypalenie zawodowe, co dziesiąty cierpi na depresję

AktualnościTechnologieWiadomości

W tym roku w Polsce przybyło 13 proc. jednoosobowych działalności IT - jest ich już blisko 150 tys.

AktualnościWiadomości

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: