Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościnieruchomościWiadomości

Zakup nieruchomości od syndyka – czy warto go dokonać?

 

W posiadanie nieruchomości można wejść w różny sposób. W większości przypadków będzie to z pewnością zakup danego budynku albo mieszkania na wolnym rynku. Ciekawą opcją na znalezienie nieruchomości może być także jej zakup od syndyka masy upadłościowej. Nieruchomość od syndyka może posiadać atrakcyjniejszą cenę, czy też może być położona, np. w centrum miasta, itp. Zakup nieruchomości od syndyka, która pojawi się na rynku w toku postępowania upadłościowego może więc być całkiem interesującą inwestycją we własną przyszłość. Z pewnością warto więc przyjrzeć się takiej opcji już dziś. Im więcej będziemy wiedzieć na temat, z czym się wiąże zakup nieruchomości od syndyka, tym łatwiej będzie nam podjąć dobrą decyzję, która może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Kupno mieszkania od syndyka – czy to jest bezpieczne?

Jeśli więc w postępowaniu upadłościowym dochodzi do sprzedaży nieruchomości, to taka potencjalna sprzedaż nieruchomości może się dla nas okazać całkiem intratnym zakupem. Warto tutaj podkreślić, że zakup mieszkania w postępowaniu upadłościowym w Polsce jest czynnością całkowicie bezpieczną. Kupno mieszkania od syndyka oznacza, że dana nieruchomość jest całkowicie wolna od obciążeń pod postacią, np. długów poprzedniego właściciela domu czy też mieszkania. Po ogłoszeniu upadłości syndyk przedkłada sędziemu-komisarzowi pełen spis rzeczy przeznaczonych do sprzedaży, w tym np. mieszkania, które zamierzamy kupić. Zakup od syndyka powoduje wygaszenie roszczeń osobistych ujawnionych na podstawie wpisu do księgi wieczystej do kupowanej przez nas nieruchomości albo roszczeń nieujawnionych we wpisie, ale zgłoszonych syndykowi. Tym samym możemy spać spokojnie w naszym nowym mieszkaniu – co do tego nie ma żadnych możliwości.

Kto nie może kupić od syndyka?

Warto tutaj podkreślić, że nieruchomości czy też innych rzeczy nie może nabyć od syndyka jego najbliższa rodzina. Do zakupu nie mogą więc zgłosić się jego rodzice, dzieci, małżonek, wnuki, dziadkowie czy też osoby przysposobione, np. przybrane dzieci. Zakupu mieszkania nie będzie także mogła dokonać osoba, która pozostaje z syndykiem w związku nieformalnym albo prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe. Oczywiście także sam syndyk nie może nabyć danego mieszkania. Poza tym na zakup może się zdecydować każdy. Warunki przetargu czy też licytacji są podawane do publicznej wiadomości. W postępowaniu upadłościowym prowadzonym przez syndyka musi on działać tak, by za dane mieszkanie uzyskać jak najlepszą cenę, z której zostaną pokryte roszczenia wierzycieli, itp. Decydując się na kupno nieruchomości od syndyka warto zasięgnąć porady u kogoś, kto będzie nas w stanie przeprowadzić przez ten cały proces. Sporo informacji na ten temat znajdziemy, np. w witrynie internetowej kancelarii: KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna oraz w innych miejscach.

Jak wygląda procedura sprzedaży nieruchomości przez syndyka?

Sprzedaż mieszkania przez syndyka może się odbywać na zasadzie przetargu albo licytacji. Umowa sprzedaży nieruchomości zostanie więc zawarta z tą osobą, która zaoferuje najwyższą stawkę. Należy jednak pamiętać, że zakup nieruchomości nie oznacza naruszenia praw takich jak: służebność przesyłu, czy też prawo do drogi koniecznej. Przy nabywaniu fragmentu masy upadłości takiego jak mieszkanie albo dom, w mocy także prawa dożywotnika pozostają, który mieszka w danej nieruchomości, co może komplikować nieco sprawę oraz wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży obciążonej nieruchomości warto więc mieć oczy i uszy szeroko otwarte, pomimo tego, że w świetle polskiego prawa jest to czynność całkowicie bezpieczna. 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Branżę modową czekają rewolucyjne zmiany

AktualnościWiadomości

W Polsce jest ponad milion legalnie pracujących cudzoziemców

AktualnościWiadomości

Daimler Truck korzysta z wyższych cen

AktualnościWiadomości

Siemens jest na minusie po raz pierwszy od 12 lat

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: