Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościPodróżeWiadomości

Zaciekła walka między wyspami śródziemnomorskimi o turystów

 

Wyspy na Morzu Śródziemnym chcą wreszcie zacząć od nowa turystykę. Rywalizacja dla wczasowiczów, którzy chcą uciec przed frustracją związaną z pandemią, jest trudna. Chodzi o postęp w szczepieniach, spór o wyjątki – i zazdrość.

“Bezkoronowa” śródziemnomorska wyspa na beztroskie wakacje latem: dzięki tej ofercie hotele, restauracje i politycy z wielu krajów południowej Europy chcą wreszcie zwabić turystów na swoje plaże i do hotelowych barów. Rywalizacja między wyspami trwa. Wiele kręci się wokół pytania, kto najszybciej zaszczepi swoich mieszkańców. Czy greckie destynacje, takie jak Samos i Naksos, mają przewagę, czego obawiają się niektórzy we Włoszech i Hiszpanii? Gdzie jest Majorka w tym wyścigu?

Grecja generalnie chce rozpocząć sezon letni 15 maja. Włoski minister turystyki Massimo Garavaglia wyznaczył 2 czerwca jako cel butów. W Hiszpanii nie ma oficjalnej daty dla całego kraju, ale Majorka już kibicowała wakacyjnym odrzutowcom w Wielkanoc – nawet jeśli wyspa nie była całkowicie wolna od koronawirusa. 

Włochy: czekają na Niemców i szczepienia

„Bylibyśmy zachwyceni z całego serca, gdyby wczasowicze z Niemiec w końcu do nas przyjechali” – mówi burmistrz Capri, Marino Lembo. „W tej chwili wszystko jest puste. Nikogo tam nie ma, nawet włoskich wczasowiczów”. Skalista wyspa w Zatoce Neapolitańskiej z 14 000 mieszkańców w dwóch miejscach wywołała ostatnio sensację wśród innych włoskich wysp. Capri ogłosił, że można szybko zaszczepić wszystkich mieszkańców – a tym samym pośpieszyć poza priorytet szczepień nadany przez Rzym starszym grupom wiekowym.

Prezydenci regionów dwóch dużych wysp Sardynii i Sycylii – liczących łącznie 6,6 miliona ludzi – zapukali bezpośrednio do premiera Mario Draghiego. Christian Solinas i Nello Musumeci wezwali do szybkiego przejścia szczepień na ich wyspy. Zachwycili się zaletami dobrej kontroli w portach i na lotniskach i zasugerowali „preferencyjne korytarze” w krajach pochodzenia wczasowiczów. 

Ale przeciwny wiatr w kraju liczącym 60 milionów mieszkańców był ogromny. Inne obszary wypoczynkowe, takie jak wybrzeże Amalfi czy regiony górskie, bały się pozostania w tyle. Krytycy zwrócili uwagę, że Sardynia dopiero niedawno spadła z najwyższej pozycji z najniższymi w kraju liczbami zakażeń . Wyspa szlachetnych miejsc dla bogatych stała się czerwoną strefą. Ogólny powód: wielu mieszkańców z entuzjazmem zlekceważyłoby zasady ochronne, takie jak maski i dystans.

Ponadto Sardynia i Sycylia należą do najgorszych pod względem wskaźników szczepień. Niektórzy wyspiarze nie chcą nawet oglądać strzykawek.

Włochy spodziewają się ponad 50 milionów dawek szczepionek w drugim kwartale. Duża część powinna przybyć „od maja”. Dopiero wtedy zmieniły się priorytety wiekowe. Burmistrz Lembo zapewnia, że ​​postępuje zgodnie z wytycznymi. 

Grecja mocno zależna od  turystyki

Grecki rząd od dawna walczy, by nie musieć całkowicie spisać wakacje na straty. Premier Kyriakos Mitsotakis jako jeden z pierwszych zażądał jednolitego unijnego świadectwa szczepień. Nawet jeśli sezon w Hellas ma rozpocząć się oficjalnie dopiero w połowie maja, pierwsze samoloty z niemieckimi turystami wylądowały na wakacyjnej wyspie Krecie pod koniec marca.

Ateny zainicjowały kampanię szczepień, szczególnie dla około 70 mniejszych wysp – wszyscy mieszkańcy Samos, Naxos, Rodos, Skopelos, Kos i Korfu otrzymali ofertę szczepień. Do połowy maja wyspy powinny być praktycznie wolne od koronawirusa. Wielu mieszkańców, jeśli nie wszyscy, pozwala sobie na zastrzyki – nie tylko dlatego, że żyją z turystyki. Kreta, licząca około 630 000 mieszkańców, do nich nie należy.

Zależność od branży turystycznej jest również jednym z powodów, dla których nie ma debaty o zazdrości o zagranicznych wczasowiczach w Grecji. Sami Grecy mają obecnie zakaz podróżowania po własnym kraju z powodu Korony. Z drugiej strony przy wjeździe do kraju tygodniowa kwarantanna, na którą musieli wcześniej przechodzić, nie dotyczy już gości z zagranicy. Warunek wstępny: negatywny wynik testu PCR lub w pełni zakończone szczepienie.

Czy Hiszpania przegra wyścig z konkurencją?

Na Majorce pomimo wielu  wczasowiczów wielkanocnych panuje strach: hotelarze, restauratorzy i handlowcy obawiają się, że ulubiona wyspa Niemców może przegrać w konkurencji z Kretą, Turcją, Chorwacją i innymi. Powód: lewicowe rządy w Palmie i Madrycie do tej pory odmawiały skupienia się na potrzebach branży turystycznej ani w swojej strategii szczepień, ani w swoich planach łagodzenia skutków.

„Zostajemy w potrzebie. Jeśli latem znów będzie wiele problemów i niewielu turystów, to dobranoc” – mówi Joan. Operator sklepu z pamiątkami na Playa de Palma z przerażeniem myśli o zeszłorocznym kryzysie. Podobnie jak cała Majorka, Ballermann jest opróżniany od miesięcy z powodu nocnego zakazu wyjazdu i godziny policyjnej od godziny 17:00. I na razie tak powinno pozostać. „Będziemy postępować bardzo powoli z luzowaniem” – zapewniła przewodnicząca regionu Francina Armengol.

Przedsiębiorcy z Balearów domagają się, aby po szczepieniu grup ryzyka w zleceniu uwzględnić czynniki ekonomiczne. Pracownicy branży turystycznej powinni mieć pierwszeństwo bez względu na wiek. Twierdzą, że konkurencyjne destynacja, na przykład we Włoszech, Grecji, Chorwacji i Turcji, byłyby lepiej wspierane w szczepieniach.

Sekretarz stanu ds. Zdrowia rządu centralnego Silvia Calzón odrzuciła prośbę o zmianę planów szczepień podczas wizyty w klinice na Majorce. Mówiła o „surowych zasadach etycznych”. Zastępca szefa stowarzyszenia hotelarskiego FEHM, María José Aguiló, powiedziała jednak: „To tylko wymówka”. Wyjaśniła jasno: „Nikt nie żąda niemoralnego podejścia, w którym osoby zagrożone są ignorowane”. Chcą tylko, aby osoby, które są narażone na kontakt z dużą liczbą klientów w pracy, zostały szybko zaszczepione.

 

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Branża gier komputerowych największym beneficjentem pandemii

AktualnościWiadomości

Po utracie miliardów Ryanair jest optymistą

AktualnościHRWiadomości

HR potrzebuje empatii

AktualnościWiadomości

Podkarpacka Dolina Lotnicza przygotowuje się do mocnego odbicia po kryzysie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: