Artykuł miesiąca: 165 pomysłów na letnie podróże z KLM

AktualnościITWiadomości

WYWIAD z Sergeyejem Shykevichem, Dyrektorem działu Threat Intelligence w firmie Check Point Software Technologies

Firma Check Point Software Technologies rozpoczęła w Monachium coroczne wydarzenie dla klientów i partnerów – CPX 360. Trzydniowa prezentacja zgromadzi wiodących ekspertów z branży w celu zbadania najnowszych rozwiązań i strategii chroniących organizacje przed obecnymi zagrożeniami bezpieczeństwa cybernetycznego.
Polska doświadcza coraz większej ilości ataków cybernetycznych. To grupy z Rosji?
SS: Hakerzy powiązani z Rosją rzeczywiście stanowią zagrożenie dla polskich instytucji. Z naszych obserwacji wynika, że ​​począwszy od IV kwartału 2022 r. liczba cyberataków na Ukrainę spadła, natomiast wzrosła w krajach sojuszniczych, takich jak Polska, Estonia czy Dania. Porównując marzec – wrzesień 2022 do października 2022 – luty 2023 – obserwujemy wzrost ataków na Polskę o 31%, natomiast na Ukrainę spadek o 44%.
Jak może się rozwinąć ten trend w przyszłości?
SS: Obecnie przeciętna polska organizacja doświadcza ponad 1100 ataków tygodniowo, a organizacje użyteczności publicznej nawet trzykrotnie częściej (ponad 3500)! Inne sektory gospodarki, które często są atakowane, to finanse i bankowość, a także sektor rządowy i wojskowy.
Czy nadal działają tzw farmy trolli?
W ciągu ostatniego roku obserwujemy szczególne zainteresowanie powiązanych z Rosją grup haktywistów, takich jak Killnet, Noname057(16) i innych, przeciwko Polsce. Niestety, nadal wspomagane są formacjami zwanymi farmami – pracującymi nad dezinformacją i wprowadzeniem destabilizacji w danych państwie. Bazują one na specjalistach z lokalnych rynków. To właśnie takie organizacja przeprowadziły w ciągu ostatniego roku setki udanych ataków DDoS na polskie firmy i infrastruktury, m.in. także portal Naczelnego Sądu Administracyjnego czy strony Ministerstwa Zdrowia, Politechniki Bydgoskiej oraz portal Medycyna Praktyczna. Również te grupy wkładają wiele wysiłku w atakowanie sektora transportowego w Polsce i portów lotniczych.
Polecane artykuły
AktualnościITWiadomości

Haktywizm i nowa era wojny cybernetycznej

AktualnościWiadomości

Dlaczego spadają ceny na rynku zegarków

AktualnościFinanseWiadomości

Bank Anglii i Narodowy Bank Szwajcarii również podnoszą stopy procentowe

AktualnościWiadomości

Firma konsultingowa Accenture chce zwolnić 19 000 pracowników

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: