Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

WYWIAD z Sergeyejem Shykevichem, Dyrektorem działu Threat Intelligence w firmie Check Point Software Technologies

Firma Check Point Software Technologies rozpoczęła w Monachium coroczne wydarzenie dla klientów i partnerów – CPX 360. Trzydniowa prezentacja zgromadzi wiodących ekspertów z branży w celu zbadania najnowszych rozwiązań i strategii chroniących organizacje przed obecnymi zagrożeniami bezpieczeństwa cybernetycznego.
Polska doświadcza coraz większej ilości ataków cybernetycznych. To grupy z Rosji?
SS: Hakerzy powiązani z Rosją rzeczywiście stanowią zagrożenie dla polskich instytucji. Z naszych obserwacji wynika, że ​​począwszy od IV kwartału 2022 r. liczba cyberataków na Ukrainę spadła, natomiast wzrosła w krajach sojuszniczych, takich jak Polska, Estonia czy Dania. Porównując marzec – wrzesień 2022 do października 2022 – luty 2023 – obserwujemy wzrost ataków na Polskę o 31%, natomiast na Ukrainę spadek o 44%.
Jak może się rozwinąć ten trend w przyszłości?
SS: Obecnie przeciętna polska organizacja doświadcza ponad 1100 ataków tygodniowo, a organizacje użyteczności publicznej nawet trzykrotnie częściej (ponad 3500)! Inne sektory gospodarki, które często są atakowane, to finanse i bankowość, a także sektor rządowy i wojskowy.
Czy nadal działają tzw farmy trolli?
W ciągu ostatniego roku obserwujemy szczególne zainteresowanie powiązanych z Rosją grup haktywistów, takich jak Killnet, Noname057(16) i innych, przeciwko Polsce. Niestety, nadal wspomagane są formacjami zwanymi farmami – pracującymi nad dezinformacją i wprowadzeniem destabilizacji w danych państwie. Bazują one na specjalistach z lokalnych rynków. To właśnie takie organizacja przeprowadziły w ciągu ostatniego roku setki udanych ataków DDoS na polskie firmy i infrastruktury, m.in. także portal Naczelnego Sądu Administracyjnego czy strony Ministerstwa Zdrowia, Politechniki Bydgoskiej oraz portal Medycyna Praktyczna. Również te grupy wkładają wiele wysiłku w atakowanie sektora transportowego w Polsce i portów lotniczych.
Polecane artykuły
Aktualności

ForBet – Co roku intensywnie inwestujemy w technologie, aby utrzymać pozycję na konkurencyjnym rynku

AktualnościWiadomościZdrowie

Przemysłowe tomografy komputerowe — nowe standardy kontroli jakości w przemyśle

AktualnościChinyEnergiaWiadomości

Chiny instalują znacznie więcej modułów słonecznych

AktualnościWiadomości

Weight Watchers traci Oprah Winfrey – akcje gwałtownie spadają

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: