Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

Aktualnoście-commerceFunduszeGospodarkaITLudziePrzewodnik MSPTechnologieTechnopolisWiadomości

Wystartował program wsparcia StartUpów MIT Enterprise Forum Poland

 

Polska, chcąc konkurować z rozwiniętymi gospodarkami światowymi, musi stworzyć w naszym kraju jak najlepsze warunki do rozwoju StartUpów, ze szczególnym naciskiem na efektywną komercjalizację technologii przez nie opatentowanych. Takie wsparcie StartUpów zapewnia program akceleracyjny MIT Enterprise Forum Poland, do którego można zgłaszać się do 23 stycznia 2016.

Przyszłość gospodarki wszystkich współczesnych państw powinna być oparta na nowatorskich rozwiązaniach, które po opracowaniu trafiają do sfery praktycznego zastosowania. Przedsiębiorstwa, szczególnie te funkcjonujące na dynamicznie rozwijających się rynkach, muszą cechować się innowacyjnością realnie wpływającą na poprawę jakości życia społeczeństwa, co z kolei w dużej mierze przyczynia się do rozwoju gospodarczego. Właśnie dlatego konieczna jest szczególna dbałość o rozwój technologiczny polskich przedsiębiorstw.

Mamy do czynienia ze swoistym paradoksem, ponieważ z jednej strony możemy pochwalić się 3. miejscem pod względem potencjału intelektualnego i twórczego w Europie według DG Research & Innovation EU Contest for Young Scientists 1995-2014, a z drugiej – 4. lokatą od końca, jeśli chodzi o komercjalizację technologii, według badań Eurostat, Innovation Scoreboard. – mówi Paweł Bochniarz, Prezes Zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland. Trzeba stworzyć takie warunki, by StartUpy przy współudziale rodzimych naukowców mogły sprawnie przekształcać się w firmy, które będą realnie wpływać na poprawę jakości życia społeczeństwa – dodaje.

Disciplined_Entrepreneurship_Poster_Aulet

Kliknij, aby powięszyć

Wsparcie StartUpów na drodze prowadzącej do efektywnej komercjalizacji technologii zapewnia program akceleracyjny MIT Enterprise Forum Poland. Jego autorem jest lokalny oddział globalnej organizacji MIT Enterprise Forum – jedynej międzynarodowej organizacji typu non-profit nakierowanej na wsparcie przedsiębiorczości technologicznej, która poprzez MIT Technology Review jest afiliowana z Massachusetts Institute of Technology – najlepszą uczelnią technologiczną na świecie.
Innowacje, wśród nich te tworzone przez StartUpy, mogą być dla dużych organizacji i całych gospodarek tym, czym turbodoładowanie dla silnika spalinowego – dodatkowym napędem dającym przewagę w hiperkonkurencyjnym świecie. PKO Bank Polski angażuje się w ich rozwój na wiele sposobów. Skutecznie wdrażamy własne rozwiązania i staramy się je upowszechniać, czego przykładem jest sukces standardu płatności mobilnych BLIK. Współpracujemy z polskimi naukowcami poszukując nowatorskich i zarazem kompleksowych rozwiązań biometrycznych. Teraz angażujemy się także we wspieranie przedsiębiorczości technologicznej. Czerpanie z inwencji młodych firm, a zarazem dzielenie się własnym doświadczeniem to dla nas naturalna droga rozwoju i tworzenia wartości dla polskiej gospodarki – podkreśla Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, który jest Partnerem Głównym projektu.

Program akceleracyjny MIT Enterprise Forum Poland skierowany jest do młodych naukowców z branży technologicznej i przedsiębiorców technologicznych we wczesnej fazie rozwoju. Nabór, który rozpoczął się w grudniu i potrwa do 23 stycznia 2016 roku, prowadzony jest w dwóch ścieżkach. Pierwsza dotyczy zespołów składających się z minimum dwóch osób (w tym 50 proc. zespołu pochodzącego z Polski), które planują niebawem założyć StartUp. Druga natomiast dotyczy istniejących już StartUpów z siedzibą w Polsce, które nie są starsze niż 3 lata i nie pozyskały finansowania kapitałowego w wysokości powyżej 1 mln zł.
Udział w programie akceleracyjnym dla uczestników oznacza przede wszystkim wsparcie międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów dziedzinowych, współpracę z MIT Technology Review – magazynem dotyczącym nowych technologii związanym z Massachusetts Institute of Technology, a także networking w Polsce i ekosystemie MIT/Harvard.

Rozwój technologiczny daje nam nowe możliwości, pozwala nam żyć dłużej i lepiej oraz sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Dlatego chcemy pomagać przedsiębiorcom technologicznym osiągnąć sukces na wczesnym etapie rozwoju ich firmy. – komentuje Bogusia Skowroński, Członek Zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej MIT Enterprise Forum Poland, absolwentka MIT i Harvard.
Pierwszym etapem programu będą warsztaty złożone z czterech 1,5 dniowych sesji, prowadzone w Warszawie w oparciu o metodę prof. Billa Auleta, Dyrektora Centrum Przedsiębiorczości MIT „Disciplined Entrepreneurship. 24 steps to a successful startup”,. W trakcie warsztatów zespoły będą pracowały nad swoimi projektami pod okiem doświadczonych trenerów. Każdy projekt będzie posiadał dwóch mentorów. W tej części planowane są także sesje edukacyjne prowadzone przez ekspertów w zakresie prawa, podatków, dotacji i relacji z inwestorami.
W drugim etapie zostanie wybranych 5 najlepszych projektów, ze specjalnie dopasowanym do ich potrzeb programem edukacyjnym. Finaliści będą mieli możliwość networkingu z przedsiębiorcami z sektora innowacji z Polski i ekosystemu MIT/Harvard oraz spotkań z inwestorami.

19 maja 2016 planowana jest konferencja StartSmart, poświęcona współpracy nauki z biznesem, której celem jest inspirowanie i przekazywanie w skondensowanej formie szerokiej i solidnej wiedzy na temat tego jak osiągnąć sukces w branży technologicznej. Finał programu akceleracyjnego odbędzie się w drugiej połowie czerwca 2016 w USA, na Massachusetts Institute of Technology.
Aby zgłosić się do programu należy wypełnić zgłoszenie na stronie
Parterami programu są: PKO Bank Polski, Grupa Adamed, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PwC, Wardyński Wspólnicy, Weil, JWP Rzecznicy Patentowi oraz Intel.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polska coraz bliżej odejścia od gotówki

AktualnościWiadomości

Rozmowy telefoniczne podczas pandemii częstsze i wyraźnie dłuższe

AktualnościWiadomości

Niepewność i izolacja odbijają się na zdrowiu psychicznym społeczeństwa

AktualnościWiadomości

TOP 5 bieżących wyzwań w branży nieruchomości

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: