Artykuł miesiąca: 165 pomysłów na letnie podróże z KLM

AktualnościWiadomości

Wydatki na bezpieczeństwo top managerów

Żadna firma oficjalnie nie wydaje tyle pieniędzy na bezpieczeństwo szefa jak Meta. Firma macierzysta Facebooka płaci 14 milionów dolarów w ciągu roku, aby chronić dyrektora generalnego Marka Zuckerberga (38 l.). Meta niedawno ogłosiła to SEC w obowiązkowym ogłoszeniu, a także poinformowała, że ​​zasiłek wzrósł o 40 procent w porównaniu z poprzednimi latami. Od 2018 roku budżet Zuckerberga na bezpieczeństwo wynosił 10 milionów dolarów, ale ta wysoka suma uwzględnia również fakt, że multimiliarder otrzymuje tylko symboliczną roczną pensję w wysokości jednego dolara.

Firma nie podała żadnych konkretnych sygnałów o sytuacji zwiększonego zagrożenia. Ale wzrost prawdopodobnie będzie związany ze zwolnieniami tysięcy pracowników na platformach Facebook i Instagram , o czym niedawno zdecydowała Meta. Zuckerberg, który jest jednym z 20 najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem wartym około 65 miliardów dolarów, mówił o „roku wydajności” iz pewnością nie powinien był wzbudzać sympatii.

Jednak nie musi to być „paniczna zjeżdżalnia”, którą według doniesień mediów Zuckerberg miał zainstalować w sali konferencyjnej, aby w nagłym wypadku mógł szybciej uciec. Ale nawet zwykłe koszty ochroniarzy, pojazdów opancerzonych, kuloodpornych okien, zainstalowanych przycisków alarmowych, bezpiecznych budynków biurowych i mieszkalnych, a także koszty zakwaterowania i wydatki towarzyszącego personelu ochrony mogą szybko się sumować.

To, ile firmy wydają obecnie na bezpieczeństwo swoich menedżerów, jest bardzo zróżnicowane. Inni top managerowie z amerykańskiej sceny technologicznej, tacy jak Sudar Pichai (50 l.) z Alphabet, Evan Spiegel (32 l.) ze Snap czy Jeff Bezos (59 l.) z Amazon , mają budżety od jednego do czterech milionów dolarów. Z drugiej strony, dla legendy inwestora Warrena Buffetta (92 l.) , Berkshire Hathaway przeznaczy jedynie mniej niż 300 000 USD na wydatki związane z bezpieczeństwem w 2021 r.

Z kolei w Niemczech poziom wydatków firm na tego typu usługi jest nieznany. Nie ma obowiązku informowania, grupy z sektora bankowego, przemysłowego, energetycznego i zbrojeniowego, z którymi kontaktował się manager magazin, nie chciały podawać żadnych liczb ani szczegółów na temat strategii bezpieczeństwa swojego najwyższego kierownictwa. Ale to właśnie w tych sektorach ryzyko nie jest małe, o czym wie Branka Bernges (47 l.), dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia na rzecz Bezpieczeństwa Ekonomicznego (VSW).

„Większość firm niechętnie informuje o swoich doświadczeniach, a czasem całkowicie się z tego rezygnuje”, mówi Bernges, „ale świadomość bezpieczeństwa zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach, również w wyniku pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie ” . Ochrona osobista jest najwyższym priorytetem. „To z pewnością największy czynnik kosztowy” — mówi Bernges. Bo ochroniarze zazwyczaj towarzyszą osobie ochranianej nie tylko zawodowo, ale i prywatnie, często obejmując całą rodzinę.

„Oczywiście promień, w którym poruszają się ludzie, również odgrywa rolę w kosztach. Pracownicy ochrony muszą wtedy podróżować z nimi i, jeśli to konieczne, szybko zostać zastąpieni”, mówi ekspert, „wielu ma nawet kilku ochroniarzy i jeśli jeden z nich zawodzi, nieprzygotowany zastępca nie może wkroczyć ad hoc – ci ludzie muszą być bardzo zaangażowani we wszystkie procesy.” To wszystko ogromnie podnosi koszty.

Według Bernges pomocne byłoby upublicznienie powtarzających się incydentów związanych z bezpieczeństwem. Ale to się rzadko zdarza, na przykład w 2018 r., gdy oblano kwasem kierownika ds. energii Bernharda Günthera (56 l.). „Wiele incydentów w ogóle nie jest zgłaszanych światu zewnętrznemu, ale pomogłoby to przekazać te doświadczenia innym. Ponieważ wiele firm, które nie mają jeszcze optymalnej koncepcji bezpieczeństwa, nawet nie dostrzega niektórych możliwych zagrożeń – można by podnieść świadomości tych znacznie lepiej i przyjąć strategię zapobiegawczą”. Ale wciąż są wysokiej rangi przedstawiciele firm, których pełny adres można znaleźć w książce telefonicznej.

Z pewnej wielkości firmy jest to w rzeczywistości absolutnie nie do przyjęcia. Często zagrożenia czyhają w bezpośrednim sąsiedztwie pięter kierowniczych: Szczególnie ważne jest tutaj uwrażliwienie pracowników na niebezpieczeństwa związane z „inżynierią społeczną”: „Zbyt często obce osoby wciąż otrzymują informacje o poufnych sprawach przez telefon, zbyt często nadal otwierane są wiadomości phishingowe, a laptopy zbyt często pozostawiane są bez ochrony na imprezach” — mówi Bernges. Dane, które w rezultacie stają się znane, mogą być tak wrażliwe, że narażają kadrę kierowniczą na ryzyko. „Nawet w rzekomo prywatnej sferze rzeczy często są sfałszowane, co ostatecznie prowadzi do zdobycia informacji” – mówi Bernges.

Apeluje o bardziej otwartą komunikację: „Pozwoliłoby nam to osiągnąć jeszcze skuteczniejszą współpracę z organami bezpieczeństwa”. Jednak kanały komunikacji między firmami a władzami są często zbyt długie, a odpowiednie środki bezpieczeństwa nie są wtedy idealne. A to szybko może mieć fatalne skutki.

Staje się to jeszcze trudniejsze, gdy sami menedżerowie podejmują działania w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Tesla i szef Twittera , Elon Musk (51 l.), podjęli w zeszłym roku działania przeciwko studentowi Jackowi Sweeneyowi (20 l.), który opublikował dane lotu prywatnego odrzutowca Muska na Twitterze we wszystkich miejscach. Konto zostało zablokowane, ale reakcja mediów była równie wielka, jak szkody wizerunkowe. Tymczasem loty Muska są publikowane na nowym koncie , ale teraz z jednodniowym opóźnieniem. Przecież to powinno służyć bezpieczeństwu najbogatszej osoby na świecie.

Polecane artykuły
AktualnościITWiadomości

Haktywizm i nowa era wojny cybernetycznej

AktualnościWiadomości

Dlaczego spadają ceny na rynku zegarków

AktualnościFinanseWiadomości

Bank Anglii i Narodowy Bank Szwajcarii również podnoszą stopy procentowe

AktualnościWiadomości

Firma konsultingowa Accenture chce zwolnić 19 000 pracowników

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: