Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

Aktualnościataki cyber

W 2023 r. ryzyko cyberataków będzie nadal rosło

W zeszłym roku cyberprzestępczość ponownie wzrosła. „Cyberprzestępczość jest obecnie jednym z najważniejszych zjawisk policji kryminalnej w Niemczech” – stwierdziła minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (53 l.) podczas prezentacji „Federalnego raportu sytuacyjnego dotyczącego cyberprzestępczości w roku 2023” w poniedziałek w Federalnym Biurze Policji Kryminalnej (BKA) w Wiesbaden. Liczba zarejestrowanych przestępstw domowych spadła nieznacznie, o prawie dwa procent, w porównaniu z rokiem poprzednim. Z raportu sytuacyjnego BKA wynika, że ​​o prawie 30 proc. wzrosła łączna liczba przestępstw popełnionych z zagranicy lub z nieznanych miejsc.

Najpoważniejszym zagrożeniem w dalszym ciągu pozostają ataki ransomware, podczas których przestępcy szyfrują dane firmowe lub administracji publicznej i żądają okupu za ich odszyfrowanie. Jak podał Faeser, w całym kraju w 2023 r. przypadki oprogramowania ransomware zgłosiło ponad 800 firm i instytucji. „W 2023 r. administracja publiczna i instytucje, takie jak uniwersytety i szpitale, w coraz większym stopniu były celem ataków przeciążeniowych i ataków oprogramowania ransomware” – wyjaśniła. Rosyjska wojna agresywna przeciwko Ukrainie spowodowała, że ​​sytuacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest szczególnie napięta – dodał minister spraw wewnętrznych.

„Niektórym liczą się pieniądze” – powiedział dyrektor naczelny. Inni chcieli wyrządzić jak najwięcej szkód, szczególnie w infrastrukturze krytycznej, takiej jak dostawy energii czy szpitale. „I nadal są tacy, zwłaszcza osoby prywatne, którzy chcą się po prostu dobrze bawić”.

Rohleder stwierdził, że szkody wynikające z samych cyberataków, czyli ataków cyfrowych, wynoszą 148 miliardów euro rocznie. Często stoi za tym przestępczość zorganizowana, ale także zagraniczne służby specjalne. Wszędzie są słabe punkty – jest to infrastruktura, instytucje i pracownicy. Za mało inwestuje się w szkolenie zespołów.

„A to utrudnia zaatakowanym rozpoznanie odpowiednich wiadomości e-mail i witryn phishingowych” – ostrzegł Münch. Celem e-maili phishingowych jest nakłonienie ofiar do pobrania lub kliknięcia złośliwego oprogramowania. W ten sposób przestępcy chcą uzyskać dostęp do tożsamości cyfrowych, takich jak hasła, adresy e-mail czy dane bankowe.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Robert Szustkowski udziela pierwszego wywiadu od lat. UE powinna powstrzymać media od szerzenia nieprawdy

AktualnościWiadomości

Do 2030 roku Volvo nie będzie producentem samochodów wyłącznie elektrycznych

AIAktualnościWiadomości

Współzałożyciel OpenAI zabezpiecza 1 miliard dolarów na super sztuczną inteligencję

AktualnościWiadomości

Pracownicy wolą bardziej elastyczne godziny pracy niż pracę w niepełnym wymiarze godzin

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły