W zeszłym roku cyberprzestępczość ponownie wzrosła. „Cyberprzestępczość jest obecnie jednym z najważniejszych zjawisk policji kryminalnej w Niemczech” – stwierdziła minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (53 l.) podczas prezentacji „Federalnego raportu sytuacyjnego dotyczącego cyberprzestępczości w roku 2023” w poniedziałek w Federalnym Biurze Policji Kryminalnej (BKA) w Wiesbaden. Liczba zarejestrowanych przestępstw domowych spadła nieznacznie, o prawie dwa procent, w porównaniu z rokiem poprzednim. Z raportu sytuacyjnego BKA wynika, że o prawie 30 proc. wzrosła łączna liczba przestępstw popełnionych z zagranicy lub z nieznanych miejsc.
Najpoważniejszym zagrożeniem w dalszym ciągu pozostają ataki ransomware, podczas których przestępcy szyfrują dane firmowe lub administracji publicznej i żądają okupu za ich odszyfrowanie. Jak podał Faeser, w całym kraju w 2023 r. przypadki oprogramowania ransomware zgłosiło ponad 800 firm i instytucji. „W 2023 r. administracja publiczna i instytucje, takie jak uniwersytety i szpitale, w coraz większym stopniu były celem ataków przeciążeniowych i ataków oprogramowania ransomware” – wyjaśniła. Rosyjska wojna agresywna przeciwko Ukrainie spowodowała, że sytuacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest szczególnie napięta – dodał minister spraw wewnętrznych.
„Niektórym liczą się pieniądze” – powiedział dyrektor naczelny. Inni chcieli wyrządzić jak najwięcej szkód, szczególnie w infrastrukturze krytycznej, takiej jak dostawy energii czy szpitale. „I nadal są tacy, zwłaszcza osoby prywatne, którzy chcą się po prostu dobrze bawić”.
Rohleder stwierdził, że szkody wynikające z samych cyberataków, czyli ataków cyfrowych, wynoszą 148 miliardów euro rocznie. Często stoi za tym przestępczość zorganizowana, ale także zagraniczne służby specjalne. Wszędzie są słabe punkty – jest to infrastruktura, instytucje i pracownicy. Za mało inwestuje się w szkolenie zespołów.
„A to utrudnia zaatakowanym rozpoznanie odpowiednich wiadomości e-mail i witryn phishingowych” – ostrzegł Münch. Celem e-maili phishingowych jest nakłonienie ofiar do pobrania lub kliknięcia złośliwego oprogramowania. W ten sposób przestępcy chcą uzyskać dostęp do tożsamości cyfrowych, takich jak hasła, adresy e-mail czy dane bankowe.