Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

VW zapłacił już prawie 10 miliardów dolarów odszkodowania w USA

 

W Stanach Zjednoczonych producent samochodów zapłacił oszukanym nabywcom diesli prawie 10 miliardów dolarów. Jest to największy program refundacji dla konsumentów w historii Stanów Zjednoczonych. W Niemczech Federalny Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje dziś kolejne pozwy od klientów.

Volkswagen od 2016 r. czyli od skandalu związanego z Dieslem w Stanach Zjednoczonych zapłacił odszkodowanie w łącznej wysokości 9,5 mld dolarów (8 mld euro). Poinformował o tym organ regulacyjny FTC w opublikowanym w poniedziałek wieczorem raporcie końcowym dotyczącym skandalu związanego z manipulacją wartościami spalin. Agencja nazwała to „największym programem refundacji konsumenckich w historii Stanów Zjednoczonych”.

Wypłaty odszkodowań zostały dokonane w ramach ugody między Volkswagenem a FTC. Władze pozwały firmę z Wolfsburga za wprowadzającą w błąd reklamę „czystych” pojazdów z silnikiem diesla. Manipulacje emisjami spalin odkryte w 2015 roku doprowadziły już Volkswagena do zapłacenia grzywien i odszkodowań w łącznej wysokości ponad 30 miliardów euro, w większości w Stanach Zjednoczonych.

W Niemczech Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) ponownie zajmuje się skandalem związanym z dieslem we wtorek . Na krótko przed przerwą letnią czołowi sędziowie cywilni w Karlsruhe rozpatrują dwa kolejne roszczenia odszkodowawcze od kupujących aut z silnikiem diesla przeciwko grupie Volkswagena. Oczekuje się wyjaśnienia ważnych pytań.

BGH określił już podstawową linię w swoim pierwszym wyroku w sprawie oleju napędowego z 25 maja. Wskazuje, że producent samochodów z Wolfsburga celowo wprowadził swoich klientów w błąd i w związku z tym ponosi co do zasady odpowiedzialność. 

Czy Volkswagen nadal jest winien odsetki oszukanym nabywcom?

Teraz pytanie pozostaje oprócz należnej kwoty VW musi zapłacić odsetki. Te byłyby naliczane od momentu zakupu samochodu. Jest to zauważalna różnica: w sprawie sądy niższych instancji przyznały dobre 3000 euro odszkodowania. Wyższy Sąd Okręgowy (OLG) Oldenburg naliczył kolejne 1800 euro odsetek. (Az. VI ZR 397/19)

Na kolejnej rozprawie w zeszłym tygodniu przewodniczący wskazał, że Senat uznał odsetki za „nieuzasadnioną nadwyżkę rekompensaty”. Bo gdyby nie diesla VW, kupujący zapewne wydaliby pieniądze na inny samochód.

A jeżeli powód w drugiej sprawie kupił swój samochód zaledwie kilka miesięcy po ujawnieniu skandalu związanego ze spalinami jesienią 2015 roku. Czy nadal może dochodzić odszkodowania? Ta konstelacja jest dość powszechna i według VW dotyczy kilku tysięcy toczących się spraw.

Z OLG Koblenz mężczyzna wyszedł z pustymi rękami. Biorąc pod uwagę szerokie relacje w mediach, sędziowie nie mogli sobie wyobrazić, że ktokolwiek mógł usłyszeć o skandalu. W każdym razie Volkswagenowi nie można zarzucić oszustwa. Pozwany publicznie poinformował o problemie i „zrobił wszystko, co możliwe, aby uniemożliwić kupującemu zakup pojazdu wyposażonego w silnik EA 189 bez znajomości wbudowanej w niego logiki przełączania”. (Az. VI ZR 5/20)

Nie wiadomo, czy sędziowie ogłoszą swoje decyzje we wtorek. Werdykt z dwóch negocjacji w zeszłym tygodniu zaplanowano na czwartek (30 lipca).

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Sztuczna inteligencja staje się bezczelna. Kto jest temu winien?

AktualnościWiadomości

Oszustwo na Coca Colę

AktualnościWiadomości

W jaki sposób zredukować lęk pracowników i zwiększyć ich bezpieczeństwo w miejscu pracy? 

AktualnościWiadomości

Technologie ważnym wsparciem w rekrutacji

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: