Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Ujawniono interesy biznesowe Donalda Trumpa w Chinach

 

Prezydent USA Donald Trump  prowadzi kampanię z ostrą anty- chińską retoryką – według doniesień medialnych sam Republikanin od lat zajmował się interesami biznesowymi w Republice Ludowej. Jak donosi we wtorek „New York Times”, firma hotelowa Trumpa nadal miała biuro w Chinach, gdy kandydował do wyborów prezydenckich w 2016 roku i w tym czasie ściśle współpracował z chińską spółką państwową. Trump nadal ma też chińskie konto bankowe.

Niespełna dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi rewelacje dla Trumpa pojawiają się w nieodpowiednim momencie – zwłaszcza, że ​​urzędujący prezydent wielokrotnie zarzuca swojemu demokratycznemu pretendentowi Joe Bidenowi  przyjazny stosunek do Pekinu podczas kampanii wyborczej. W czwartek wieczorem Trump i Biden spotkają się w telewizyjnym pojedynku po raz ostatni przed wyborami 3 listopada .

W ciągu ostatnich kilku dni Trump wielokrotnie twierdził, że Biden był zaangażowany w biznes swojego syna Huntera w Chinach i na Ukrainie. Były wiceprezes wielokrotnie temu zaprzeczał. Nawet w publicznie dostępnych dokumentach podatkowych Bidena nie ma dowodów na powiązania biznesowe z Chinami.

W rzeczywistości to Trump przez lata pracował w Chinach, pisze „New York Times”, który nawiązuje do analizy dokumentów podatkowych Trumpa. Na przykład firma Trump International Hotels Management zapłaciła ponad 188 000 USD (158 000 EUR) podatków w Chinach w latach 2013–2015 i prowadziła tam negocjacje licencyjne.

Trump nadal ma konto bankowe w Chinach

Według gazety Trump już w 2008 roku próbował zbudować wieżowiec biurowy w południowo-chińskiej metropolii Kanton – co ostatecznie się nie powiodło. Jednak lata jego starań doprowadziły do ​​tego, że w 2012 roku udało mu się otworzyć biuro w Szanghaju.

Według raportu chińskie konto bankowe nadal znajduje się w firmie hotelarskiej Trumpa. Oprócz Chin Trump ma konta tylko w dwóch innych krajach – Wielkiej Brytanii i Irlandii, według New York Times.

Prawnik organizacji Trumpa, Alan Garten, powiedział „New York Times”, gdy zapytano go, że konto bankowe zostało otwarte w chińskim banku z oddziałami w USA , aby móc płacić podatki w Chinach. Jednak od 2015 r. W firmie Trump w Chinach „nie było żadnych transakcji, żadnych transakcji ani innych działań biznesowych”. Biuro firmy w Chinach również jest nieaktywne.

Jak dowiedziała się agencja informacyjna AFP od środowisk zaznajomionych z tym procesem, należąca do imperium Trumpa firma Trump Hotel Collection (THC) również czasami negocjowała z państwowym przedsiębiorstwem energetycznym State Grid Corporation of China w sprawie przystąpienia do ogromnego projektu budowlanego w Pekinie. Według kręgów THC ostatecznie odrzuciło plany.

Trump lubi rodzić jako przeciwnik Chin

Pod hasłem „Najpierw Ameryka” Trump prowadził kampanię już w 2016 roku z ostrą anty-chińską retoryką i określił Republikę Ludową jako największe zagrożenie dla USA i zachodniego systemu demokratycznego. Pierwsza kadencja Trumpa upłynęła pod znakiem konfliktu handlowego z Pekinem i działań prezydenta przeciwko chińskim firmom technologicznym.

W kryzysie koronowym Trump zaostrzył ton głosu wobec Chin. Pomimo krytyki rasistowskich konotacji, prezydent USA wielokrotnie mówił o „chińskim wirusie” i uczynił Pekin bezpośrednio odpowiedzialnym za rozprzestrzenianie się patogenu Sars-CoV-2.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Popularne metody zabezpieczania ładunku

AktualnościWiadomości

Języki jako furtka do kariery w biznesie i IT

AktualnościWiadomości

Edukacja zdalna w 2020 roku wzrosła o 586 proc.

AktualnościWiadomości

Programy lojalnościowe w czasie pandemii

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: