Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

UE uderza w Meta rekordową grzywnę w wysokości 1,2 miliarda euro

Firma macierzysta Facebooka Meta musi zapłacić rekordową karę w wysokości 1,2 miliarda euro. Irlandzki organ ds. ochrony danych DPC pod kierownictwem Helen Dixon ustalił wcześniej, że amerykańska grupa nie chroniła odpowiednio danych osobowych użytkowników w Europie, a tym samym naruszyła europejskie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Dane zostały przekazane m.in. służbom bezpieczeństwa USA. Władze w Dublinie wyznaczyły teraz także termin, w którym Meta ma zatrzymać napływ danych do USA .

To największa kara, jaką kiedykolwiek nałożono na jednego z amerykańskich gigantów technologicznych. Jak dotąd 746 mln euro kary dla Amazona było rekordowe. Meta musi „zawiesić wszelkie przyszłe transfery danych osobowych do Stanów Zjednoczonych” w ciągu pięciu miesięcy, zastrzega organ. Grupa Marka Zuckerberga (39 l.) ma jeszcze miesiąc na zakończenie „nielegalnego przetwarzania” danych, w tym przechowywania ich w USA.

Meta ze swoimi platformami Facebook i Instagram od dawna znajduje się na celowniku unijnych organów nadzoru. Zakaz przekazywania danych był powszechnie oczekiwany i skłonił amerykańską firmę do groźby całkowitego wystąpienia z UE. Meta chce teraz zakwestionować obecną decyzję organu UE, a grupa zapowiedziała odwołanie. Jednak nie ma natychmiastowych efektów na Facebooku i Instagramie. Jednak sprawa sądowa może trwać latami.

Decyzja zapada prawie dokładnie pięć lat po wejściu w życie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. 25 maja 2018 roku weszła w życie regulacja, która jest uważana za najostrzejszą tego typu na świecie. Od tego czasu UE wraz ze swoimi 27 państwami członkowskimi ma prawo nakładać grzywny w wysokości do 4 procent rocznego obrotu firmy w przypadku poważnych naruszeń. Organem wiodącym jest Komisja ds. Ochrony Danych Osobowych, na czele której stoi Dixon w Irlandii . Niektóre z największych firm technologicznych, takie jak Meta czy Apple, mają tam swoje siedziby w UE.

Rewelacje Edwarda Snowdena (39 l.) przyspieszyły sprawę . Austriacki działacz na rzecz ochrony danych, Max Schrems (35 l.), złożył skargę przeciwko Facebookowi w 2013 r. DPC przez lata odmawiał podjęcia działań przeciwko Facebookowi w tej sprawie. Ostatecznie jednak Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) zobowiązała DPC do nałożenia kary na portal społecznościowy. Obecna decyzja dotyczy tylko Facebooka, a nie innych serwisów z metagrupy, takich jak Instagram czy WhatsApp. Jednak Meta została już ukarana grzywną w wysokości 390 milionów euro przez DPC w styczniu, ponieważ użytkownicy Facebooka i Instagrama zostali zmuszeni do wyrażenia zgody na spersonalizowane reklamy.

W związku z rekordową obecnie karą Schrems wyjaśnił, że nałożona kara mogła być znacznie wyższa: „Maksymalna kara wynosi ponad cztery miliardy euro. A Meta świadomie łamie RODO przez dziesięć lat w celu osiągnięcia zysku”. Jeśli amerykańskie przepisy dotyczące nadzoru nie zostaną zmienione, Meta prawdopodobnie będzie musiała gruntownie zrestrukturyzować swoje systemy, wyjaśnił Schrems.

Dla Meta może to być skomplikowane i kosztowne. Według swojej strony internetowej grupa obsługuje obecnie 21 centrów danych. Spośród nich 17 znajduje się w USA, trzy w Europie (Dania, Irlandia i Szwecja), a jeszcze jeden w Singapurze.

Od lat trwa polityczna walka o ochronę danych. Tak zwana umowa „Privacy Shield” miała pierwotnie zapewnić ochronę transatlantyckiego ruchu danych. Jednak w 2020 r. najwyższy sąd UE uchylił umowę między UE a Stanami Zjednoczonymi regulującą transatlantycki przepływ danych w związku z obawami, że dane obywateli nie były bezpieczne, gdy trafiły na serwery w USA. Po miesiącach negocjacji z USA unijne organy regulacyjne przedstawiły w grudniu propozycje zastąpienia poprzedniego paktu „Tarcza Prywatności”.

Łącznie z nową karą dla Meta, od czasu wejścia w życie RODO pięć lat temu nałożono grzywny w łącznej wysokości czterech miliardów euro. Meta jest obecnie reprezentowana sześciokrotnie na liście dziesięciu najwyższych grzywien, kary wynoszą obecnie 2,5 miliarda euro. Sieć odzieżowa H&M musiała w 2020 roku zapłacić najwyższą w Niemczech karę w wysokości 35 mln euro za niewystarczającą podstawę prawną do przetwarzania danych jej sklepu internetowego.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: