Unijna branża turystyczna wychodzi z pandemii korony: w pierwszej połowie tego roku liczba noclegów w obiektach noclegowych w UE osiągnęła najwyższy poziom od dziesięciu lat – podał urząd statystyczny Eurostat. W pierwszej połowie tego roku w obiektach noclegowych takich jak hotele, domy wczasowe czy pola namiotowe odnotowano 1,193 mld noclegów.
Oznacza to wzrost o 12,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r., czyli przed pandemią korony, to wzrost o 0,9 proc. Ponadto według Eurostatu każdy miesiąc pierwszej połowy 2023 r. przekroczył wartości z tego samego miesiąca ubiegłego roku – zwłaszcza styczeń (plus 45 proc.) i luty (plus 27 proc.).
Jeśli chodzi o rok 2023, we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Węgier wzrosła liczba noclegów w porównaniu z 2022 r., ogłosił również Eurostat. W szczególności państwa członkowskie UE Cypr (plus 39,3 proc.), Malta (plus 30,5 proc.) i Słowacja (plus 28,7 proc.) odnotowały zwłaszcza największy roczny wzrost liczby noclegów w obiektach turystycznych. W przypadku Austrii statystyki UE wskazują na wzrost liczby noclegów o 20,2 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2022 r. Poziom z pierwszego półrocza 2019 roku został jednak ledwo osiągnięty.