Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Toyota powiększa przewagę w WRC. Tänak trzeci raz na podium

 

Ott Tänak zajął drugie miejsce w Rajdzie Meksyku i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Zespół TOYOTA GAZOO Racing zwiększył dystans nad rywalami w klasyfikacji producentów.

Rajd Meksyku był trzecią rundą rajdowych mistrzostw świata. Kierowcy po raz pierwszy w sezonie mierzyli się z szutrowymi trasami, a dodatkowym utrudnieniem były wysokie temperatury oraz rozrzedzone powietrze na wysokościach dochodzących do 2800 m n.p.m., przez co moc samochodów była ograniczona nawet o 20 procent. Impreza stanowi co roku wielkie wyzwanie dla zawodników i maszyn.

Tänak od początku rywalizacji miał trudniej od konkurentów. Jako lider mistrzostw świata to on pierwszy ruszał na trasy piątkowych odcinków specjalnych, a to oznaczało, że to jemu przypadło przecieranie trasy z kamieni i luźnego szutru, co powodowało duże straty czasowe. Estończyk i tak imponował tempem oraz unikał błędów. W efekcie po pierwszym dniu zajmował czwartą lokatę. W sobotę wykorzystując pecha swojego zespołowego kolegi Krisa Meeke’a awansował na trzecią lokatę, a skuteczna jazda w niedzielę zaowocowała drugim miejscem na mecie Rajdu Meksyku. Przebita opona nie pozwoliła mu powalczyć o dodatkowe punkty na Power Stage’u.

„To był dla nas dobry weekend. Rajd Meksyku jest bardzo wymagający. To trudne zawody dla samochodu, opon i załogi. Poradziliśmy sobie z nim dobrze i cieszę się, że przejechaliśmy go bez błędów i problemów. To pokazuje jak mocni jesteśmy. Mamy za sobą bardzo udany początek sezonu z trzema miejscami na podium w trzech rajdach i byłoby wspaniale, gdybyśmy kontynuowali naszą passę” – powiedział Estończyk.

Tänak jest jedynym kierowcą, który w trzech pierwszych imprezach sezonu dojeżdżał w pierwszej trójce. W Monte Carlo był trzeci, w Szwecji wygrał, a teraz dołożył drugą lokatę w Meksyku, gdzie nigdy wcześniej nie stawał na podium. Estończyk jest liderem mistrzostw świata z przewagą pięciu punktów nad Sebastienem Ogierem, który wygrał rajd po raz piąty w karierze.

TOYOTA GAZOO Racing wciąż prowadzi w klasyfikacji producentów z przewagą ośmiu punktów nad Citroenem. Japoński zespół punktami po raz trzeci wsparł debiutujący w zespole Meeke. Niespełna 40-letni Brytyjczyk przez chwilę prowadził w rajdzie, ale pęknięta opona i awaria zepchnęły go na piątą lokatę. Meeke bezpiecznie dowiózł cenne punkty dla ekipy do mety, a na dodatkowo punktowanym Power Stage’u sam zwiększył swój wynik o cztery punkty i umocnił się na czwartej lokacie w klasyfikacji kierowców.

„Na ostatnim odcinku musieliśmy wyważyć dowiezienie punktów dla zespołu z walką o bonus. Oszczędzałem opony w dwóch pierwszych niedzielnych próbach, co okazało się dobrą strategią. To był dla mnie trudny rajd, bo przebiłem oponę, gdy byłem liderem. Ale i tak wywozimy stąd aż 14 punktów, co jest bardzo pozytywne” – stwierdził Meeke.

Jari-Matti Latvala dojechał na ósmym miejscu. Walkę o zwycięstwo uniemożliwiła mu usterka elektryczna w piątek.

„To był bardzo wymagający rajd dla kierowców, inżynierów i mechaników, ale poprawiliśmy się względem dwóch poprzednich lat. Nie mieliśmy problemów z chłodzeniem, a osiągi aut były dobre. Ott świetnie poradził sobie z otwieraniem tras po raz pierwszy w karierze i wycisnął z tego startu maksimum. Kris i Jari-Matti mieli pecha, ale się nie poddali i dowieźli ważne punkty, pomagając nam w walce w mistrzostwach świata” – podsumował Tommi Mäkinen, szef TOYOTA GAZOO Racing WRT.

Rajdowe Mistrzostwa Świata z Meksyku przenoszą się do Europy, gdzie kierowcy zmierzą się z legendarnym rajdem 10000 zakrętów, czyli Rajdem Korsyki (28-31 marca). Przed rokiem Ott Tänak był w tej imprezie drugi.

Wyniki Rajdu Meksyku:

1 Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC)  3h37m08.0s

2 Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC)  +30.2s

3 Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC)  +49.9s

4 Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC)  +1m27.0s

5 Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC)  +6m06.2s

6 Benito Guerra/Jaime Zapata (Skoda Fabia R5)  +15m35.5s

7 Marco Bulacia Wilkinson/Fabian Cretu (Skoda Fabia R5)  +18m51.5s

8 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC)  +18m55.9s

9 Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC)  +22m44.1s

10 Ricardo Trivino/Marc Marti (Skoda Fabia R5)  +30m13.8s

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polska w gronie państw najbardziej zagrożonych deficytem wody

AktualnościWiadomości

Niezależnie od kanału sprzedaży, klient musi pozostać zawsze w centrum uwagi

AktualnościWiadomości

Finansowa rzetelność Polaków drastycznie spadła podczas pandemii

AktualnościWiadomości

Pandemia zaostrzyła kryzysy wizerunkowe w sieci

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: