Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Tesla przyspiesza spadek cen, Bitcoin na rocznym minimum

 

Po siedmiu tygodniach wzrostów , Dax rozpoczął w poniedziałek kurs konsolidacyjny. Wiodący indeks stracił 0,36 proc. do 14 380 pkt na koniec handlu Xetrą (17:30). MDax spadł o 0,77 procent do 25 547 punktów. EuroStoxx 50 pożegnał się ze spadkiem o 0,40 procent do 3909 punktów.

Specjalista ds . oprogramowania dla Linuksa, firma Suse , wysłała pozytywne sygnały na niemiecki rynek giełdowy w postaci silnego rozwoju kwartalnego i optymistycznych perspektyw. Papiery notowane w indeksie małych spółek SDax zyskały 3,5 proc.

firmie Uniper dno nadal nabiera kształtu. Papiery spółki energetycznej ponownie wzrosły na szczycie indeksu SDax o około jedną czwartą swojej wartości do 6,85 euro. Tymczasem w trakcie kryzysu gazowego i zakończenia Nord Stream 2 w 2022 r. straciły one około 94 proc. do rekordowo niskiego poziomu 2,55 euro.

Na Daxie inwestorzy realizowali zyski na akcjach koncernu tworzyw sztucznych Covestro i producenta aromatów Symrise , a także na papierach Siemensa po ostatnim mocnym wzroście, tytuły straciły do ​​3,5 proc.

Po stronie korporacyjnej w centrum uwagi znalazły się akcje Walta Disneya , skaczące o 10 procent na szczycie. Zaskakująca zmiana szefa dała impuls. Długoletni dyrektor generalny Bob Iger wraca do steru giganta rozrywki po rezygnacji Boba Chapka.

więcej na ten temat

Tesla wycofuje również 321 000 pojazdów w Stanach Zjednoczonych z powodu awarii tylnych świateł. Tylne światła mogą zawieść w niektórych samochodach Model 3 i Y, podała firma w oświadczeniu dla NHTSA. Wada powinna zostać usunięta poprzez aktualizację oprogramowania. Według danych NHTSA, Tesla ogłosiła już w tym roku 19 wycofań w USA, które dotyczą łącznie 3,7 miliona pojazdów.
Główne giełdy azjatyckie w piątek nieznacznie spadły. Indeks CSI 300, który wymienia 300 największych chińskich spółek na giełdach kontynentalnych, spadł o 0,2 procent, a indeks Hang Seng w Hongkongu SAR spadł o pół procenta. W Japonii indeks Nikkei, który obejmuje 225 spółek, zamknął się o 0,1 procent niżej. W Australii odnotowano umiarkowane wzrosty.

Najbardziej znana waluta cyfrowa na świecie, Bitcoin , pozostaje pod presją i ostatnio była notowana na platformie handlowej Bitstamp   po cenie 16 100 USD . Czasami Bitcoin był również notowany poniżej znaku 16 000. Kryptowaluta od początku roku znajduje się w trendzie spadkowym. Bitcoin osiągnął rekordowy poziom 69 000 USD w listopadzie ubiegłego roku.

Ceny ropy spadły w poniedziałek. Obserwatorzy rynku odnieśli się do doniesień prasowych o możliwym wzroście wydobycia przez sieć naftową OPEC+. Baryłka (159 litrów) ropy Brent  z Morza Północnego kosztowała po południu 82,95 USD. To o 4,67 USD mniej niż w piątek. Cena baryłki West Texas Intermediate  (WTI) spadła o 4,46 USD do 75,62 USD.

„Wall Street Journal” doniósł o możliwej fundamentalnej zmianie w polityce finansowania OPEC+. Wiodący kraj OPEC, Arabia Saudyjska, rozmawia więc z innymi krajami OPEC o zwiększeniu wydobycia o 500 000 baryłek dziennie.

Członkowie kartelu naftowego i innych ważnych krajów-producentów, w tym Rosja, są zorganizowani w OPEC+. Według gazety, wraz ze wzrostem produkcji, polityczna przepaść, która niedawno pojawiła się między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską, może zostać nieco zamknięta. Ostatnio OPEC+ postanowił ograniczyć produkcję średnio o dwa miliony baryłek dziennie od listopada, aby wesprzeć ceny. Rząd USA skrytykował to jako błąd.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Tesla walczy ze słabą sprzedażą rabatami

AktualnościWiadomości

Straszenie utratą pracy jest toksyczne

AktualnościWiadomości

Pogłębienie współpracy polskich i niemieckich firm to recepta na niepewną przyszłość

AktualnościWiadomości

Mazowsze będzie mieć do wykorzystania ponad 9 mld zł z nowej perspektywy UE

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: