Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Bitcoin na najniższym poziomie od dwóch lat

 

Po słabszym początku tygodnia, we wtorek na Daxie pojawiają się kolejne spadki. Na początku handlu wiodący indeks otworzył się o 0,2 procent słabiej, na poziomie 14 349 punktów. MDax stracił nawet 0,7 proc., EuroStoxx 50 wystartował prawie bez zmian. Po tygodniach rajdów na najwyższym poziomie od początku czerwca, Dax ma trochę problemów – po wzroście od końca września o prawie 22 proc.

Najbardziej znany indeks Wall Street, Dow Jones Industrial, powoli rozpoczął skrócony tydzień Święta Dziękczynienia. Zaawansowane technologicznie giełdy Nasdaq zamknęły się słabo. Ogólnie zabrakło rozmachu. W poniedziałek Dow oscylował między minimalnymi zyskami i stratami, po czym zamknął się o 0,13 procent na poziomie 33 700 punktów. S &P 500 spadł o 0,39 procent do 3950 punktów. Nasdaq 100 stracił 1,01 procent do 11 553 punktów. Według maklerów giełdowych, po tym jak Dow wzrósł do najwyższego poziomu od trzech miesięcy w zeszłym tygodniu, konsolidował się. Po wzroście o prawie 18 procent od połowy października, indeks jest obecnie zasadniczo płaski.

Z kolei akcje amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesla przyspieszyły ich niedawny spadek cen i spadły o kolejne prawie 7 procent. Od początku roku Tesla straciła już ponad 50 procent swojej wartości rynkowej. Szef Tesli, Elon Musk, nie jest teraz uważany za zbawiciela, ale raczej za zagrożenie dla Tesli  .

Protokoły z posiedzenia Rezerwy Federalnej USA, które ma się odbyć w środę, prawdopodobnie zostaną ponownie poddane krytycznej analizie pod kątem ewentualnych sygnałów ze strony bankierów centralnych. W grudniu decyzja w sprawie stóp procentowych w tym roku jest nadal w toku. W ciągu tygodnia różne indeksy menedżerów ds. zakupów mogą wskazać drogę polityce pieniężnej, a tym samym także rynkom akcji. Sezon sprawozdawczy dla firm w międzyczasie w dużej mierze dobiegł końca, a nagłówki nagłówków prawdopodobnie będą znacznie rzadsze.

Po tym, jak na początku tygodnia coraz bardziej napięta sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Chinach zaniepokoiła inwestorów w Azji, we wtorek ceny w Chinach przynajmniej częściowo wzrosły. Indeks CSI 300 , który wymienia 300 najważniejszych chińskich spółek na giełdach kontynentalnych, wzrósł o 0,1 proc., podczas gdy indeks Hang Seng w Hongkongu SAR spadł o ponad 1 proc. W Japonii wiodący indeks Tokio, Nikkei 225 , zamknął się o 0,6 procent wyżej.

Najbardziej znana waluta cyfrowa na świecie, Bitcoin , pozostaje pod presją i ostatnio była notowana na platformie transakcyjnej Bitstamp   po cenie 15 730 USD . To kolejny minus 3,2 procent w porównaniu z poprzednim dniem, a tym samym najniższy poziom od dwóch lat. Kryptowaluta od początku roku znajduje się w trendzie spadkowym. Bitcoin osiągnął rekordowy poziom 69 000 USD w listopadzie ubiegłego roku.

W poniedziałkowe popołudnie doniesienia prasowe na temat rynku ropy wywołały duże emocje i gwałtowne wahania cen. The Wall Street Journal poinformował, że Arabia Saudyjska rozmawiała o zwiększeniu finansowania z innymi krajami OPEC. W rezultacie ceny ropy gwałtownie spadły. Kiedy Arabia Saudyjska zaprzeczyła raportowi kilka godzin później, ceny ropy wróciły do ​​punktu wyjścia.

Tłem tych wzlotów i upadków jest to, że wzrost wydobycia byłby sprzeczny z niedawno ustalonym kursem sieci naftowej OPEC+. Około dwudziestu krajów, na czele z Arabią Saudyjską i Rosją, od początku listopada produkuje znacznie mniej ropy. Powodem obniżki był znaczny spadek cen ropy naftowej w miesiącach letnich, będący konsekwencją coraz słabszej gospodarki światowej.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Maria Valdes zostaje dyrektorem produktu w firmie Puma

AktualnościWiadomości

Powrót świątecznych spotkań

AktualnościWiadomości

Czy Polacy potrzebują adrenaliny?

AktualnościWiadomości

5 szybkich sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa online

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: