Check Point

AktualnościEnergiaGospodarkaWiadomości

TAURON sfinalizował nabycie części KWK Brzeszcze

Nowe Brzeszcze Grupa TAURON oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarły 31 grudnia umowę sprzedaży części Zakładu Górniczego w Brzeszczach. W efekcie w Grupie TAURON funkcjonują obecnie trzy kopalnie.

Przedmiotem umowy jest nabycie przez spółkę Nowe Brzeszcze Grupa TAURON części Zakładu Górniczego w Brzeszczach jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą składniki materialne i niematerialne wykorzystywane do wydobycia, produkcji i zbywania węgla oraz metanu. Przedwstępna warunkowa umowa nabycia tych aktywów zawarta została 19 października 2015 r. Ustalono wtedy, że TAURON zapłaci za przejmowane aktywa 1 zł i że znajdą się one do końca 2015 r. – po uzyskaniu wszystkich zgód korporacyjnych i UOKiK oraz decyzji Ministerstwa Środowiska o przeniesieniu koncesji, co już nastąpiło – w spółce Nowe Brzeszcze Grupa TAURON.

Naszym celem jest kontynuowanie dotychczasowej działalności prowadzonej w przejmowanej części kopalni Brzeszcze, a także przeprowadzenie w zakładzie niezbędnych inwestycji poprawiających jego efektywność – mówi Łukasz Brzózka, prezes zarządu spółek TAURON Wydobycie oraz Nowe Brzeszcze Grupa TAURON. – Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostaną również podjęte działania, które doprowadzą do włączenia Brzeszcz do spółki TAURON Wydobycie, do której należą obecnie Zakład Górniczy Janina w Libiążu oraz Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.

Ze względu na konieczność prawidłowego i bezkolizyjnego prowadzenia działalności w kopalni partnerzy określili w odrębnej umowie zasady wzajemnej współpracy po transakcji, w tym m.in. zasady świadczenia usług w zakresie wentylacji zakładu górniczego w Brzeszczach.

W dniu zawarcia umowy ok. 1500 pracowników kopalni Brzeszcze przeszło do nowego pracodawcy. Warunki przejścia załogi zakładu oraz kluczowe kwestie dotyczące zatrudnienia ustalone zostały 19 października w porozumieniu zarządu spółki celowej z organizacjami związkowymi z Brzeszcz.

Dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze – uwzględniając zakładaną produkcję energii – zakłady wydobywcze Grupy TAURON w prawie 70 proc. będą pokrywać zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu. Do tej pory wskaźnik ten wynosił ok. 40 proc.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r. Grupa TAURON wyprodukowała ok. 3,5 mln ton węgla kamiennego. Nakłady inwestycyjne w obszar Wydobycie od początku roku sięgnęły 177,5 mln zł. Obszar Wydobycie Grupy TAURON uzyskał w III kw. 2015 r. 134,7 mln zł zysku EBITDA wobec 55,3 mln zł rok wcześniej. Dobry wynik był możliwy m.in. dzięki osiągnięciu wysokich wolumenów wydobycia i sprzedaży węgla oraz uelastycznieniu świadczeń dla byłych pracowników.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

16 samolotów Airbus A380 musi pozostać uziemionych z powodu pęknięć

AktualnościWiadomości

Inwestorzy rozliczają się z radą nadzorczą Porsche

AktualnościWiadomości

Meta wstrzymuje wewnętrzny program monitorowania pracowników

AktualnościWiadomości

Wyprzedaż akcji technologicznych wstrząsa rynkami

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *