Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Szybko rośnie niemiecki eksport broni na Ukrainę

Po osiągnięciu maksymalnego poziomu w 2023 r., na początku tego roku liczba zezwoleń na eksport niemieckiego sprzętu wojskowego w dalszym ciągu rosła w związku ze zwiększającymi się dostawami broni na Ukrainę . Od 1 stycznia do 27 marca rząd federalny zezwolił na eksport towarów wojskowych o wartości co najmniej 4,89 mld euro, czyli prawie tyle samo, co łącznie 5,22 mld euro w całej pierwszej połowie 2023 roku.

Najważniejszym krajem-odbiorcą po Ukrainie był Singapur z kwotą 583,9 mln euro. Na kolejnych miejscach plasują się Indie (143,3 mln euro), Arabia Saudyjska (126,4 mln euro) i Katar (97 mln euro). W 2018 roku Unia i rząd SPD w dużej mierze wstrzymały dostawy broni do Arabii Saudyjskiej ze względu na zaangażowanie królestwa w wojnę w Jemenie oraz brutalne morderstwo dziennikarza Jamala Khashoggi w konsulacie generalnym w Stambule.

W ubiegłym roku zezwolenia na eksport niemieckiej broni wzrosły do ​​rekordowej kwoty 12,2 mld euro, w tym 4,4 mld euro dla Ukrainy. „Rząd sygnalizacji świetlnej
wywindował niemiecki eksport broni na nowy poziom” – powiedział zagraniczny polityk Dagdelen, komentując trwający w tym roku wzrost. „Nadmierne dostawy broni do krajów pogrążonych w wojnie, takich jak Ukraina i dyktatur, takich jak Arabia Saudyjska, są objawieniem moralnym i politycznym”.

W negocjacjach koalicyjnych SPD, Zieloni i FDP faktycznie planowali ograniczenie eksportu broni i wprowadzenie w tym celu prawa kontrolnego. Potem nastąpił zwrot w polityce zbrojeniowej wraz z wojną na Ukrainie. Narzucony przez siebie zakaz dostaw broni na potrzeby trwającej wojny został uchylony przez kanclerza Olafa Scholza (SPD) w jego przemówieniu „punktu zwrotnego” wygłoszonym 27 lutego 2022 r.

W pierwszym roku wojny, 2022, zatwierdzono dla Ukrainy dostawy broni o wartości 2,24 mld euro, w tym systemów przeciwlotniczych i ciężkiej artylerii. W 2023 roku dodano czołgi podstawowe Leopard 2, które po długich wahaniach udostępnił rząd federalny. Zezwolenia na eksport dla Ukrainy wzrosły do ​​4,4 mld euro. W tym roku, po trzech miesiącach, wolumen eksportu wynosi obecnie 3,54 miliarda euro.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberbezpieczeństwoWiadomości

Hasło kluczem do Twoich danych. Czy można znaleźć kompromis między wygodą a bezpieczeństwem?

AktualnościWiadomości

Fed zawiesza decyzję o zmianie stóp procentowych

AktualnościWiadomości

DHL wprowadza do rady nadzorczej celebrytów

AktualnościWiadomości

Ebay rozczarowuje prognozami

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: