Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Szef Rezerwy Federalnej USA ostrzega przed krachem na rynku nieruchomości

 

Prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell  (67) wezwał rząd USA do zapewnienia większej pomocy koronowej dla gospodarstw domowych. W przeciwnym razie może dojść do fali niespłacania kredytów hipotecznych i eksmisji, powiedział Powell podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Bankową w Waszyngtonie. Gospodarstwa domowe mogą wydawać ostatnią część pakietu pomocowego w wysokości 2,3 biliona dolarów zatwierdzonego przez Kongres w marcu. „Ryzyko polega na tym, że w końcu zabraknie im pieniędzy i zredukują wydatki, a być może stracą dom lub najem”. Na tym polega niebezpieczeństwo, jeśli nie zostaną podjęte żadne nowe działania.

Powell martwi się o stabilność gospodarki USA. Szef Fed od miesięcy naciskał na drugi pakiet stymulacyjny w Waszyngtonie. Dopiero na początku tygodnia zapowiedział, że będzie używał wszystkich dostępnych mu instrumentów tak długo, jak będzie to konieczne: „Zrobimy, co w naszej mocy, tak długo, jak to będzie potrzebne”.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych gwałtownie się załamała. Bezrobocie jest na rekordowym poziomie. Dopiero w czwartek okazało się, że w zeszłym tygodniu ponownie zarejestrowało się 870 000 osób jako bezrobotnych – zaskakująco więcej niż oczekiwano. Stopa bezrobocia wynosi obecnie 8,4 proc. Od początku kryzysu w Stanach Zjednoczonych zlikwidowano 22 miliony miejsc pracy, z których do tej pory odzyskano jedynie około połowy. To może teraz wpłynąć na rynek nieruchomości. – W tej chwili nie ma zbyt wiele symptomów wielkiego krachu – powiedział Powell. Ale to może się zdarzyć w niezbyt odległej przyszłości, ostrzegł.

Jak dotąd nie widać jednak porozumienia w sporze o kolejny pakiet pomocy koronowej w Kongresie. Nawet po wielu miesiącach w tę i z powrotem, oba obozy polityczne były nadal zbyt daleko od siebie, aby uzgodnić nowy pakiet wsparcia. Spór zaostrza się też w czasie wyborów prezydenckich i kongresowych, które odbędą się 3 listopada to znaczy za niespełna dwa miesiące.

 

Polecane artykuły
AktualnościDebata ManageraWiadomości

Debata Managera: Sztuczna inteligencja – obalanie mitów

AktualnościWiadomości

Netflix zmaga się z konkurencją

AktualnościWiadomości

Jacy fachowcy są poszukiwani

AktualnościWiadomości

Jaki potencjał widzą inwestorzy nad Wisłą

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: