Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

Bez kategorii

Szef EBC Lagarde wzywa do wprowadzenia regulacji cen Bitcoin

 

Prezes EBC Christine Lagarde (65) opowiedziała się za globalną regulacją kryptowaluty Bitcoin ze względu na ekstremalne wahania cen w ostatnich dniach. „Musi istnieć regulacja” – powiedziała w środę w wywiadzie na forum internetowym „Reuters Next”. A to musi się wydarzyć na poziomie globalnym. „Ponieważ jeśli istnieje luka, ta luka jest wykorzystywana” – kontynuuje Lagarde. Bitcoin jest wysoce spekulacyjnym obiektem inwestycyjnym z „dziwnymi transakcjami i kilkoma interesującymi i całkowicie nagannymi działaniami związanymi z praniem pieniędzy”. Nie podała żadnych konkretnych przykładów.

Niedawno cena najstarszej cyber waluty ponownie uległa silnym wahaniom. W ubiegłą sobotę cena osiągnęła rekordowy poziom 42 100 USD. Dwa dni później nagle w ciągu kilku godzin stracił około 10 000 dolarów. Niedawno Bitcoin ponownie się ustabilizował i był notowany na luksemburskiej platformie handlowej Bitstamp na poziomie około 34,500 dolarów. W marcu ubiegłego roku Bitcoin tymczasowo spadł poniżej poziomu 4000 USD.

Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (Bafin) również ostrzegł konsumentów przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w aktywa kryptograficzne w związku z ostatnimi zmianami cen . Dzięki tym inwestycjom konsumenci mogą ponieść „znaczne straty kapitałowe”, poinformowano w środowym komunikacie. Możliwa jest również całkowita strata.

Kryptowaluty są nadal tylko nieznacznie regulowane. W szczególności Bitcoin jest nadal szeroko stosowany w biznesie w darknecie, części Internetu wykorzystywanej do nielegalnych interesów. Ponadto hakerzy wielokrotnie atakują platformy cybernetyczne, w których kradzione są cyfrowe monety.

Amerykański bank inwestycyjny JP Morgan ogłosił docelową cenę około 150 000 dolarów za Bitcoin w pierwszym tygodniu stycznia, co jeszcze bardziej podsyciło szum wokół cyberwaluty. Ale górna granica ceny dla Bitcoinów jest ograniczona – jednym z czynników ograniczających jest niezwykle wysokie zużycie energii podczas wydobywania Bitcoinów. Boomowi na Bitcoina towarzyszyły znaczne wahania cen, ale według obserwatorów rynku, pomimo niedawnego niepowodzenia, nie zostało przerwane.

Papier Bitcoin to najpopularniejszy produkt inwestycyjny na giełdzie certyfikatów

Pokazuje to również dane liczbowe dotyczące wymiany certyfikatów we Frankfurcie. Pomimo wszystkich niepewności, certyfikaty kryptowaluty Bitcoin były „ponownie najpopularniejszym produktem” w zeszłym roku, z łączną sprzedażą 199 milionów euro, jak ogłosiło w środę Deutsche Börse. Ogółem wolumen obrotu certyfikatami wzrósł o 71 procent do 21,1 miliarda euro. Liczba zleceń handlowych również wzrosła o 79 procent.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nowi, młodsi inwestorzy coraz częściej wkraczają na giełdę” – powiedziała Simone Kahnt-Eckner , członek zarządu giełdy frankfurckiej. Biorąc pod uwagę utrzymujące się ujemne stopy procentowe, z ich punktu widzenia „nie da się obejść inwestycji w papiery wartościowe”.

Inwestorzy mogą stracić pieniądze na tego typu inwestycjach nie tylko z powodu ekstremalnych wahań. Na przykład centrum konsumenckie Nadrenii-Palatynatu ostrzega przed podejrzanymi transakcjami z kryptowalutami w Internecie. W fałszywych artykułach na temat walut cyfrowych, takich jak Bitcoin czy Ethereum, „przestępcy udają, że nawet celebrytki zainwestowały pieniądze w różne internetowe platformy handlowe i w bardzo krótkim czasie stali się jeszcze bogatsi” – stwierdzili rzecznicy konsumentów. Każdy, kto daje się zwabić na rzekomą platformę transakcyjną, musi podać swój numer telefonu i dane identyfikacyjne, a czasami jest zmuszony zapłacić kilka tysięcy euro – bez zastanowienia.

Centrum porad konsumenckich poradziło zainteresowanym stronom, aby dokładnie zapoznały się z informacjami prawnymi i modelem biznesowym dostawcy oraz aby zwróciły uwagę na licencję wydaną przez niemiecki nadzór bankowy lub inny kraj UE. Przed dokonaniem inwestycji konsumenci powinni zawsze zasięgnąć niezależnej porady.

 

 

Polecane artykuły
Bez kategorii

strajk mediów

AktualnościBez kategoriiWiadomości

6 trendów, o których każda organizacja powinna pamiętać

Bez kategorii

Bitcoin - spadek ceny o 8 tys. USD

Bez kategorii

Prawo pomaga w zakupie bankrutującej firmy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: