Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościPracaWiadomości

Środowisko pracy – dominujący czynnik motywacji pracownika

 

Przyjazna atmosfera w pracy, dobra komunikacja w zespole i odległość od domu są jednymi z głównych czynników, obok wysokości wynagrodzenia, motywujących do pozostania w obecnej pracy lub też jej zmiany – wynika z badań przeprowadzonych przez LMC – właściciela aplikacji mobilnej Praca za Rogiem. Aby pozyskać nowego pracownika lub utrzymać obecnego, firmy muszą dostosować warunki pracy i benefity do zmian środowiskowo-społecznych i pojawienia się na rynku nowej grupy pracowników.

W 2019 roku zadowolenie z pracodawcy wzrosło z 70 do 78 proc.  w porównaniu do roku poprzedniego. Nie ulega wątpliwości, że zarobki, ścieżka kariery oraz dodatkowe benefity, są jednymi z najważniejszych korzyści dla pracowników. Jak wynika z danych LMC, najbardziej cenionymi świadczeniami dla Polaków są premie i ponadstandardowa opieka zdrowotna (docenia to 63 proc. aktywnych zawodowo Polaków). Natomiast pytani o świadczenia, których im brakuje, a chętnie by z nich korzystali, prawie 50 proc. wskazało dodatkowe dni urlopu lub możliwość skorzystania z dłuższych wakacji, a 46 proc. dofinansowanie kosztów dojazdu do pracy i mieszkania (45 proc.).

Jednak satysfakcja z obecnego pracodawcy napędzana jest głównie przez ludzi, z którymi pracujemy. Komunikację w zespole pomiędzy szefem i współpracownikami pozytywnie ocenia 76 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Zadowolenie z obecnej pracy wynika również ze środowiska, z którego zadowolonych jest 75 proc. respondentów oraz lepszego dojazdu – 74 proc.

W ciągu 12 miesięcy  pracę w Polsce zmieniło 22 proc. pracowników. Dla 1/4 jednym z głównych powodów było właśnie niezadowolenie ze środowiska pracy, komunikacji pomiędzy współpracownikami oraz dojazd. Ponad 70 proc. deklaruje, że pokonywana odległość między domem a pracą zajmuje im nie więcej niż 30 minut. Okazuje się również, że lokalizacja jest bardzo istotnym czynnikiem motywującym do zmiany pracy – zaraz obok benefitów, wysokości zarobków oraz możliwości rozwoju zawodowego – deklaruje to aż 1/3 badanych.

Skąd taka zmiana? Jak podkreśla Bartosz Jakubowski, Marketing Manager Poland, LMC s.r.o., stajemy się społeczeństwem świadomym swoich potrzeb, dążącym do osiągnięcia swoich celów i zadowolenia
z wykonywanej pracy. Na rynku pojawiła się też rosnąca grupa osób urodzonych po 2000 roku, czyli postmilenialsów, którzy oczekują szybkich rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby, mają stały dostęp do nowych technologii oraz cenią samorozwój i niezależność. Pracodawcy muszą zmierzyć się
z zarządzaniem różnymi pokoleniami i dostosowaniem oferty do zmieniającej się sytuacji społeczno-demograficznej.

– W jakim kierunku będzie zmierzał rozwój społeczeństwa i kultury pracy, a tym samym miejsc, w których pracujemy? Według raportu „Future of Office Space”  granica pomiędzy domem a biurem zaciera się. Zgodnie z rozwijającym się trendem udomowienia przestrzeni pracowniczej, jednym z głównych czynników wpływających na wybór pracy będzie miejsce, zarówno ze względu na bliskość domu, jak
i warunków psychofizycznych. Dużą rolę odgrywać będzie również zmiana wzorców zachowań społecznych wśród ludzi młodych, którzy przenoszą swoje codzienne życie i mniej formalne zachowanie na środowisko pracy – mówi Bartosz Jakubowski.

Szczegółowe informacje na temat LMC są dostępne na www.lmc.eu/pl/. Aplikację Praca za Rogiem można pobrać pod linkiem: https://pracazarogiem.pl/.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Emirates ogłasza pierwsze loty pasażerskie po zawieszeniu

AktualnościWiadomości

Lufthansa negocjuje z rządem federalnym pomoc finansową dla uziemionego przedsiębiorstwa

AktualnościWiadomości

Branża transportowa nie skorzysta na tarczy antykryzysowej

AktualnościWiadomości

Niższe koszty pożyczek i wydłużenie czasu spłaty kredytów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: